1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. SUYUN BAŞI
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SUYUN BAŞI

A+A-

Mersin'de aileleri tarafından sokaklarda çalışmak zorunda bırakılan çocuklara, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk ve Gençlik Eğitim Merkezi (Çogem) uzmanları izin vermiyorsa da okulların tatil olması ile birlikte Mersin'de sokakta çalışan çocuk sayısının arttığı görüyoruz.
Anne ve babaları tarafından çalışmaya zorlanan çocuklar, yaşıtları tatil yaparken sıcaklarda çalışmak zorunda kalıyor.
Çocuk Geliştirme ve Eğitim Merkezi(ÇOGEM) yetkilileri aileleri çocuklarını çalıştırmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor.
Sokakta buldukları çocukları ailelerine teslim eden ÇOGEM uzmanları aileleri çocuklarını çalıştırmamaları konusunda bilgilendiriyor.
Tartı aleti ile para kazanmaya çalışan bir çocuk ..Annesi tarafından çalışması için sokağa gönderilmiş. 8 kardeşler..Bu çocuk, ilk defa çalışmak için çıktığını söylüyor..
ÇOGEM uzmanları bu çocuğu sokaktan alarak evine götürüyor. Evde annesine bilgi veriyorlar.Uzmanlar çocuğun  çalışmaması gerektiğin söylüyor. Anne  çocuğunu çalıştırmanın suç olduğunu bilmiyormuş..Bu uyarıdan sonra göndermeyecekmiş..
 Özellikle şu annenin beyanında çocuk çalıştırmanın suç olduğunu bilmediğini söylemesi ile başlayalım.Açıkçası neden bilmem, ben bu konuda aileleri pek samimi bulmadığımı söylemek istiyorum.Suç olduğunu bilmediğini var sayalım, o zaman da evin geçimini sağlamak için daha meslek sahibi bile olmayan küçücük bedenin çalışmasına bir annenin yüreği nasıl dayanır? Eğer evin geçimini sağlayacak başka bir geliri yoksa dayanır. Başka çaresi yoktur. Suç olduğunu bilmese dahi çaresizdir.Yani o çocuğun getireceği üç beş kuruşa muhtaçtır ki sokaklarda çalışmasına gönlü razı gelir.
Okulların tatil oldu. Tatilin gelmesi ile birlikte bazı aileler çocukları harçlıklarını çıkarması ve aile bütçesine katkı sağlaması için sokaklara çalışmaya göndermeye başladı
Çocuk Geliştirme ve Eğitim Merkezi(ÇOGEM) yetkilileri okullar tatil olduğunda mobil ekip çalışmalarımızı arttırdı. Sokakta çalışmaya başlayan çocukların ailelerine uyarılarda bulunuyorlar eğer devam ederlerse yasal işlem yapıyorlar.

Buraya kadar güzel.. Fakat , öncelikle bir ön çalışma yapılması gerektiği konusuna değinmek istiyorum. Çocukların kesinlikle çalışmaması gerektiğini biliyoruz. Denetimlerin sürdüğünü de biliyoruz. Peki, bu durumların daha önceden önlenmesi mümkün değil midir?

Örneğin veli toplantılarında çocuk çalıştırmanın suç olduğu , bu suçun işlenmesi halinde yasal işlem yapılacağı anlatılmış olsa..Ya da Dünya Çocuk gününde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında  çocuklara şarkılar söyletildiği gibi bu konularda da bilgi verilse..Fene mı olur?

Suyun başı tutulmazsa sel olur..”Su başından  kesilir” değil mi ya..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.