1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. TOPRAK, SAVAŞ VE ÇOCUKLAR..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TOPRAK, SAVAŞ VE ÇOCUKLAR..

A+A-

TOPRAK, SAVAŞ VE ÇOCUKLAR..

Toprak.. Ahhh toprak..

Toprak ana, toprak vatan , toprak bereket, toprak hayat,..

Dünya'nın yaşı yaklaşık 4,54 milyar yıl..4,54 milyar yıl.. Dile kolay. Dünyanın oluşumundan sonra soğuyan, katılaşan ve ufalanan toprak milyar yıllardır hala insanoğlunun hayat damarı..

Hala insana hizmet ediyor, hala besliyor, hala uğrunda savaşılıyor, bir avuç toprak için hala miras kavgaları yapılıyor..

Geçtiğimiz 3500 yılın içinde sadece 20 yıl barış içinde yaşanmış. Silah sanayii yerinde durmuyor, gelişiyor, güçleniyor sonra yine rant yine para yine ölüm, yine gözyaşı.

4,54 milyar yaşındaki dünya dini, milli, siyasi ve ekonomik amaçlara ulaşmak için yapılan bu kadar savaşa, yıkıma, acıya dayanmış halen de dayanmaya devam ediyor.

Bugün hala 46 ülkede silahlar konuşuyor, insanlar ölüyor, çocuklar ölüyor, yetim öksüz kalıyor. 46 ülkede 47 milyon çocuk savaşta annesiz, babasız kaldı, eğitim haklarından mahrum kaldı, sakat kaldı... Irak, Suriye,Afganistan, Filistin, Çeçenistan, Güney Afrika, Zimbabwe, Kongo, Kolombiya, Haiti, Eritre halkları savaşın soğuk yüzüyle yaşıyor.

Kocaman kocaman laflar ediyoruz, biz bu dünyayı torunlarımızdan ödünç aldık diyoruz. Bu topraklar bu vatan çocuklarımıza, gençlerimize kalacak diyoruz.

Hiçbir halk bile isteye savaşın içinde yaşamak istemez, huzur içinde, barış içinde yaşamak varken, neden silah sesleri, kan, acı, gözyaşı istesin ki?

Öte yandan bu yüzyılda daha da ön plana çıkan sebep ekonomik.. Savaşlar sırasında yaşanan zorlukların başında açlık ve susuzluk var.. İnsanlar bu kadar milyar yıldır hala kendisine hizmet eden toprağın üzerinde savaşacaklarına, toprağı layıkıyla kullansa daha mantıklı hareket etmiş olmaz mı? Mantık silahtan yana kullanılıyor, silahlar üretiliyor, savaşlar çıkarılıyor, insanlar öldürülüyor, sakat bırakılıyor, ilaç sanayi de devleşiyor silah sanayinin yanında.. Diğer yandan adlarını yeni yeni duyduğumuz tedavisi olmayan ölümcül hastalıklar peydah oluyor. Nedense hep bu hastalıklar Afrika’da ortaya çıkarıyor. Duyumlar öyle olsa da insanın Afrika’daki insanların denek olarak kullanıldığını kabul edesi gelmiyor. Bunu yapıyor olamazlar diye düşünüyor!

Toprak, su ve enerji bir ülkenin hayat damarları.. Onlar gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz en değerli mirasımız..

Yemyeşil, tertemiz topraklara sahip olmak varken, silahların gri dumana boğduğu, karanlık, yıkılmış, dağılmış, savrulmuş, mahrumiyet bölgesi haline getirilmiş bir toprak!

Toprak, savaş ve çocuklar.. Söylemesi bile acı veriyor.. Savaşta toprağa verdiğimiz çocuklarımıza, barış ile yaşayacakları vatan toprağı bırakabileceğimiz bir yüzyıl dileğiyle..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.