1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Tatilimiz nasıl olmalı?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Tatilimiz nasıl olmalı?

A+A-

Tatilimiz nasıl olmalı?

Tatil kavramından ne anlamak gerekiyor? Tatil demek akşam sabah tembellik yapmak mıdır?  Okulun eğitim ve öğretime ara vermesine sevinmeli miyiz, yoksa üzülmeli miyiz?

Sınavlar bitti, kitapları raflara kaldırmalı diyenler yanılıyorlar. Özellikle okul derslerinin sona ermesini ganimet bilmeli, vaktimizin çok olduğunun farkına vararak, geleceğimize yön verebiliriz.

Tatil denince maalesef deniz, kum, yayla veya koylar aklımıza gelir oldu. Geçenlerde emekliyim diyen birisine “hayatta emeklilik “ olmamalı dedi.

İnsan her daim yaşamaktaysa karşılığında da üretme imkânı varsa körelmemelidir. Bunun yerine faydalı uğraşlar bulabilir kişiler.

Tatil diyerekten ömrü hayatını boşa geçirmemeli. İnsanın dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Ama daha on beş yaşında ki gencimiz de çalışmalı değil mi?

Geleceğinin inşasını sağlam temeller üzerine oturtmalı bunun için de uzak kalmayacağı hususlar var. Onlardan biri de uzmanlarımızın sözleriyle: Bol kitap okumayı öneriyor. Kitapları okuyarak insanoğlu medeni gelişmeler ve kolaylıklara ulaşabilmiştir.

 Kitaba yaklaşan milletler irtifa kaydetmiş, uzaklaşanlarsa dibe doğru gitmişlerdir. Yazın gelmesine sevinenlerin iki gruba ayrıldığını fark edelim.

Yaz mevsimi geldi, tatil beldesi benim diyenler olacaktır. Yaz tatilinin değerlendirmeden sadece eğlence odaklı olması insana fayda sağlamaz.

Anacak tatilini asıl değerlendirenler meşguliyet gelmeden boş zamanının kıymetini bilenlerdir.

Onun da yolu düşünce böyle olursa, olur. Meşguliyetim azaldı o halde okuyamadığım kitapları okuyayım. Bilgim, görgüm artsın ilerleyeyim diyenlerdir.

 Okumaya zamanının çok olması münasebetiyle zevk duyar. Kendinin öğretmeni olur. İnsanlara liderlik yapar.

Hayatın can sıkıcı,  nefret ettirici havasını teneffüs etmez. Bakış açısı çok farklıdır. Başkaları sıcaktan, terden bahsederken her halükarda kitapların dostudur.

Bundan dolayı da canı sıkılmaz. Hayata bakış açımızın olumlu olması da kitaplarla haşır neşir oluşumuzla alakalı.

Sıcakların insanlara vermiş olduğu eziyet kitap okumamanın vermiş olduğu sıkıntının yanında hiç kalır. Asıl hasretlik bilgiye olmalı ki, dünyanın bahtı gülsün.

Vaktimizi oyunla, denizle, gece gezmeleriyle, turlarla geçirme şansımız varsa bunun yerine evimize oturarak kendimizi geliştirebiliriz.

Hiç olmazsa günlük yemek yediğimiz zaman dilimi kadar da olsa kitap okumalıyız. Yarın çocuklarımızın derslerde sıkıntıya maruz kalmasını hiç birimiz istemez.

Çocuklarımızın bilgisayar oyunlarına ayıracakları vakitlerini okumaya kanalize edebilirsek, bizden bahtiyarı yoktur.

Kendimizi geliştirecek kurslar ve etkinliklere gidebiliriz. Çocuklarımızı gönderebiliriz. Yabancı dil öğrenebilir ve sosyal etkinliklerde de görev alabiliriz.

 Sabahları erken kalkmaları içinde akşamdan önlem almalıyız. Dizilerin izletilmemesi okul varmışçasına evde ki düzeni devam ettirebilirsek ne ala.

Başta kendimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Kendimizi kontrol edebilirsek, etrafımıza da hâkim oluruz.

Önce ben önlem almalıyım diyebiliyorsam çocuklarıma sözüm etkili olur. Yaptığımızı yaptırmak kolaydır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.