1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. TARTIŞMALARIYLA, YENİ YIL KUTLAMALARI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

TARTIŞMALARIYLA, YENİ YIL KUTLAMALARI

A+A-

TARTIŞMALARIYLA, YENİ YIL KUTLAMALARI

Acısı ve tatlısıyla koca bir yılı geride bıraktık. Yeni yıla girerken bazı tartışmaları da beraberinde getirdik. Bazıları kutlamaların dinen çok sakıncalı olduğunu, bazıları ise Yılbaşı ile Noel kutlamalarının birbirleri arasında bağlantı olmadığını söylüyor. Biz şimdi hangisine inanacağız?

DİNEN SAKINCALI MI? 

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Yeni Yıl kutlamaları” hakkında son iki yılda iki ayrı görüş verdi. Başkan Ali Bardakoğlu, geçen yıl "Yılbaşı kutlamaları evrensel kültürün parçasıdır, Hıristiyanlıkla ilgisi yoktur." Demişti. Bu seneki ise “ Pagan ve eğlence kültürlerinin, gençlerimizde oluşturacağı yozlaşmanın doğru olacağını hiç kimse söyleyemez.” Diyor. Cuma hutbesinde de, "Yılbaşı kutlaması İslam kültüründe yoktur, uzak durun" deniyordu. Hatta “Müslümanlar sanki kiliselere gidiyorlarmış gibi “Onlar bizim camilerimize ibadete geliyorlar mı” diye soran vaizler dahi oldu.

YENİ YIL HAYATA YENİDEN BAŞLAMAKTIR

Galiba elma ile armutu kıyaslıyoruz. Hz. İsa yılbaşında doğdu ise o zaman hep birlikte kutlamalıyız. O, Müslümanların da peygamberidir. Ne var ki doğumu konusunda kesin bilgi akışı yoktur.. 25 & 26 Aralıkta yapılan Noel kutlamaları “Doğum yortusu” dur. Yeni yıl ile ilgisi yoktur. Şimdi sıkı durun, asıl Hristiyanlık özentisi, ülkemizde “Kutlu doğum” haftasında yakılan kandillerdir. Zira İstanbul alındıktan sonra Ortodoks inancından günümüze gelmiştir. Yılbaşı eğlencesi ne milli ne de dini bir özelliği olmayan, kendine özgü ve uluslararası bir kavramdır.. Ne yazık ki bazıları bunu Hıristiyanların “Noel”i ile karıştırarak karşı çıkıyor. Roma, Hıristiyan olmadan evvel, halen kullandığımız Miladi Takvimi MÖ 46 yılında da Jülyen takvimi olarak kullanıyordu. Bu yüzden 25 ve 31 Aralık tarihleri arasında dini bir bağ yoktur. Ne var ki yeni yıl kutlamaları sırasında milyonlarca kumar oynanması, on binlerce çam fidanın kesilmesi, su gibi alkol tüketilmesi sadece dinen değil, aklen de doğru değildir. Müslümanlar, gelecek yıl için Allah’a dua edebilirler.. Sonuç olarak Noeli kutlamak asla caiz değildir. Ancak hoşumuza gitmeyen her bir şeyi de “haramdır” diye yaftalamak doğru değildir.

DEĞERLENDİRME Bir eylemin sakıncalı olması için Kuran’ın hükümlerine aykırı olması gereklidir. Yeni yıla, yeni umutla ve hedeflerle girmek, ailelerimize ve işimize biraz daha fazla zaman ayırmak gereklidir. Yeni Yılı anlamlı kutlamak müslümanlara daha yakışır.. Bu vesileyle 2014 yılının başta Ortadoğu ile diğer İslam Aleminde ve ülkemizde olmak üzere dünyamızda huzur ve istikrar vesilesi olmasını Allah’tan niyaz ediyoruz. İyi haftalar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.