1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. TAKSİM ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ BİTSİN ARTIK
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

TAKSİM ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ BİTSİN ARTIK

A+A-

Neler oluyor ülkemizde? Halk sokaklara dökülmüş..Üstlerinde pijama, eşofmanlarla ve minik yavrularıyla..“Dağılın” ikazlarına uymuyorlar..Neler oluyor? İçişleri Bakanına göre 235 kez toplu gösteri yapılmış. Bu, yüz binler, belki de milyonlar demek.. Taksim Gezi Parkı eylemini başlatanlar biber gazı değil ikliminde yaşamlarını sürdürmek istiyorlardı. Bunlar herhangi bir parti mensubu da değillerdi. Burada halk vardı, teyzeler, amcalar, anneler, babalar, memurlar, sanatçılar, solcular, sağcılar vardı.. Bu yüzden otel sahipleri, esnaf ve doktorlar bu insanlara kapılarını açtılar. Eylemin ilk günlerindeki sert polis müdahaleleri cuma günü gerilimi tırmandırdı. Öyle ki, eylemci olmayan insanlar bile mıknatıslanmış gibi kendilerini eyleme çağrılmış hissettiler.

GÖSTERİLER NEREDEN KAYNAKLANIYOR?

Taksim Gezi Parkı dönüşümü için geçen hafta başlayan toplantılar, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nında dediği gibi polisin sert tepkisiyle dozunu arttırdı. Bazı batılı haberciler buna ‘Türk Baharı’ ismini takma eğilimine dahi girdiler. Gösteri yapanlar genelde üç grupta idiler. Birincisi herhangi bir örgüte mensup olmadan serbest yaşama tarzlarının tehdit altında olduğu endişesiyle belki de hayatlarında ilk kez sokağa çıkan kesimdi. İkinci grubu, sivil toplum dediğimiz mesleki ve sportif alanlarda örgütlü bir kesim oluşturuyordu; Bir de siyaseten örgütlü, yasal ya da yasa dışı gruplar ile bunlara karışan illegal gruplardı; Zaten bu protestolara iyi gözle bakmayanlara malzeme olan da bunlar idi.

GÖSTERİLERİN LEH VE ALEYHİNDE GÖRÜŞLER

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Taksim’deki olaylara bizim de meseleleri yeterince net, açık, ayrıntılı biçimde kamuoyuyla paylaşmamızın rolü olabilir. Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi 5 günde başardık ve bir birinden çok farklı kesimleri, fraksiyonları toz duman içerisinde bir birleriyle buluşturduk.” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Taksim'deki olayların darbe zemini oluşturmaya yönelik bir prova olduğunu “Acaba Türk Silahlı Kuvvetleri'ne durumdan vazife çıkarma imkanı doğabilir mi?' diye baktılar. Durumu değerlendiren Başbakan Erdoğan, " Kim neyi nereye getirdi, bunu görmeleri gerekiyor. Zira bu olayın üzerinde durulan Gezi Parkı nedir? Bunu şu anda bilmeyen çok. Orada 10 tane sökülen ve taşınan, 2 tane de kesilen ağaç var. Burada Topçu Kışlası vardı. Mimarisi çok farklı ve güzel bir mimariydi. 1940'a kadar geliyor ve Lütfi Kırdar yıktırıyor ve bugünkü İnönü Stadı yapılıyor" dedi. Taksim olaylarına ilişkin en sağlıklı açıklama Cumhurbaşkanı Gül’e ait : “Demokratik bir toplumda, tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde, kurallara uyarak, sağduyu ve sükunet ile verilebilmeli; buna mukabil, yönetenler de, farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir. Sayın Başbakan olmak üzere ilgili hükümet ve devlet yetkilileri ile görüşerek bu hususları kendileriyle de paylaştım. Sonunun yeniden bizlere yakışır bir şekilde neticelendirilmesi için herkesin üzerine düşeni ivedilikle yapacağına inanıyorum” dedi.

YABANCI BASIN DİLİYLE TAKSİM OLAYLARI

Le Monde, Taksim Gezi Parkı’nı koruma amaçlı küçük bir grupça başlatılan

eylemin “Polisin aşırı sert tutumuyla geniş bir yelpazede Erdoğan’a karşı büyüyen memnuniyetsizlikleri billurlaştırdığını” kaydetti. Le Figaro, ekonomik iyileşmelere rağmen asıl endişe uyandıran hususun ve tepkilerin Başbakanın otoriter tavırları olduğunu savunuyor. Frankfurter Allgemeine, İstanbul’daki olayları Alman çevrecilerin Stuttgart’ta ana tren garının yıkılmasına ve ağaçların kesilmesine karşı yaptıkları protestolara benzetti. Bild, ‘Yaşanan olayları özetleyen gazete, protestoların nedenini; ‘Gezi Parkı’na yapılacağı söylenen alışveriş merkezi ve bu yüzden 600 kadar ağacın kesilmesi’ olarak aktardı. Spiegel Online, manşetten verdiği haberde; ‘Binlerce Türk polise karşı duruyor’ “Erdoğan hükümeti döneminde görülen en büyük protestolardan biri” The Guardian: Bu gösteriler Türkiye için alışılmadık, genç yaşlı, sağcı solcu, Kürtçü Türkçü herkesi bir araya getirdi.

DEĞERLEDİRME

Her ne sebeple olursa olsun halk hareketleri yaygınlaşma eğilimi gösteriyorsa ciddiye alınmalıdır. Devletin toplumu rahat ve huzur içinde yaşatmak gibi bir misyonu vardır. Nitekim Cumhurbaşkanı ve bazı devlet adamları bu feraseti göstermişlerdir. Dileriz en kısa zamanda Başbakan da toplumu huzursuzluğa sevk eden duruma daha empatik açıklama yapsın. Çünkü millet olarak bizim huzura , birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız var… İyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum