1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. TEDBİR ALMAK, SÖNDÜRMEK KADAR ÖNEMLİDİR
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TEDBİR ALMAK, SÖNDÜRMEK KADAR ÖNEMLİDİR

A+A-

25 Eylül 2008 saat sabah 10.00.. Siren sesleri sokakları öyle bir dolduruyor ki,yer gök inliyor siren sesinden .İtfaiye araçlarının sirenleri.. “Aman Yarabbi yine bir yer yanıyor” diyorsunuz..Zaten yüreğimiz ağzımızda..Fakat o kadar uzun sürüyor ki , bunun başka bir anlamı olmalı diye düşünmeden edemiyor insan..Hemen belirli gün ve haftalar aklıma geliyor, evet tam tahmin ettiğim gibi..Bu gün “Yangından korunma haftası “yani “İtfaiyecilik Haftası” 25 Eylül -1 Ekim tarihleri arasındaki bu hafta da yine okullarda tatbiki yangın söndürme çalışmaları ve birkaç satır alınması gereken önlemlerin okunması ile sona erecek..

Hafta süresince çeşitli yayın organları ile halka, okullarda öğrencilere yangının zararları anlatılacak. Korunma yolları ve alınması gereken önlemler belirtilecek. Hepinizin bildiği, gördüğü rutin şeyler..Daha farklı olmalı artık , daha farklı bakılmalı.Bilinç oluşturulmalı derken ciddi ciddi üzerinde durulmalı..Bu yaz çok zor geçti ülkem için ..Ormanlarım için..Doğrusu ormanları tecavüz etmek ve adam öldürmek için kullanmalarının dışında bir diğer kesim insanımız da  sadece piknik yapmak için hatırlar. “Şöyle açık alanda ağaçlık mis gibi havada mangal yakmak için..Sonra söndürmez o ateşi,yiyip yiyip şişer, içer sodayı, kırdığı soda şişesinin kırıkları aşırı sıcaklarda otları tutuşturur.Ya da seyahat halinde içtiği sigarayı söndürmeden ve sonunu hiç düşünmeden atar camdan dışarı..Otlar,ardından ormanlar tutuşur.Bir de aç gözlüler vardır, tarla açmak için yakarlar, bir de vatan hainleri, onlar sırf zarar vermek için yakarlar..
     Fakat ne yazık ki itfaiye teşkilatı ve çalışma şartları henüz  çağdaş ülkeler düzeyine gelememiştir. İtfaiye erlerinin genel idari hizmetler standardında çalışmaları kabul edilemez  bir gerçektir. İtfaiye erleri aynı koşullarda kabul edilen diğer çalışanlarla aynı riskleri taşımıyorlar.Onların çalışma şartlarındaki risk diğerlerinkinden daha fazla olmasına rağmen, Emekli Sandığı Kanunu'nun 36. maddesine göre tozlu dumanlı ortamda çalışanlara senede 6 ay yıpranma bedeli, kimyasallarla uğraşanlara da yüzde 50 risk tazminatı ödendiği halde itfaiyecilik bir meslek ve sınıf olarak kabul edilmiyor. Umuyoruz ki, 75 bin kadrolu, 26 bin fiili çalışanı bulunan itfaiye teşkilatına devlet gereken özeni gösterecektir. 
Herkesin koşarak kaçtığı yangının içine koşarak girerler.Dünyanın insan haklarına saygılı tüm toplumlarında itfaiyecilik mesleği mensuplarına farklı bir önem ve değer verildiği halde Türkiye'de merkezi idare içinde itfaiye hizmetleri ile ilgili hiçbir birim bulunmaz.Bunun sonucunda merkezi idare ile yerel yönetimler arasında sağlıklı bir ilişki kurulamaz.Siyasi rant sağlamayacak yatırımlar yapmak sevgi, saygı ve sorumluluk göstergesidir.

Bu yazı hiç birimiz unutamayacağız..Bu yaz çok sıcak ve bir o kadar da üzücü geçti bizim için ..Ormanlarımız yandı cayır cayır ..Ciğerlerimiz yandı..Umalım ki bu özel günler, insanları biraz daha bilinçlendirsin.Çünkü bu ormanlar yurdumuzun akciğerleri ve unutmayalım ki bu vatan çocuklarımızdan ve torunlarımızdan emanet..Anlayana..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum