1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. TEDBİRSİZLİK KOKAN ASANSÖR FACİASI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

TEDBİRSİZLİK KOKAN ASANSÖR FACİASI

A+A-

İstanbul, gene bir iş kazasına sahne oldu. Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı’nın yerinde yapılmakta olan rezidans inşaatında çalışan işçiler mesaiden çıkarlarken bindikleri asansör 32. kattan zemine çakıldı ve 10 kişi hayatını kaybetti. 10 de kişi gözaltına alındı. Olaydan sonra açıklama yapan inşaat sahibi olan Torunlar Holding, kaza ile ilgili adli soruşturma başlattıklarını, olayın araştırılması için teknik ekiplerin görevlendirildiğini ve hayatlarını kaybedenlerin sorumluluklarını üstlendiklerini bildirdi.

OLAYIN SORUMLULARI KİM

Çalışma Bakanı Faruk Çelik “asansörün raylı sistemden çıkması sonucu facianın meydana geldiğini” açıklarken, inşaatta çalışan işçiler, asansörlerin bakımsız olduklarını iddia ediyor. Başka bir iddia da asansörün ray kopması sonucu düştüğü şeklinde geliyor.. Asansör firması, “Sözleşme gereği biz asansörü monte eder, firmaya teslim ederiz. İşletme ve bakımından sorumlu değiliz ” sözleriyle facianın sorumlusu olmadıklarını iddia ediyor. Kabahati gelin etmişler kimse almamış. Bu durumda faciadan kimse sorumlu değil, öyle mi?

ÜLKEMİZDE ÖNLEM KÜLTÜRÜ NE DÜZEYDE

Yangın, deprem, su baskını ya da iş kazaları gibi İtfaiye olaylarında üç zaman vardır. Önlem, Müdahale ve Sosyal Hizmetler.. Önlem, kişilere ve işletmelere, müdahale İtfaiyeye ve Sosyal Hizmetler de devlete ait önemli görev ve sorumluluklardır... İstanbul ve Ankara İtfaiyelerinin başında bulunduğum 10 yıllık zaman zarfında dikkatimi çeken en önemli husus, faciadan önce alınması gereken önlem konusunda halkımızın yeterli bir bilinçlenme içinde olmadığıydı. Üstüne üstlük, yetki ve sorumlulukta herkes birbirinin işine müdahale ediyordu. Türkiye’de ölümlü iş kazaları AB ülkelerine göre niçin fazla oluyordu? iş kazalarında ölenlerin sayısı 2002’de 872 iken 2011’de iki katına çıkarak 1700’e ulaştığını Çalışma Bakanlığı söylemiyor mu? Sonuçlar ortada değil mi? Daha dört ay önce 13 Mayıs 2014’de Soma maden faciasında 301 işçiyi kaybetmedik mi?

İŞ KAZALARI İÇİN DÜĞMEYE BASILDI AMA

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 167 No’lu sözleşmesi, İş güvenliği şartlarını belirliyor. Sözleşmede yük asansörü, iskele, yeraltı çalışması, elektrik tesisatı, tünel çalışmaları, gaz birikmesi vb kadar tüm inşaat unsurlarına ILO kriterleri getiriliyor. Bu yeniliklerden en önemlisi, işçiye tehlike halinde bölgeyi terk etme hakkı veriliyor olmasıdır.. Bu Sözleşme, 1991’den bu yana gelişmiş ülkelerde yürürlükte olduğu halde Türkiye bunu imzalamaktan imtina ediyordu. Şimdi son olaylar nedeniyle tekrar gündeme gelerek imzalanması için harekete geçildi. Bu yeni gelişme için “Zararın neresinden dönülürse kardır.” demek lazım..

DEĞERLENDİRME

Önlem konusunda yeterli adımların atılmamasından en fazla zarar gören kesim, maden ve inşaat işçileri ile İtfaiyecilerdir. Daha fazla kazanmak uğruna ihmal edilen iş yerlerinde hayati tehlikede olan işçileri kurtarmak uğruna, İtfaiyeciler ve diğer kurtarma birimleri kendilerini riske atıyorlar. Çok defa İşçiler ve kurtarmacılar da ölümle buruna geliyor ve ölüyorlar da.. Sonuçta yavrular babasız, anneler de evlatsız kalarak toplum kötü etkileniyor. Bu konuda alınacak önlemler konusunda devletin kararlı bir tutumla yapacakları olumlu çalışmaları halkımız umut ve sabırla bekliyor. Kaza ve yangınsız günler temennisiyle, iyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.