1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Suyun Vücuttaki Görevleri
Suyun Vücuttaki Görevleri

Suyun Vücuttaki Görevleri

Suyun Vücuttaki Görevleri

A+A-

Su, vücut için en büyük gereklilik hatta yaşam kaynağıdır. Gözle göremediğimiz ama yaşamsal bir kaynak olan su molekülleri, vücutta sindirilmezler ve her organa, her hücreye serbestçe giriş yapabilirler. Suyun vücudumuzda üstlenmiş olduğu yapısal görevler söz konusu olduğundan, çok fazla olmadığı sürece hiçbir reseptör dur demez ve su molekülleri vücudumuzun her noktasına ulaşır. Suyun vücudumuzdaki görevlerini ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Taşıma işlevini yerine getirir.
  • Sindirim sürecinde mutlaka yer alır ve de aynı zamanda sindirimin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Yani siz o anda yemeğiniz ile birlikte su içmemiş dahi olsanız, vücudunuz depoladığı sudan kullanarak sindirim yapar. Buradan da yemeklerde su tüketmenin önemini görmekteyiz.
  • Çözücü olarak görev alır.
  • Beyni dış etkenlerden koruyan önemli bir kalkandır.
  • İdrar sisteminin çalışmasında da en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.
  • Böbreklerde taş oluşumunu engeller.
  • Vücutta eklem sıvısının yapısında bulunan su, hidrolik düzenin sorunsuzca çalışmasını sağlar.

Bunlar suyun vücudumuza olan etkilerinden sadece bir kısmıdır. Ne kadar önemli ve gerekliliği yüksek bir unsur olduğunu da buradan anlamaktayız. Su her zaman aynı doğallıkta olmadığından, arıtma çok önemlidir. Kimyasal ve fiziksel arıtma süreçleri elbette ki gerçekleştirilir ancak her zaman içtiğimiz suyun iyiliğinden emin olamıyoruz. Bu sebeple de paket arıtma sistemleri tercih etmek mümkün.

Vücut ısısının dengelenmesinden, kanın hacminin dengelenmesine, terleme ve benzeri daha pek çok süreçte temel unsur olarak yer alan su, ihmal edilmemesi gereken bir gereklilik. Oysa sık sık etrafımızda su içmeyi aksatanlar ile karşılaşıyoruz. Su içmeyi hem aksatmamak gerekiyor hem de içtiğimiz suyun kalitesinden emin olmak gerekiyor. Hiçbir şey yapmasak dahi, paket arıtma sistemleri ile içtiğimiz suyu iyi hale getirebiliriz. Sağlığımız bizim için yaşam demekken, suyu böylesine ihmal etmek büyük bir yanlış olur. Nihayetinde su varlığımız için baştan başa bir gereklilik olarak karşımızda duruyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.