1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. TEHLİKELİ SİMGE…
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

TEHLİKELİ SİMGE…

A+A-

TEHLİKELİ SİMGE…

Antalya’nın Expo 2016 Botanik fuarına ev sahipliği yapacak olmasına atfen Antalya’yı imalandıracak bir çiçek seçimine gidilmiş ve Akdeniz Üniversitesi’nden görüş alınmış. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden yetkin Profesörler görüş bildirmişler. Antalya’ya simge olabilecek simge çiçek adları belirlenmiş. Yıllık 450 milyon dal Antalya’dan ihraç edilen karanfil çiçeği başta olmak üzere kardelen, papatya, püren, iris ve nergisin halk oylamasına sunularak birincisinin bulunması için çalışma başlatılmış.

Tarım Bakanlığı karanfil ve papatya dışındaki çiçek isimlerini elemiş ve diğerlerini yarışmadan men etmiş. Ancak bu arada bu kadarı olmaz denilecek bir tasarrufa da imza atılmış. Halk oylamasına sunulacak çiçekler arasına Antalya ile ilintisi olmayan şakayık çiçeği ve menekşe son anda ilave edilmiş. Bilim çevreleri bu seçime itiraz etmiş ve neredeyse ayağa kalkmış. Neyse ki halk oylaması ile vicdanlar rahatlamış ve çok açık ara karanfil Antalya’nın sembolü olarak seçilmiş.

Bitmedi… Bakınız sonunda ne olmuş.

Tarım bakanlığı tekrar devreye girmiş ve internetten yapılan halkoylaması ile sembolleşen karanfil çiçeğini veto etmiş. Tarım Bakanlığının Antalya’ya seçtiği zorlama simge çiçek şakayık oluvermiş. Milyonların özgürlük şarkısı şu karanfil ise, özgürlüğün, demokrasinin ve vicdanların ayağa kalkışmasının Gezi Parkındaki tehlikeli sembolü olarak sağduyulu sinelerde ebedileşirken, çiçekleri bile ötekileştiren AKP zihninin derinlerinde utançtan yerin dibine girmiştir. Ancak sen utanma karanfilim! Sen bir gün yeniden milyonların avuçlarında özgürlüğün ve bağımsızlığın sırmalaşan bir şarkısı olacaksın.

Önceki ve Sonraki Yazılar