Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Tercih

A+A-

Tercih

İnsan günlük hayatında bahşedilen ömrünün her anını  , zamanını oto kontrol altında bulundurmalıdır.Kontrolü hiçbir zaman bırakmamalıdır. Bırakırsa hüsrana uğrar. Zamanın dakikası , azıda, çoğuda çok önemlidir. Zamanın sorumlusu benim,  dolayısıyla hayat benimdir,  kimse karışamaz diyemeyiz..

 Hayatımızdan , özelde zamanın kullanımında,  bizden sorumlu olan kişilere hesap vermek mecburiyetindeyiz.Bunlarda anne, baba, ailemizdir. Özellikle zamanı bize bahşeden rabbimize daha çok sorumluyuz.

Hayatın  değerlendirilmesinin  insani sorumluluğu bize aittir. Bana ait olan ,sorumluluğu bana dair olan hayatıma,  kimse müdahale edemez diyenlere şaşarım.

Aynı kişiler başkasına akıl verirken , niçin başkasına karışır acaba? Sanki karşısında ki kişi de akıl yok.

İnsan hayatı , hiçbir şekilde hayatı  kolay bulunan  ve  ucuz alınan meta değildir.Hatta hayatımızın değerine paha biçilemez.

Ucuz olan nesnelerin değersiz olduğunu bilmeyen yoktur. İnsan hayatını kontrol altında tutmalıdır.Hayatında ki tüm ameller kendine aittir.

Bazılarında şunu da gördüm; başarı o’ undur, başarısızlık  varsa suçlu başkasıdır. Çevrenizi sadece dinleyin.

Bu evrende  hayatında ki eylemleri kendisine  yakıştırmayarak,  başkalarına atan açık gözler de var (!) , bende onlara ne akıllı adam diyorum(!). Hatta daha öte  birisinin üstüne atmak gibi adeti olanlara ne kadar mesul ve faal birisidir  diyesim geliyor(!).

İnsan hayatının her anı önemlidir.  

Sorumluluğumuzun gereğini yapmak için, öncelikle sabahları erken kalkmalıyız. Sabah erken kalkmanın beyin ve hareket açısından insan bedenine katkısı çoktur.

Sabah erkenden kalkmak günümüzü değerlendirme  bakımından  çok bereketli olur. Yaşları yetmişten yukarı olan büyüklerimizin çalışmalarına , (çektikleri çilelere demeyeceğim) hayranımdır.

Çünkü onların günlük hayatı sabah ezanından önce başlar. Evin hanımı ekmeğini pişirir. Evin beyi camiye gider. Sabah böyle hayırlı amellerle  başlayarak günlük işlerinin kapısını açarlardı.

Özellikle gençlerimizin erkenden kalkarak,  gençliğimi heder edemem diyorlar. Yaşamak demek uyumak mıdır?

Gençliğimi yaşamak hakkımdır , demesi uygun mudur?

Denmemelidir, hayat uyumaktır diyene rastladınız mı diye soracak olsalar? Kimse rastlamamıştır, rastladım diyende olmaz diye düşünürüm.

Kişiler varlıklı olmadıklarında kendin de  suç aramalıdırlar. Bizim atalarımız  ,sabah erken kalkanının işine gideceğini ifade etmişlerdir. İşini yapanlarda aç kalmazlar.

 Hayatımı erken kalkarak zehir mi edeyim diyenlere rastlamışımdır?.

Oflayan puflayan kişiler vardır , sanki hiç uyumamış gibi davranır.

 Uykumu alamamışım der bir de.Ne zaman kalkabildiniz diye sorunca? Israrla şunu söyler ;  zaten erken kalktım. Kaç gibi diye sorsanız , ya saat 10.00 gibi , der ya da 11.00 , neresi erkense…  

Hayatın kıymetini biliyorum diyen kişilerin , sabahları erken kalkmayı mutlaka göz ardı etmemesi gerekir.

Bizim insanımızın çalışkanlığına sözümüz yok. Yine geçmişte yol yapımında çalışan büyüklerimden dinledim.

Bizim lüks arabalarla giderken bile yorulduğumuz o yolları,  insan gücüyle yaptıklarını anlatırlarken duyduğumda geçmişimdeki” atalarımla “ güç konusunda gurur duydum.

Sabah onda (10.00) da kalksalardı,  o eli öpülesi büyüklerimiz,  yol değil, herhangi iş üretemezlerdi. Bizlerin  hoşuna giden uyku uyuma alışkanlığı ayrıca bedeni dertlerin birinci sebebidir.

 Çok uyku aslında bizim vaktimizi içten içe kemiren kurtçuklardır.

Uyku uyuyarak,  medeniyet sahnesinde zirveye çıkan ülke, asriliği yakalayan millet var mı? Yoktur, bildiğimiz de  yok. Mevcutta olmamıştır tarihte.

Ama sabah erken kalkan,  hayatını kontrol altında tutan milletlerin, insanların bulunduğu memleketler abad olmuştur. Gelişmiştir, ekonomisini, sosyal hayatını diğer milletler kendilerine  model yapmışlardır.

Çalışan memleketin fertlerini tüm dünya kendine rehber edinir.

Uykuyla hayatını tüketenler de ise hep şikayet vardır. Tercih bizim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.