1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. TC'li Misiniz, Değil Misiniz?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TC'li Misiniz, Değil Misiniz?

A+A-

TC’LİMİSİNİZ, DEĞİL MİSİNİZ?

Hatırlarsınız,Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile tanışmamız 2006 yılında olmuştu.Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının hayatımıza resmen girişi 1 Ocak 2007 .     Hayatımızı kolaylaştırmak için getirilen bu uygulama,vergiden,hastaneye, bankacılıktan tapu işlemlerine kadar resmi işlemlerde kullanılacaktı.Amaç,hem  vatandaşın işini  kolaylaştırmak,hem de  devlete  daha sağlıklı denetim yapma imkanı sağlamaktı.Hemen ardından,vergi numaraları kaldırarak yerine TC kimlik numaraları kullanılmaya başlandı yavaş yavaş..Maliye Bakanlığı, 1998'de yaptığı düzenleme ile Vergi Usul Kanunu'nun 8. maddesinin son fıkrası TC tabiiyetinde bulunan her gerçek kişi ile tüzel kişilerin on haneli bir vergi kimlik numarası almasını mecbur hale getirmişti. Noterlik, tapu, trafik tescil, çek, bankacılık gibi işlemlerde de bu numaranın kullanılması şartını koymuştu. Böylece vergi kimlik numaraları şekli bir unsur olmaktan çıkmış, uygulama ve denetimde kullanılması mecburi bir unsur haline gelmişti.

Daha sonra gelişmiş ülkelerde uygulandığı şekliyle her vatandaşa sadece bir numara verme projesi çerçevesinde bir adım daha atıldı ve Kasım 2006'dan itibaren TC tabiiyetindeki gerçek kişilerin vergi kimlik numarası olarak on bir haneli TC kimlik numarasını kullanmaları yönünde düzenlemeye gidildi. Vergi daireleri Temmuz 2006 itibarıyla fiilen bu uygulamaya geçti. Böylece vatandaşlık numarası; vergi kimlik numarası, emekli sicil numarası, SSK sicil numarası ve Bağ-Kur sicil numarası gibi birden fazla numaranın yerine geçti. Amaç, tek bir numarayla vatandaşın hayatını, idarenin ise uygulamalarını kolaylaştırmak.

Tek numara uygulamasına geçilmesi, İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi) Projesi çerçevesinde adım adım yerine getirilmeye başlandı başlanması da, ta ki Yüksek Seçim Kurulu, 29 Mart yerel seçimlerinde T.C. Kimlik numarası olmayanların oy kullanamayacaklarını açıklamasına kadar ..

    Nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası bulunmayan vatandaşlar oylarını kullanmayacaklar ne yazık ki..Vatandaşlık görevini yerine getirmek için cüzdanınızda TC’ niz yoksa son günler haberiniz olsun.Bu arada haberi duyar duymaz, son güne kalmak istemeyen vatandaşlar,sabahın erken saatlerinde nüfus müdürlüklerinin  yolunu tuttular.Daha önce neredeyse  koskoca bir üç yıl vardı  önlerinde, her zaman olduğu gibi, son dakikacılık damarlarımız tuttu yine..Sonuç her zaman olduğu uzun kuyruklar uzun bekleyişler..Nüfus    Müdürlüğü yetkilileri , vatandaşı mağdur etmemek için tabii ki mesai yapacaklardır, ona ne şüphe..

  Umarım, bu uygulama ile seçmen listelerindeki artış ile ilgili tartışma ve şaibe bir parçada olsa giderilir. Bakalım bu giderilirken neler kaybedilecek?

  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum