1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Tercüme Nedir - Ne Değildir?
Tercüme Nedir - Ne Değildir?

Tercüme Nedir - Ne Değildir?

Tercüme Nedir - Ne Değildir?

A+A-

Her şeyden önce şunu söylemeyiz ki, tercüme düşünüldüğü kadar kolay bir meslek dalı değildir. Herkesin kafasında yer etmiş olan “tercüman, evinde oturduğu yerden çeviri yapıyor ve parasını kazanıyor” gibi gelişigüzel bir düşünce vardır. Ancak, emin olunması gerekir ki tercümanın bu çeviri işlemini yaparken aynı anda birçok zorlukla baş etmesi gerekir. Peki, tercüme nedir ve ne değildir? Hep birlikte öğrenelim…

Evet, tercüme hepimizin bildiği üzere diller arasında bir aktarım yapma işlemidir. Yani belli bir dilde yazılmış olan belgelerin veya yine belli bir dilde yapılan konuşmaların, başka bir dile çevrilmesidir. Ancak, tercüme için sadece bu tanım yeterli olacak mıdır? Kesinlikle, hayır. Tercümenin amaçlarından biri de kaynak dilin konuşulduğu toplum ile hedef dilin konuşulduğu toplum arasında bir bağ kurmaktır. Başarılı bir tercümanın elinden çıkan her çeviri metni, bir toplumun, diğer bir topluma ait kültürü rahatlıkla öğrenmesini sağlayabilir.

Biraz önce de söylediğimiz gibi tercüme, ‘çevirmek’ anlamına gelir. Yani, sadece çevirmek. Bu da demek olur ki, bir tercümanın çevirilerini yaparken metin içerisinde eklemekler ya da çıkarmalar yapması doğru değildir. Bu olay, hedef kişiye veya kitleye verilmek istenilen mesajı bozabileceği gibi metnin anlam bütünlüğünü yitirmesine de neden olabilir. Ancak, burada belirtmemiz gerekir ki; yazılı tercüme türünün bir alt başlığı olan edebi tercüme, bu konuda bir istisnadır. Edebi metinlerin çoğunluğu, okuyucuda bir duygu yaratmak amacıyla yazılmıştır. Toplumların duygularını ifade etme biçimlerinin farklı olduğunu düşürsek, tercümanın bu doğrultuda hareket etmesi gerektiğini rahatlıkla anlayabiliriz.

Görüldüğü gibi tercümede önemli olan birçok husus vardır. Bu alanda hizmet sunan tercümanlar ve tercüme büroları, müşterilerine güvenilir çeviriler sunabilmek için birçok zorlukla baş etmektedir. Tercüme hizmetleri konusunda ayrıntılı bilgi almak için www.arenatercume.com adresine de göz atabilirsiniz. Kurumsal tercüme hizmeti sunumunun yanında bu alanda güncel bilgileri de sunuyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.