1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Tercih Yolunda
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Tercih Yolunda

A+A-

Yazı yazan insanları dar alanda değerlendirmek hataya sevk eder.  Bu gün yazan insanlar sadece yerel anlamda değil, ulusalı bırakın, küresel olarak okunmaktalar, dolayısıyla dünyada kim isterse yazılara ulaşabilmektedir. Türkiye’de kamudanhaber sitesinde yazan biri olarak ele aldığım konuları dar alanda değerlendirmem.

Yazılarda özellikle isim ve yer ismi geçiyorsa buna da kimseler itiraz edemez. Özellikle vurgulamak gerekirse yazılardan yazarları sorumludur. Adresleri, telefonları, her türlü iletişim araç ve kimlikleri yazdıkları yayın organının idaresinde mevcuttur.

İletişim dünyasının vazgeçilmezi olan internet sayesinde insanlar düşüncelerini ifade etmekte daha şanslılar. İnsanın iletişim konusunda ki bilgi, beceri, ifade yeteneğiyle bir araya gelince kendini rahat anlatabiliyor.

Günümüzün birçok sorunu var. En büyük sorunlarında başında gelen “okul tercihleri”dir. Genç farklı ister, aile farklı ister, toplum daha başka ister. Camia olarak liseyi bitirdiğimizde aile büyüklerimizce bizlerin imam olmamız gerektiğiydi ve başka da şansımız yoktu.

İmamlık, müezzinlik elbette saygın ve değerli mesleklerdendir. Ailelerimizin gayesi hem dini, hem de dünyevi alanda sorumluluğumuzun ifa edileceğine inanmalarıydı. Hatta imam olmayıp da farklı alanlarda okumayı düşünenlere aileler olur vermediler. Kendilerince imam olmak kâfiydi.  

Bizde onların yerinde olsak aynı düşünürdük belki. Çocuğum imam hatip lisesini okuduğunu varsayarsak imamlığa geçti mi tamam derdik kim bilir. Toplumun mesleğe saygısı var. İmam olduğunu duyduğum kişi kim olursa olsun derin saygı duyarım.

Yaşı küçük büyük olmuş o kadar önemli değildir. Birçok okul arkadaşım imamlık yapmaktadır. Yaklaşık bir yılı aşkında kendim yaptım demiyorum, yapmaya çalıştım sonrasında da okula gittim.

Öncesinde de okul kazanmıştım. Kayıt yaptırdım. Kayıt yaptırdıktan sonra da ne yazık ki, kayıt olduğum okulda okumam mümkün olmadı. Ailemin sert kararını söylemelerinden dolayı doğrusu dediklerini yaparlarsa toplumun içinde asi evlat damgası yiyecektim.

Okuduğum okulunda ruhuna uygun olmayacaktı. Belki de gelecek nesli olumsuz etkileyecekti. Aileme ters düşmemden dolayı olumsuz iz bırakacaktım.

Okullarımızdan mezun olanlar kim hangi liseyi veya fakülteyi bitirmiş ise oralara da isteyerek gitmişse hep hatıralar anlatılır. Okulla alakalı anılar söz konusu olunca mutlaka anlatılacak bir şeyleri vardır.

İmamlığı açıkçası çok istemiyordum. Zoraki de olsa göreve gitmeliydim. Ailem öyle istemişti. Şansım yoktu. İlk göreve gidiş nedenimse anne baba hakkını bilen biri olarak aksini yapamazdım.

 İmamlığa gitmezsem tavırları ve ifadeleri gerçekten çok sertti. Dolayısıyla kuramızı çektik. Yurdun dört bir tarafında göreve başladık. Nasibime Diyarbakır çıkmıştı. Gittim, göreve başladım sonuç, sınavı kazandım imamlıktan ayrıldım.

Göreve başladım. Oldukça rahattı. Köy camiine atanmıştım. Köylülerle iletişimim iyi sayılırdı. Köylülerin yaptıkları iyilikleri unutmam mümkün değil.

Hele Hacı Şerif Amcanın yaşının babam yaşında olmasına rağmen bizlere çok değer vermekteydi. Dini hizmetlerde görev yapanları çok severdi. Allah rahmet eylesin.

Köyün imamı demek, hepimizin yol göstericisi demektir diye de ilave ederdi.

Muhtarında imamlara yaklaşımı çok iyiydi. Yaşına göre olgundu. Kısacası köyün ileri gelenleri yetkilisi hürmette kusur etmedikleri gibi bir de fazladan saygılı davranıyorlardı.

Kalite (iyi) olarak yemediklerini size yediriyorlar, ilk yetişen ürünü size takdim ediyorlar. Fakat siz isteyerek göreve talip olmadığınızdan dolayı yapılanlar sizi mutlu etmeye yetmiyor.

İnsan kendi istediği alanda görev yaparsa başarılı olacağına inanırım. Eğer kişi en kolay meslekte olsa istemeden ona seçtirilmişse verim elde edilmez.

Öncelikle okullar ve üniversite tercihlerinde kim okuyacaksa onun kararı dikkate alınmalıdır. İşte ben torunumu doktor olsun diye okuttumdu, mutlaka doktor olacaksın dayatmaları olumlu sonuç vermez.

Bizim sülaleden de avukat çıkmalı diye tercihlerde okumak isteyen gence istemiyorsa  gence zorla hukuk fakültesi tercih yaptırılmamalıdır. Genç kişiliğine ve ruhuna uygun olan mesleğini kendisi tercih etmelidir.

Yarın zoraki tercih yaptırılan gençlerin mesleklerinde mutlu olmayacaklarını bilmeliyiz. Kim karışacak günde beş kez ezan, namaz diye kolay gelen meslek bile zoraki olursa dünyanın en zor mesleği gibi görülüyor.

Gençlerin isabetli tercih yapmalarını önerir. Ailelerinin gençlerimize gereken anlayışı göstermelerini dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.