1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. TÜP BEBEK TEDAVİSİ NASIL OLUYOR
TÜP BEBEK TEDAVİSİ NASIL OLUYOR

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NASIL OLUYOR

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NASIL OLUYOR

A+A-

Her aile evinde, o evin neşesi bir bebeği olsun ister. Fakat bazı ailelerde , bazı sorunlar sebebiyle tüp bebek yöntemi kullanılmaktadır. Tüp bebek yöntemi, dişinin yumurtalıklarından özel ve uzmanca bir yöntem ile erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında birleştirilmesi bir başka deyişle döllenmesi, daha sonra oluşan emriyonun anne rahmine konmasıdır. Anne rahmine konulan emriyo, zaman geçtikçe mitoz bölünmeler ile hücrelerini çoğaltıp bebeği oluşturur.

 

            Tüp bebek yöntemi bilindiği üzere 2 yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan ilki Klasik Tüp Bebek uygulaması(IVF) yöntemidir. Bu yöntem ile anneden alınan yumurtanın çevresine özel laboratuvar ortamında yaklaşık 50 bin tane sperm hücresi konur. Bu spermlerden birisi bellirli bir süre sonra yumurta hücresine konar ve emriyo oluşum aşamasına girer. İkinci yöntem ise ICSI (mikroenjeksiyon) yöntemidir. Bu yöntem günümüzde tüp bebek uygulamasında daha çok kullanılmaktadır. Sebebi ise sperm sayısı az olan ve spermiogram sonucunda kötü hastalara fayda sağlamasıdır. ICSI veya diğer adıyla mikroenjeksiyon yönteminde özel laboratuvar ortamında tek bir tane sperm hücresi kullanılarak, uzmanca yollarla, yumurta hücresinin içine verilir.

 

            Tüp bebek yöntemi belirli bir ücret ile kliniklerde uygulanmaktadır. Türkiye'de genellikle büyük şehirlerde tüp bebek kliniği bulunmaktadır. Dünyada sayılı merkezlerden olarak bilinen tüp bebek yöntemi merkezi Kıbrıs tüp bebek merkezidir. Oldukça uzman kadrosuna sahip bu merkezde birçok sorun halledilip, ailelere bebek sahibi olması sağlanmıştır. Tüp bebek yöntemleri bir yolla yapılmamaktadır. Bu uygulama birden fazla yolla da yapılabilir. Bunlardan bazıları;

 

1-Embiryo Donasyonu: Embriyo donasyonu, dişinin kendi yumurtaları ile emriyo elde edilemeyeceği anlaşılmış, erkeğin de tanısı yapılmış, sadece sperm donasyonu ile bebek sahibi olacak çiftlere önerilen yöntemdir. Başarı oranı %75'tir.

 

2-Sperm Donasyonu: Sperm donasyonu, erkekte hiçbir yol ile sperm elde edilemeyeceği, testislerden herhangi bir şekilde spermin gelmeyeceği durumlarda, ya da erkekten gelecek bir sperm ile gebeliğin hiçbir tıbbi yöntem ile önerilmediği durumlarda kullanılan yöntemdir.

 

3-Yumurta donasyonu: Yumurta donasyonu, dişinin kendi yumurtaları ile hiçbir yöntemle gebe kalmasının mümkün olmadığı durumlarda yumurta bağışı ile yumurtaların kullanılmasının önerildiği durumlardır.

 

            Tüp bebek yönteminin uygulandığı kişilere bazı avantajlar doğmaktadır. Bunlardan biri cinsiyet seçimidir. Cinsiyet seçimi, PGT adı verilen test ile yapılmaktadır. Bu test ile aynı zamanda bebekte hastalık olduğu olmadığı da görülebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.