1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Tatili unuttuk
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Tatili unuttuk

A+A-

Tatili unuttuk

İlim adamı olmanın kolay olmadığını biliriz. Bilim adamlarımızın alanıyla ilgili çalışmalara tanık olunca insan daha başka düşünüyor.

Mesleğimde kariyer yaparım / yapmalıyım diyen ilim adamları kendilerini branşlarına kendilerini adamalılar. Adamadıktan sonra bir yerlere gelmek imkânsızdır.

Kendi alanıyla ilgili çalışmaların gecesi olmaz, gündüzü olmaz, daha ilgincini söyleyeyim yaz tatili olmaz. Bahsettiğimiz gibi çalışan birçok ilim adamımız vardır.

Bunları bilenimiz var, bilmeyenimiz var.

İsimsiz kahramanlar da diyebiliriz çalışkan bilim adamlarımıza. Bunların birçoğu öğrencilik yıllarından beri köyüne, kasabasına gitmeyen, kasabasını görmeyen, zorunlu durumlar hariç işi gücü çalışmakla geçen kişilerdir.

Bilim adamı olmak kolay değildir çünkü.

İlginç hayat hikâyelerine tanık olmakta evde oturup televizyon izlemekle, kendisini ilgilendirmeyen konular hakkında bilmeden konuşmalarla olmaz.

İnsanların işleri, meslekleri hakkında mutlaka çok enteresan olaylara şahit olmanın yollarından birisi de iletişim kurmaktır.

İlerlemenin yegâne şartını biliyoruz.

İşinin erbabı olan kişilerin fedakâr olmaması da düşünülemez. Para için çalışanlar varsa yanında, çalışanlardan daha önce işin başında olmalıdır.

İlerlemek için mutlaka zaman kullanma prensiplerini uygulamalıdır. İşini sağlam tutmalı ki başarılı olsun.

Bizim içimizde de az da olsa yukarıda bahsettiğimiz kişiler mevcut. Başarılı olmanın ölçüsü vatanımıza ve milletimize hizmetle olur.

 İlim adamlarından ikisiyle tanışma imkânı yakaladım. Hatta güneşin altında saat 13.00 den 17.00 ye kadar.

Tanıştığımız yer araziydi. Zor şartlarda çalışılıyordu. Evden ırak, eşten uzaklardaydılar, tanıştıklarım. Onlar bunları dert etmiyorlardı.

Tanışmak, onlarla masanın etrafında yemek yemeği çok anlamlı buldum.

Çalışanlarla, sorumlu ilim adamlarını, çalışma alanlarında, işlerinin başındayken işçilerle, bilim adamlarımızı ayırt etmeniz mümkün değil. Hepsi çalışıyorlardı.

Bilim adamlarımızdan birisi hatta düğününe vakti zor bulmuş. Nişanlısıyla düğün tarihini belirledikten sonra yine çalışmalara gider. Evlilikten üç gün önce düğün hazırlığını yapar ve evlenir.

Evlendikten sonra da eşinin de anlayışlı olmasından dolayı ayrı mekânlarda olmalarından sıkıntı duymadığını anlattı.

Doğrusunu söylemek gerekirse gıpta ettim. Yanımız da bazı kişiler vardı. Ben bir gün ayrı kalacağım eşim razı olmaz diyen arkadaşlar oldu şaşıranlar da oldu.

Çalışan insanımıza hiç olmazsa ailesinin takdir etmesi, mesele yapmaması çok takdir edilecek düşüncedir. Hele günümüzde ki evlilik anlayışına göre, eşinin bu yaklaşımını takdir etmemek mümkün değil.

Sevgi,  saygı anlayış bu olsa gerek. Çalışan insanları biz takdir etmeliyiz. Elimizden geldiğince onlara yardımcı olmalıyız.

Şu an yaz tatili diyerek çalışma da yapmazlardı, ilim adamlarımız.

İşte insanın yürekten istemesi budur. Akranlarınız, meslektaşlarınız ailecek tatil beldelerindeyken, siz çalışıyorsunuz.

Bu fedakâr insanları tebrik etmek görevimiz diyorum. Çalışmalarında da dikkatli ve iletişimin büyülü yönünü kullanıyor olmaları ne güzel.

Çoğu birimlerimizde amir buyurgandır. Astlar işin amelesidir. Gördüğüm ilim adamları bizzat kendileri amelelik yaparak örnek oluyorlar.

Çalışanın, iyilerin kazanacağına inancım sonsuz. Zor şartlarda çalışmanın değerinin daha çok olduğuna da inanırım.

Hala o oturarak oksijeni bol yerde içtiğim çayı, samimiyeti, çalışmanın verdiği gururu tekrar yaşıyorum. Çevremizde ne güzellikler var biliyor muyuz?

Değerli ilim adamlarımız var. Hiç düşündük mü acaba etrafımızda spordan başka neler olup bitiyor? Zamanım olsa yapacağım mazeretimiz hazırdır(!)

Mazeret başarı da katkı sağlamıyor.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.