1. YAZARLAR

  2. Yüksel COŞKUN

  3. TANRININ AKIL VERDİĞİ ZAVALLILAR
Yüksel COŞKUN

Yüksel COŞKUN

Yazarın Tüm Yazıları >

TANRININ AKIL VERDİĞİ ZAVALLILAR

A+A-

TANRININ AKIL VERDİĞİ ZAVALLILAR Saygıdeğer Okurlar,

Bir köyün camisinde, imam cemaate vaaz vermektedir. Ansızın içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haber verir. Bütün cemaat hemen kendilerini dışarı atıp kaçar. Sadece imam, bütün ısrarlara rağmen köyü terk etmeyi reddeder ve Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek camide kalır. Kısa bir süre sonra sular camiye ulaşır, imam çaresiz minareye çıkar. Sular minarenin ilk katına yükselirken bir tekne imamı kurtarmaya gelir. Ancak dini bütün imam, Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez. Sular yükselir. İmam ikinci kata çıkmak zorunda kalır. Bir tekne daha gelir, ancak imam yine Tanrı'nın kendisini koruyacağına inancının tam olduğunu söyleyerek tekneye binmez. Sular iyice yükselir. İmam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır. İçindekiler, durumun kötü olduğunu anlatarak imama helikoptere gelmesi konusunda ısrar ederler. İmam helikoptere binmeyi de reddeder. Bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür. Kendisini ahiretin kapısında melekler karşılar. Melek: “Hoş geldiniz, buyurun...” İmam: “Cennete girmek istediğimden emin değilim” Melek: “Neden?” İmam: “Tanrı'ya biraz kırgınım” Melek: “Ne oldu ki?” İmam: “Ben hayatımı ibadet ederek geçirdim, insanlara hep iyilik yaptım, günahtan uzak durdum. Yaşadığım köyü sel bastı, herkes kaçtı ama Tanrı'nın beni kurtaracağına inandığımdan benkaldım. Görüyorsunuz ki şimdi buradayım. Tam bu sırada yukarıdan Tanrı'nın sesi duyulur; “Söyle o salağa, iki tekne, bir helikopteri kim gönderdi sanıyor.” “Böylesine geri zekâlının benim katımda da yeri yoktur.”

Evet, saygıdeğer okurlar,

Atalarımızın “BİR MUSİBET BİR NASİHATTAN İYİDİR” lafı aklıma geldi. Bu yüzden yukarıdaki hikâyeyi şu anki yaşantımızla ülkemize uyarlamaya kalkacak olursak. Muhtemelen Tanrı kıyamet günü geldiğinde bu ülke insanlarına şöyle seslenecektir; Bu zavallılara ve örümcek kafalılara örnek alsınlar da onu izlesinler diye,  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ü gönderdim.   “Yaşadıkları musibetlerden dolayı kurtuluş yolunu, onun eliyle bunlara göstermeye ve yaşamlarını bu doğrultuda kurmaları gerektiğini anlatmaya çalıştım. Her türlü yer altı ve yer üstü nimetleri onları sunarak,

       Halklar olarak, sevgi, barış ve kardeşçe birlikte yaşamayı öğrenmeleri gerekirken,

       Şahsi çıkarları olan örümcek kafalı yöneticilerin onları kullanmalarına, 

       Onlara akıl vermeme rağmen hala din istismarı yobazların yalanlarına inanmalarına,

       Bana yakın olmayı sadece camilerden ve cami minarelerinden medet umarak beklemelerine,

       Ayrıca onlara gönderdiğim Kuran-ı Kerim de ilk ayetin oku olmasına rağmen gerçekleri araştırmayıp okumuyorlarsa benim katımda da yerleri yoktur.” diyecektir. 

       Artık bundan sonrasını sizler düşünün ben sadece uyarmaya çalıştım. Saygılarımla,

KENDİ İRADESİNE HÂKİM OLAN YÖNETİM BAŞARILI VE İYİ BİR YÖNETİMDİR.

Önceki ve Sonraki Yazılar