1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. TOPLUMSAL BİR GERÇEK: DAYAK
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLUMSAL BİR GERÇEK: DAYAK

A+A-

Yaramaz çocukla başa çıkabilmek için şiddet kullanan kişilerin küçüklüğünde şiddet gördüğü  söylenir hep. Yani, çocuğa dayak, şiddeti öğretiyor.

Toplumumuzda şiddet görenlere,

% 88 anne baba,

% 60 kardeş,

% 31 komşu çocuğu,

% 29 akraba,

 % 23 öğretmen,

 % 22 tanınmayan kişiler,

% 19 askerdeki komutanı,

% 9 polis tarafından şiddet uygulanmıştır.
Dayağı toplumsal bir gerçek olarak ele almamız gerektiğini adeta bize haykıran bu veriler karşısında, okullardaki artan şiddetin kökenini öncelikle toplumsal genlerimizde aramamız gerekiyor.
Okullardaki şiddet olayıyla ilgili asıl unsurun, toplumumuzun sosyokültürel özellikleri ve dayağın toplumsal ve kültürel temellerini görmekteyiz.
Şiddet, bizim sosyal hayatımızın bütün boyutlarında maalesef vardır. Şiddet görerek veya şiddete sık sık tanık olarak büyüyen insan, şiddet uygular. Bizim toplumumuzda Baba veya anne ise çocuğuna, öğretmen ise öğrencisine, usta veya kalfa ise işçisine veya çırağına, üst/amir ise astına/memuruna vs. hakaret eder, zor kullanır, dayak atar. Adeta kültürel genlerimize yerleşmiştir dayak.
Problemin kaymağı toplum ise, toplumun kültüründe şiddet olayı normalleşmiş ise ve şiddet toplumun tüm sosyoekonomik kesimlerinde patolojikleşmesi söz konusu ise, yapılacak tek şey vardır, o da uzun vadeli ve ciddi hukuki ve kurumsal düzenlemeler yapmak ve topyekün bir eğitim faaliyetiyle şiddet olayını ortadan kaldırmak. Toplumunun kanaat önderleri başta olmak üzere, bu konuda topluma bir zihniyet dönüşümü pompalanması gerekiyor. Bunun da yolu dört başı mağmur bir eğitimden, dini ve kültürel değerleri doğru anlamak ve anlatmaktan, insan merkezli bir eğitim anlayışını hem müfredatlara hem de hayatın içine koymaktan geçer.Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.