1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Tayyibizm'in gizli hayranları
'Tayyibizm'in gizli hayranları

'Tayyibizm'in gizli hayranları

Mukayeseli üstünlükleriyle baş edemeyenler altta ezildikçe, ezene karşı hayranlıkla karışık bir düşmanlık besliyorlar.

A+A-

'Tayyibizm'in gizli hayranları

Aynı düşü pek çokları görür ama bir kişi başarır içlerinden. Onun vizyonu var diye, ehl-i vizyon olanlar alınmasın, kınamasın.

İstanbul’a kanal projesi, bir şeyi daha fark etmemi sağladı. O da, anti-Tayyibizm ile anti-Amerikanizm arasındaki motivasyon benzerliği. İkisinin de muhalifleri, itiraf edilmemiş gizli bir hayranlık duygusu taşıyor içlerinde.
Amerikan karşıtlığının başat nedenlerinden biri, nasıl büyüklüğüne yetişememek ise Tayyip karşıtlığında da vizyonuna bir türlü erememek önemli bir yer tutuyor anladığım kadarıyla. Aciz bırakıyorlar boy ölçüşmek isteyenleri. Mukayeseli üstünlükleriyle baş edemeyenler altta ezildikçe, ezene karşı hayranlıkla karışık bir düşmanlık besliyorlar.
Gizli hayran kitlesi onun için giderek çoğalıyor Erdoğan’ın. Özellikle çılgın projeyi açıklamasından sonra, ciddi bir artış gözlemliyorum sayılarında.
Hayranlığın tezahürlerinden biri, eziklik duygusundan mütevellit öfke nöbeti, kıskançlık krizi ve burun kıvırmaktır. Anti-Amerikancılığın nedenleri üzerine yapılan çözümlemeler gösteriyor ki, askeri ve ekonomik gövdesinin büyüklüğüyle küçüklük kompleksine yol açıyor karşı tarafta.

Amerikan düşmanlığı
Dünyada Amerikan karşıtlığının yükseldiği toplumlarda, bu komplekse bağlı ciddi hayal kırıklıklarının etkisi sabit. Baktıkları o dev aynasında kendilerini cüce görüyorlar çünkü. Özgüvenlerinin yıkılmasından da o aynayı sorumlu tutuyorlar.
Bir yüzü aşk, bir yüzü nefret olan bir levha, Amerikan düşmanlığı. Erdoğan’ın çılgın projesine verilen tepkilere bu zaviyeden bakıyorum; hayranlık patlaması yaşanıyor muhalifleri arasında. Anti-Tayyipçiliğin hızlı tırmanışından anlıyorum bunu.
Çılgın projeyi beğenmeyenlerin ileri sürdüğü gerekçeler, başka izaha yer bırakmıyor. Bütün söylediklerini üst üste koyun, bir makul gerekçe etmiyor. Özetle diyorlar ki; Kürt meselesini çözmüyor, karın doyurmuyor, Kars’a, Ardahan’a bir faydası yok, Kayserili tüccara dokunmuyor kârı, birilerini zengin ediyor, falan filan...
Hem zaten Sultan Abdülaziz’den merhum Ecevit’e kadar daha evvel başkaları da düşünmüş bunu. İlk kez Tayyip Erdoğan’ın aklına gelmemiş Karadeniz’den Marmara’ya kanal açma fikri. Hepsi hepsi, onların hayal ettiğini Erdoğan yapıyormuş, abartacak ne varmış bunda?

Vizyon farkı
Kızmakta haklılar bence de. Sunumu çok havalıydı bir kere. Şova çevirdi resmen işi, sıkı rüzgâr yaptı. Vizyon farkı attı rakiplerine. İktidarda geçen onca yılın üstüne yine yeniden şaşırtmayı başardı.
Ana fikir sadedinde şöyle demek istemiyorum fakat: Aynı düşü pek çokları görür, ama bir kişi başarır içlerinden. Onun vizyonu var diye, ehl-i vizyon olanlar alınmasın, kınamasın, çalışıp başka başka fikir geliştirsin onlar da. Vizyonlarının erişemediği zekâya mundar demesinler, ‘Ben niye akledemedim’ diye kahretmesinler kendilerine, vesaire vesaire...
Bu yazının hangi ihtiyaçtan doğduğuna gelince. Elektronik postam gizli hayran mesajlarıyla dolu yine. Küfür kıyamet, hakaret gırla gidiyor. Aynalarla kavga edenlerin ruh haline ışık tutmak gerekti yani. Gerçeklerle barış yapmalarına acizane katkı sunmaktır amacım. Gayret benden...

Akif Beki / Radikal Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.