1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Cinsiyet Seçimi
Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Cinsiyet Seçimi

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Cinsiyet Seçimi

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Cinsiyet Seçimi

A+A-

Tüp bebek tedavisi giderek gelişmeye devam etmektedir. Böylece çocuk sahibi olmayan çiftlerin umutlarını çoğaltmaktadır. Ancak her ne kadar tüp bebek tedavisi ilerlemiş olsa da, bazı olumsuz durumlar yine de söz konusu olmaktadır. Bu durumlar gebelik oranını düşürmekte ve çiftlerin çocuk heyecanını söndürebilmektedir.

  1. Kadınlarda yüksek yaş, gebelik oranlarını düşmesine neden olmaktadır. 35 yaşından sonraki bayanlarda kullanılan ilaçlar, etkili olmamaktadır. Tüp bebek tedavi sürecinde kadının yumurta sayısının ve kalitesinin değişmemesi anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda tüp bebek tedavisi iptal edilebilmektedir.
  2. Bazı kadınlarda ise ilaçlar etkisini göstermektedir. İlaç kullanımı sonucunda oluştuğu varsayılan yumurtalıklar kadından alınmaktadır. Ancak laboratuar ortamında gerçekleştirilen incelemelerde yumurtalıkların boş ve etkisiz olduğu tespit edilmektedir. Boş yumurtalık sendromu denilen bu olumsuz durum da tüp bebek tedavisini olumsuz etkilemektedir.
  3. Kadından ve erkekten alınan yumurta ve sperm örnekleri, laboratuar ortamında birleştirilir. Ancak bu durumda bazen döllenme gerçekleşmeyebilir. Bu durum karşısında yeniden yumurta ve sperm hücrelerinin kontrol edilmesi ve üretim sürecinde farklı uygulamaların tertip edilmesi sağlanabilir. Bu uygulamadan da bir sonuç alınamazsa, tüp bebek tedavisi sonlandırılabilir.
  4. Sperm ve alınan yumurtaların döllenmesi ve embriyonun oluşması, gebelik ihtimallerini yükseltmektedir. Bundan sonraki aşama embriyonun rahme enjekte edilmesidir. Bu yöntem çok kolay olmakla beraber, oldukça önemlidir. Bazı kadınlarda rahme embriyonun yerleştirilmesi sorunlu olmaktadır. Buda gebelik riskini arttırmaktadır.

Tüp bebek cinsiyet seçimi

Cinsiyet seçimi işlemi, kadından ve erkekten alınan üreme hücrelerinin döllenmesinden sonra gerçekleşir. Embriyoların DNA analizlerinden geçirilmesi, hangisinin kız, hangisinin erkek olduğunun kesin şekilde tespit edilebilmesini sağlamaktadır. Bu aşama, sadece cinsiyet tercihine dayanmamaktadır. Hastalıklı genlere sahip embriyoların tespit edilmesi ve onların ayrılması için de gerçekleşir. Özellikle tek gen hastalığı taşıyan kişiler bu yöneteme başvurmaktadır. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğması sağlanmaktadır.

Cinsiyet seçimi konusunda bazı ülkelerde yasak söz konusudur. Nüfusta dengesizliği meydana getirileceği için cinsiyet seçimi tüp bebek tedavisinde bazı ülkelerde mümkün olmamaktadır. Kıbrıs tüp bebek merkezi bu konuda serbest çalışmalar yapan ülkeler arasındadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.