1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TİB'de neler oluyor?
TİB'de neler oluyor?

TİB'de neler oluyor?

Tartışmalara sebep olan TİB'de neler oluyor? TİB binası neden gömülmek isteniyor?

A+A-

TİB ile ilgili ilginç açıklamalar yapan Osman Nihat Şen'in avukatından kritik iddialar: 

TİB ve TÜBİTAK'a yapılan algı operasyonu kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan ve bugün teslim olan TİB eski başkanvekili Osman Nihat Şen'in avukatı basın açıklaması yaptı. Müvekkiline yöneltilen suçların doğru olmadığını gerekçeleriyle anlatan Avukat Nihad Karslı, TİB'de yaşanan skandalları da tek tek anlattı.

TİB'de 2014 yılında ilk olarak 5 Daire Başkanı'nın görevden alındığını hatırlatan Karslı, bu kişilere ait, içlerinde gizlilik derecesi yüksek belgelerin bulunduğu bilgisayarların imajları dahi alınmadan el konulduğunu, el konulan bilgisayarların incelenme için hangi kuruma gönderildiğinin belli olmadığını söyledi.

TİB BİNASINA KİMLER GİRİP ÇIKIYOR?

TİB binasına kimlerin girip çıktığının bilinmediğini söyleyen Karslı, "özellikle son 8 ayda TİB’e kimin girip çıktığı belli olmamakla beraber, ziyaretçilerin kimler olduğu, giriş ve çıkış saatlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı, hatta bu kişiler arasından kurum personeli olmadığı halde, neden sınırsız bir yetkiyle kurumda bulunan bilgisayar ve sunuculara erişim izni verildiğini bilmiyoruz. Bununla beraber, TİB’de çalışan personellerin kullandığı bilgisayarın ve sunucunun şifresini kurum dışından gelen yetkisiz kişilere vermemesi nedeniyle bir kısım personel işten çıkarılmış, bir kısım personel de başka kurumlara sürgün gönderilmesi bu gün gelinen sürecin en önemli göstergesidir." dedi.

TİB BİNASI NEDEN GÖMÜLMEK İSTENİYOR?

Nihad Karslı TİB binasının gömüleceği iddiasının gerekçesi olarak şunları söyledi; "TİB’de bulunan yaklaşık 1500 sunucuda yasal olarak tutulan milyarlarca data hem TİB’de tutulduğu gibi hem de dataların TİB’e geliş sırasında 4-5 yerde daha iz bırakması nedeniyle silinememektedir. Bu nedenle TİB Binasının gömülmesi isteniliyor. TİB, MİT dahil Türkiye’de en güvenli bir binaya sahiptir. Buradaki asıl amaç özellikle 17-25 Aralık dönemlerinde yaşananların “sıfırlanamayan paraların” izlerinin, geçmişinin silinememesinden kaynaklıdır."

'TİB, HÜKÜMETİN ARKA BAHÇESİ HALİNE GELMİŞTİR'

"Bakanlar Kurulundan çok yüksek maaşlarla personel alımı için karar çıkartılmasına rağmen bu karar halktan gizlenmiş, sıra numarası bile verilmemiş, karar resmi gazetede bile yayınlatılmamıştır. Yaklaşık bir, bir buçuk yıldır TİB’e operasyon yapan hükümet, TİB’in yapısını tamamen değiştirmiş, kendi arka bahçesi haline getirmiştir.."

ÇANAK ANTENLERLE VERİ TRANSFERİ İDDİASI

"Sürekli olarak gündeme getirilen, “uzaktan veri girişini sağlayan sistemin, aynı zamanda kuruma yerleştirilen çanak antenler aracılığıyla farklı noktalara veri gönderilmesine olanak tanıdığı” iddiaları ile ilgili olarak, çanak antenlerin satın alındığı firmadan bu çanak antenlerin kuruluş tarihleri, bu sistemle veri transferinin yapılıp yapılamayacağı konusunda bakanlık neden bir soruşturma açmamıştır?

Madem veriler bu şekilde transfer edildi, neden bakanlık tarafından bu güne kadar bir soruşturma açılmadı, yada açıldı ise sonuçlarını kamuoyu ile neden paylaşılmadı."

SORUŞTURMA NE KADAR SAĞLIKLI?

Bu arada müvekkili ile ilgili tutanağın kendisine verilmediğini söyleyen Karslı, soruşturmanın sağlıklı yürütülmediğinden dert yandı. Müvekkili ile ilgili dosyada suç oluşturabilecek herhangi bir şeyin olmadığını ancak oluşturulacak bir torba dosyanın içine sokulmak istendiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.