1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Tarihi değiştiren kadınlar koleksiyonu
Tarihi değiştiren kadınlar koleksiyonu

Tarihi değiştiren kadınlar koleksiyonu

Dünyanın en büyük müze mağaza zinciri BKG, paleolitik çağdan bugüne kadar ‘Tarihi Değiştiren Kadınları’ 8 Mart Koleksiyonu’nda buluşturdu.

A+A-

Kadınlar Günü için özel olarak hazırlanan koleksiyon, %100 ipek şal ve fularlardan, antik yunan heykellerine ve her birinin tarihi hikayeleri olan altın ve gümüş aksesuarlara kadar geniş hediye alternatiflerini barındırıyor.

Kültürel mirasın yeniden keşfedilmesi amacıyla çeşitli projeler hayata geçiren Bilkent Kültür Girişimi (BKG), Kadınlar Günü’nde, tarihe adını yazdıran kadınları bir araya getiriyor. Tarihi ve kültürel öğeleri tasarım ürünlerine dönüştüren marka, 8 Mart Koleksiyonu’nu ‘dünyada iz bırakan kadınlar’a ithaf ediyor.

Milattan önce 3. yüzyıldan bu yana dansın büyüsünü yansıtan Perge…

Dansçı Perge’nin heykeli 1981 yılında Perge kazılarında kentin Güney Hamamı’nda, Claudius Peison’a atfedilen salonunda mermer bir yontuya ait parçalar olarak ele geçti. Antalya Müzesi’ne getirildiğinde yüzlerce parçaya ayrılmış bir yığın görünümündeki yontu, aylarca çalışmalar sonunda şaşırtıcı bir görünüm kazandı. Dansçı Perge heykelinin boyu 2.25 m’ye sahip. Milattan önce 3 ya da 2’inci yüzyıla ait olduğu düşünülen heykelde ilginç bir teknik uygulanmış; heykelin saçları ve giysisinde siyah, yüz, boyun ve kollarda beyaz olmak üzere iki farklı renkte mermer kullanılmış. Dans etmekte olan bu genç kızı gören ve ona karşı duyduğu tutku dolu hayranlığı bu eser ile zamansız kılmış sanatçının kim olduğu ise tarihin derinliklerinde bir sır olarak kaldı...

 

Güzelliğin mitolojik ikonları; Üç Güzeller

İsimleri Neşe, Görkem ve Tazelik anlamına gelen Zeus'un kızları, Üç Güzeller Heykeli ile asırlar önce hayat bulmuş. Apollon, Diana ve Hercules’i tasvir eden bu heykelden ilham alınarak tasarlanan rölyef antik çağlardan gelen neşe, görkem ve tazeliği günümüze taşıyor.

Tarihi 4 bin yıl öncesine dayanan ipek, tarihi değiştiren kadınlarla buluşuyor...

Saf ipeğin, tarihi değiştiren kadınları sembolize eden desenlerle dokunması ile üretilen BKG Fular Koleksiyonu, kaliteyi ve zarafeti bir araya getiriyor.
Gaziantep Zeugma Müzesi’nde bulunan Çingene Kızı Mozaiği ve Osmanlı İmparatorluğu'nda 18. yüzyılın en önemli minyatür üstadı nakkaş Levni'nin minyatürü Rakkase gibi desenlerin yer aldığı fular koleksiyonu, yumuşak dokusu ve şıklığı ile dikkat çekiyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nun en merak edilen bölümü olan Harem-i Hümayun büyülü atmosferinde gezinen cariyelerin işlendiği fular ise koleksiyonda dikkat çeken bir diğer ürün.

Süleyman’ın aşkı, Hürrem’in takılarına hayat verdi…

Büyük imparatorluğun gizemli tarihi, Osmanlı Dönemi mücevherleriyle de gözler önüne seriliyor. 46 yıl tahtta kalan Kanuni Sultan Süleyman, Haseki Hürrem'e olan aşkını,kendi hazırladığı el emeği takılar ile ifade ediyor. BKG Koleksiyonları’nda yer alan ve gümüş kullanılarak hazırlanan Hürrem Sultan yüzüğü ve küpeleri Sultan Süleyman’n eşsiz işçiliğinin bir yansıması olarak kadınlarla buluşuyor.

 

Adile Sultan Mühür Yüzüğü

II. Mahmud’un Zernigâr Hanım’dan olan kızı Adile Sultan, hanedanın tek kadın şairiydi. Topkapı Sarayı Müzesi Kitaplığı’nda divanı bulunan Adile Sultan’ın yazdıkları, şu anda saray erkanına, yönetim tarzına ve döneme ışık tutuyor. Muhibbî (Kanuni Sultan Süleyman) Divanı'nın basılmasına fayda sağlayan Adile Sultan’ın mühür yüzüğü, Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunmakta ve üzerinde ise ‘İsmetlû Adile Sultan âliyet’uş şân hazretleri’ yazmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.