Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Trafik

A+A-

Trafik

 

İnsanlar gün içinde başına ne geleceğini tahmin edemez. Bazen mutsuz başlarız güne, eve dönerken mutlu oluruz. Eşimiz hiç ummadığımız hazırlıklar yapmıştır.

 Bazen de şen şakrak evden ayrılırız ama umulmadık, hiç aklımıza gelmeyen hadiselerle karşılaşırız.

Üzüntülü döneriz, yüzümüzden düşen bin parçadır.

Ev halkı anlar olumsuz durumun olduğunu. İşte hayat bu bazen tatlı başlar acı sona erer.

Bazen de çok acı başlar huzurlu biter.

Başımıza iş gelir moralimiz bozulur. İş derken insanı üzecek türden.

Günün ne getireceğini hiç bilemeyiz. Bilmemizde imkânsız. Önsezim güçlü der bazıları ancak bu kişilerde olayın vuku alametleri ortaya çıktıktan sonra olayları yorumlarlar. Yoksa hiçbir belirti olmadan,  hiç kimse gelecekle ilgili bilgiye sahip değildir.

Burnumuzun ucunu göremiyoruz geleceği hiç bilemeyiz.

Umulmadık anlar için tedbirli olmayı, hazırlıklı olmayı hayatta ihmal edilmemeli. Ne olacağını bilmemiz bazı konularda daha da karmaşık.

 Bu konuların başında gelen en önemli konulardan biride yayaların yol takibi, yani yolda yürüme özürleri. O kadar basit alıyoruz ki en önemli konuyu nice canlar yanıyor.

Özellikle gençlere bakıyorum başkaları yok sanki kendisi var yol boyunca. Boydan boya ona aitmiş gibi salına salına yürümeleri insanı çileden çıkarıyor bazen.

Yaya olarak yapması gerekeni çok küçük yaşlarda annesi veya babası öğretmesine rağmen bizim gençlerimiz bir türlü öğrendiklerini davranış haline getiremediler ya.

Öğrendiklerimizi hayatta uygulamayınca da öğretilerin anlamı olmuyor.

Öğretmenlerimiz derslerde anlatırlar taşıt gelirken, taşıtın önüne geçilmez diye. Hatta bu konu yanılmıyorsam ilköğretimin birinci sınıfında var.

Olsa fark eden bir şey yok ki. Bizim insanımızın hayatta felsefesi şu, ben kurtulayım gerisi ne olursa olsun. Böylem mi olunmalı? Asla böyle olunmamalıdır.

Araç geçmeye başladığında durma becerimizi göstermeliyiz. Yolun ortasından gitmek ne anlama geliyor anlamış değilim.

Gerçi araç sürücüsü genel kanaate göre suç oranı yüksek olandır. Hız yapmıştır. O kadar hızlı mı sürülür der?

Öyle bazen sürücülerimiz hız yapılmayacak yol ve mevkilerde hızlı sürebiliyorlar. Süratin felaket, olduğunu bilenler kurallara uygun sürüyorlar.

Peki, tek taraflı siz aracınızı hız oranına göre yol alıyorsunuz yeterli mi? Bence değil. Birçok etken var yolda problem olacak.

En büyük unsurlardan birisi şehir içi trafikte yayaların kaldırımları kullanmaması veya yollarını takip etmemeleridir.

Çok küçük hataların maliyetinin ne kadar arttırdığını bilmeliyiz. Yolumuzu takip etmeliyiz. Özellikle yol alırken arabaların önüne önüne yürümemeliyiz.

Bazıları yürüyorlar birde haklı tavrı takınıyorlar işte insanın gücüne gidiyor bu. Tamam, hata bende deme olgunluğunu görmek biraz zor ama ileride belki bizim neslimiz görür.

Umudumuz çocuklarımızda. Gördüğümüz halde yolun ortasına niye gideriz onu anlatan olsa çok sevineceğim. Yolun ortasından bize öğretilen araçlar içindir.

Trafik kurallarının ihmale gelmeyeceğini her birerimiz iyi öğrenmelidir. Yoksa çok canlar yanar. Hasarlar artar. Gençti, yeni hayat kuracaktı deriz. İş işten geçmiş olur.

Öğrendiklerimizi uygulayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.