1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. TARSUS..YİNE TARSUS..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TARSUS..YİNE TARSUS..

A+A-

Bundan birkaç önce yaptığı açıklamaları hatırlıyorum.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer  Mersin imizde  görüntü ve gürültü kirliliği yaratan meslek dallarının şehir dışındaki sitelere yerleştirilmesi gerektiğini söylemişti. Başkan Dinçer,özellikle pimapenci, marangoz ve mobilyacıların  kullandıkları kimyasal maddelerinde kent içerisinde risk oluşturduğunu üzerine basa basa söylemişti.

Modern şehirleşmeye yakışmayan, kentte çirkin görüntü yaratan bu tür işyerlerini, günümüz şartlarına uygun modern sitelere taşıma amacındaydı ve bu  düşüncesini hayata geçirmek içinde mülki idare amirleriyle yerel yöneticilerden arsa konusunda destek vermelerini istedi.

Hatta bununla ilgili  yerel yönetimlerle görüşmelere başladığı zamanlara da bizzat şahit olmuştum.

Oto galericiler,pimapenciler-alüminyumcular, marangoz-mobilyacılar, karocular-mermerciler ve matbaacılar..

Mersin’ de büyükşehire yakışmayan görüntüler ..Mahalle aralarında, merdiven altlarında, caddelerin en olmadık yerlerinde, ana ve ara yollarda ..Nerede olmaması gerekiyorsa orada..

Mersin’de ticaretin kalbi Akdeniz’ de atar ..Sizin anlayacağınız bütün meslek dallarını burada bulmak mümkün..İnsanlar,Yenişehir ve Toroslar dan, hatta Mezitli , Tece ve Davultepe’ den her sabah Akdeniz’ e işe gelirler, Akdeniz’ in gündüz nüfusu, gece nüfusundan çoktur. 

Akdeniz Belediye Başkanlarının ortak derdidir bu senelerdir duyarım.

Neyse, Akdeniz’ de bulunan bu işyerlerinin şehrin dışına çıkması ve orada siteleşmesi hem ses hem de görüntü kirliliğinin çözümü olabilirdi.

Mersin,küçük sanayi sitesi konusunda çok yetersiz maalesef..

Ne yazık ki Başkan Talat Dinçer ‘ in Mersin için düşündüğü siteleşme modeli gerçekleşemedi. Dinçer, projelerini  tüm ilçelere  taşıdı, tüm belediye başkanlarına bu konunun önemini anlattı.

Tüm bunlara rağmen, Mersin’de bir sonuç alamadı.

Neredeyse üç yıldan fazladır uğraşını verdiği ,esnafı için en iyisini olmasını istediği için ilçe ilçe dolaşıp , siteleşmenin önemini anlattığı günler, sonunda nihayet meyvesini verdi.

İşte Tarsus ..Yine Tarsus..İmreniyorum Allah için..Ne arasan var, Türkiye’ nin en verimli toprakları burada,tarım var, turizm var, ee havaalanı da oraya yakın yapılacak..Sanayisinin 2.küçük sitesi bile yapılıyor.Mersin’ in Küçük sanayi sitesini gidip görün , birde Tarsus’ un kini..İmreniyorum demekle ne demek istediğimi anlarsınız.

İşte Kocamaz farkı…Başkan Dinçer’ in yıllardır modern şehircilik için  görüntü ve gürültü kirliliğinden uzak olması gerektiği konusunda belirlediği rotayı ve bunun için bir çok meslek dalının bir araya gelerek siteleşmesi gerektiği konusundaki çalışmalarını Tarsus değerlendirdi.E ne oldu şimdi, Tarsus kazanır, Mersin kazanır bir diyeceğimiz yok fakat kalbimiz Mersin’ de de olsun isterdi.

Tarsus Kemalpaşa Mahallesi’nde yapılacak olan 2. Küçük Sanayi Sitesi için, belediye, kooperatif, odalar ve esnaflar , birlik oldular, beraberce elele verdiler. Türkiye’de örnek bir oluşum sergilediler.

Marangoz ve mobilyacılar ile madeni sanatkarlar esnafının hizmet vereceği sitede 100m2, 150m2, 200m2 ve 250 m2’den oluşan işyerleri yaptırılacak.

Mersin uzaktannnnn bakacak!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.