1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması
TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması

TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması

TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması verileri çok önemli bir gerçeği ortaya çıkardı.

A+A-

Yaşamlarında en önemli mutluluk kaynağı olarak eşlerini gösterenlerin oranı, son 10 yılda yüzde 8,2'den yüzde 5'e geriledi. Mutluluk kaynağı olan kişiler sıralamasında çocukların payı yüzde 13,4'e çıktı. Sağlık, sevgi ve başarıyı, mutluluk kaynağı değerler arasında gösterenlerin oranı yükselirken, mutluluğu para ve işte arayanların oranı düştü.

 

TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması verilerine göre, geçen yıl bireylerin yüzde 73,3'ü en büyük mutluluk kaynakları olarak “tüm aile”yi gösterdi. Söz konusu oran, 2004'te yüzde 69,5 seviyesindeydi.

 

Eşlerini mutluluk kaynağı olarak görenlerin oranı, 2004'te yüzde 8,2 olarak gerçekleşirken, bu, geçen yıl yüzde 5'e geriledi. Araştırmaya katılanların yüzde 13,4'ü çocuklarını, yüzde 3,1'i anne ve babalarını, yüzde 1,9'u kendisini, yüzde 1,4'ü ise torunlarını mutluluklarına sebep olarak gösterdi.

 

Her işin başı sağlık

 

Son 10 yılda, sağlık, sevgi ve başarıyı, mutluluk kaynağı değerler arasında gösterenlerin oranı yükselirken, mutluluğu para ve işte arayanların oranında ise düşüş görüldü.

 

Mutlu olmak için öncelikle sağlıklı olmak gerektiğini düşünenlerin oranı, yüzde 67,1'den yüzde 68,8'e yükseldi. Mutluluğun parada olduğuna inananların oranı ise aynı dönemde yüzde 6,1'den yüzde 4,2'ye geriledi.

 

Araştırmaya katılanların yüzde 15,4'ü mutluluk için sevginin şart olduğunu belirtirken, yüzde 8,5'i başarıyı, yüzde 2,2'si ise işi mutluluk kaynağı olarak gördü.

 

2004-2014 yılları itibarıyla mutluluk kaynağı olan kişi ve değerler şöyle:

 

Mutluluk Kaynağı Olan Kişiler 

Aile

Çocuklar

Anne/Baba

Kendisi

Torunlar

Diğer 

 

Mutluluk Kaynağı Olan Değerler 

Sağlık

Sevgi

Başarı

Para

İş

Diğer 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.