1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TMSF Bank Asya'ya el koydu
TMSF Bank Asya'ya el koydu

TMSF Bank Asya'ya el koydu

TMSF Bank Asya'ya el koydu

A+A-

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun, Bank Asya'ya el koyduğu kaydedildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkililerinin konuyla ilgili toplantısı sürerken, konuyla ilgili resmi açıklama yaptı. 

BDDK internet sitesinde yayınlanan '29 Mayıs 2015 tarihli Basın Açıklaması' başlıklı açıklamada şöyle denildi: 

 

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 29/05/2015 tarih ve 6318 sayılı Kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu (Kanun) kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. (Banka) ile ilgili olarak yapılan denetimler neticesinde, Banka’nın mali bünyesi, ortaklık ve yönetim yapısı ile faaliyetlerinde yaşanan sorunların katılım fonu sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arzettiğinin ortaya çıkması nedeniyle, Banka’nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin, zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Kanunun 71 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesine karar verilmiştir." 

 

3 Şubat 2015’te bankanın İstanbul’daki genel merkezi dahil birçok merkezine polis baskını yapılmış, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararıyla harekete geçen TMSF bankanın hisselerinin yüzde 63’ünü devralmıştı.

 

'ORGANİZASYON ŞEMASI ŞARTI İHLAL EDİLDİ'

 

BDDK’nın daha önceki açıklamasında Bank asya’nın Bankacılık Kanunu kapsamında ‘kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması’ şartını ihlal ettiği ifade edilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.