1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Tecrübenin Yeri Başkadır
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Tecrübenin Yeri Başkadır

A+A-

Tecrübenin Yeri Başkadır

 

Her gün yeni bilgi öğreniyoruz. Belki kendimizi yeni günde kendimizi tekraren keşfediyoruz. Mesleğimiz hakkında yeni edinimlerimiz olabilir.

Düşünmek hakkımızdır. Düşünürken sadece okumayla değil de haytanda ders almamız gerektiğinin farkına varırız belki.

 Toplumda ki işlerin oluşlarını ve de eskilerden öğreneceğimiz çok konu olabilir. Çünkü büyüklerimiz bizden çok güngörmüşlerdir. Çile çekmişler. Kıtlık görmüşler. Yoksullukla cebelleşmişler.

 Bu günlere kolay gelmediler. Yerine göre arpa ekmeği, yerine göre armut öğüterek karınlarını doyurdular ama bir şeyden yoksun kalmadılar tecrübe…

 Büyüklerimizin sözü bizim gücümüze gidebilir. Okumamış olabilirler( eskiden odalarda). Okul yüzü de görmemiş olabilir. Her konu okulda öğrenilmiyor.

 Bugün fakülte mezunuyla konuşalım.  Diplomayı hak etmiştir. Derslerini başarmıştır. Dedesi kadar haytan anlamayabilir. Dede de ders anlamaz ama hayatı bizlerden çok daha iyi anlayabilir.

Hayatın kuralları öyle okul sıralarına hiç benzemez. Günlük olayların içinde olan kişi daha çok insanları tanır. İnsanları tanır derken, onların iç dünyalarını kavrar. Tabi ki insanları çoğumuz birçok kez tanımışızdır.

Kimimiz darbe yemiştir en yakınından. Kimide ummadığı kişi ve kişilerden iyilik görmüştür.

Burada insanları tanımak derken günlük olayların getirdiği sıkıntılarda başvurulan kişilerdir. Ne zaman size tanımadık birisi selam verirse büyük ihtimalle işi düşmüş olabilir.

Hayatın kendisi tecrübedir.

Tecrübede diploma olmaz fakat insanlara bakış açısı kazandırır. Tecrübeyi kazanabilmek için para verilse, olayın normal seyrinde kazanılan ders, tecrübenin kazandırdığını kazandırmaz. Bizim lise çağında öğretmenimizin birisinin dersinde öğrenci kopya çekmeye yeltenmiş.

Öğretmenimiz arkadaşı kopya çekme anında yakalar.

Akşamları yatakhanede biraz günlük sınıf yaşantısından bahsederdik.  Öğretmenimiz arkadaşa çok kızmış demiş ki, bu saçları değirmende ağartmadık.

 Büyüklerimizin okumuşları elbette bilgileri daha çoktur. Fakat insanların içinde olup ta onlarla iş yapanların hayata bakışları çok farklıdır. Çünkü bin bir türlü insanlarla muhatap olurlar.

Arkadaşı ilk kez öyle olay yaşarken,  hayatın içinde ki kişi onun gibi onlarcasını yaşamıştır. Belediye başkanları gibi.

Öneri getirildiğinde tecrübeli kişinin fikirleri garipsenir. Çünkü tecrübeli insanlar bilgisini, tecrübesini, geçmişi harman ederek fikir ortaya koyarlar.

 Dolayısıyla çok farklı bakarlar dünyaya. Tecrübenin yerini kitap tutmaz. Tecrübeli kişilerin anlattıklarını beynimize yazmamız gerekir.

Düşüncelerinden faydalanmasını bilmemiz icap eder. İnsanın danışmak istediği alanda tecrübesi olan büyükleriyle konuyu müzakere etmesi kitap okumaktan daha iyi çözüme ulaştırır.

Tecrübeli insanımızın düşüncelerini takdir etmeliyiz. Onların ortaya attıkları düşünceleri yok saymamalıyız.

 İnsanın yaşı da ilerledikçe ister istemez birikimi artıyor. Birikimi artan insan da daha bir olgun oluyor. Tecrübeyle sabittir diye de dilimizde deyim vardır.

  Olayların seyrinde içinde olanla, dışında olan bile çok farklı algılara sahiptir. Tecrübeli insanlarımız bazen öneride bulunurlar.

Mesela yöneticilerin sıkıntılarını anlamak kolaydır.  Yöneticilerin içinde bulundukları durumu anlamsı için o tür kişileri en az bir aylığına yönetici yapmalı der büyüklerimiz.

 Tecrübeli insanlarımızın önerisidir bu.

Damdan düşenin halini damdan düşen anlar. Genelde tecrübesine dayanarak konuşan insan boş konuşmaz.

Anlatmış olduğu konu hakkında çok yaşanılmış benzeri olaylar yaşamıştır.

 Yaşamıştır, yanlışılar yapılmıştır. Acı sözler duymuştur. Hayatta ibret alarak okumalı insanlar. Büyüklerimizin tecrübelerini de yabana atmadan hayata sarılmalıyız.

Büyüğümüz demişse hikmeti vardır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.