1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. TERCİHİNİ YAP AMA HARCI YÜKSEK OLMASIN!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TERCİHİNİ YAP AMA HARCI YÜKSEK OLMASIN!!

A+A-

TERCİHİNİ YAP AMA HARCI YÜKSEK OLMASIN!!
Gecesini gündüzüne katarak u
zun zamandır ÖSS ye hazırlandı gençler ...Aileler, mutfak masraflarından kısarak yetersiz olan lise eğitimine destek vermek amacıyla çocuklarını dershanelere yolladılar.Sonuçta,kimi emeklerinin karşılığını aldı ,kazandı ..Kimi üzüldü.. Kazananları da harçlara yapılan zamlar üzdü ..
Eğitim hakkı,
bir ülkede yaşayan her vatandaşın hiçbir kısıtlama olmaksınız, istediği kurumda, istediği düzeye kadar özgürce eğitim yapabilme hakkına sahip olmasıdır. Devletin görevi de diye başlayan bir cümle kurmak kadar yazmak ta beni rahatsız etmesine rağmen mecburen yazacağım, vatandaşın bu hakkını garanti etmek, yani eğitim hakkını özgürce kullanmasının önündeki engelleri kaldırmaktır.
Ülkemizde yükseköğrenim yaşına gelmiş gençlerin sadece yüzde 5 kadarı yükseköğrenim görme ayrıcalığına sahip.. Bu şanslı yüzde 5'in hangi sosyo-kültürel gruptan, Türkiye'nin hangi bölgelerinden ve ne tip okullardan geldiğini ise tabii ki bir sürpriz olmazsa ,artık hepimiz biliyoruz.
Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından Türkiye genelinde üniversitede çocuk okutan ailelerin gelir durumlarını ölçmek için araştırmalar yapılmış.Bu şanslı yüzde 5'in ailelerinin yaklaşık yüzde 15'inin düşük gelir grubundan, yüzde 70'inin orta gelir grubundan, geri kalan yüzde 15'inin ise yüksek gelir grubundan geldiğini ortaya çıkarmış. Ortaya çıkan bu araştırma sonucuna göre ailelerin yüzde 85'i bu harçları ödeyebilecek durumda.. Ama büyük çoğunluğu oluşturan % 85 ' lik kesim, yüzde 15 'te azınlıkta kalan yoksulların arkasına saklanır.Avantacılığını devam ettirir.Yoksul kesimini ise kendi önüne alarak arka planda sessiz sedasız bedavacılığını sürdürür.Burada yapılması gereken, istatistiklerle belirlenen bu yüzde 15'lik gerçek yoksul aile kesiminin üniversite kazanmış çocuklarına burs vererek onları desteklemeli, diğer kesimlerden ise belirlenen harçları almalıdır.Parası olan okusun da kafası olan okumasın mı?Parası olmayanın bilim, eğitim neyine. Tüm yük yoksulun, emekçinin, emeklinin sırtında. Herkese tercih sunuyorlar sunmasına..Parası olanlar iyi üniversitelerde, az olanlar daha iyi üniversitelerde okusunlar..Hiç olmayanlar ise hayat okuluna devam ederek sokak ve fabrikalarda sürdürsünler eğitimlerini.. Aynen ilköğretimde olduğu gibi ki seviye belirleme sınavında sıfır çeken okulların sayısını biliyorsunuz,üniversite eğitiminin de düzeyi sürekli düşüyor, gittikçe kalitesizleşiyor. Öğrenci sayısı sürekli artarken dolayısıyla devletin üniversitelere verdiği para azaltılıyor.
Zengin olanlar ya da harç parasını dert etmeyecek kadar parası olanlar, zaten istedikleri özel ya da devlet üniversitelerinde okuyabiliyorlar peki ya dar ve orta gelirliler..? Özellikle ikinci öğretimde kredi almış olsa bile okulu bitirdikten sonra iş bulma garantisi var mı? İş bulmuş olsa bile o işten aldığı parayla o kadar krediyi geri ödeyebilirmi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.