1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. SULAR ÇEKİLİNCE...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SULAR ÇEKİLİNCE...

A+A-

İşte gerçekti..Sel haberleri verilmeye başlandı.İşte gerçek, işte tam karşımızda..

Filmlerde binlerce lira harcanarak yapılan dekorlar, oluşturulan sahneler değil , gerçek..

Evler, yollar, fabrikalar sular altında..Ölen oldu mu? Yaralı var mı? Beklerken gelen haberlerle iyi haberler duymayı bekliyoruz..

Yağmurun adı sel bu defa..Benim memleketimin adı da geçiyor..Kardeşlerim var, akrabalarım var oralarda..Çocukluğumun, gençliğimin geçtiği yerler.. Su..Ahhh Su …

Hayat kaynağı su..Ya şimdi ? Yıkıp geçen de sen değil misin?

Evet sensin!!

Fakat kabahat sende mi ?

Tabii ki hayır..

Bu felaketi senin akacağın yerlere bina dikerek yolunu kapatanlar sebep oldu..Vicdanları rahattır umarım.. İnsanların düşüncesizliğinin, sorumsuzluğunun apaçık bir örneği işte karşımızda duruyor..Daha 17 Ağustos depreminin acıları geçmedi..Bile bile, göre göre..Bu ihmal değil, cinayettir . Bunun adı kader olmaz, olamaz..Bile bile , göre göre  yapılan yanlışlar cinayet olur.

Yanlış, plansız ,çarpık kentleşme..Sorabilir miyim izninizle, daha önce ki belediyeler nasıl verdiler inşaat izinlerini? Kaçak yapıldıysa zamanında neden müdahale edilmedi?

Yapılan sel alarmına rağmen Silivri'yi vuran yağmur ,etkisini İstanbul'da da gösterdi. Trakya'da 7 cana mal olan sel, şu ana kadar İstanbul'da 31 kişinin ölümüne neden oldu. 9 kişi ise kayıp....

Yandaş arazi ve rant yağması  rahatsınız değil mi? Yediğiniz içtiğiniz sizin olmasın, , boğazınızda kalsın emi..

Neler yaşandı? Sular çekilene kadar herkes dehşetle olanı biteni izledi. İşte hayatın acı ve gerçek yüzü burada da kendisini gösterdi.İnsan olan her yerde fakat mübalağasız her yerde olacak olan şey oldu..Sel ile sürüklenen bir çok eşya , az önce seli korku dolu gözlerle izleyenlerin bir kısmı  tarafından suların içinden toplanmaya başlandı..Ölüm hak, miras helal..Bunlarda selin mirası idi işte..Acı da olsa, kayıpta olsa bu , bir insanın kaybı, diğerinin kazancıdır gerçeğini değiştirmiyor..

Bir çok olayı aynı anda yaşadık.Yağmurla gelen sel, ölümler, mal ve can kayıpları ve selden kalanları kurtaranlarla onlara duyulan ayıplama, öfke hissi..

Elimizde ne kaldı..

Sular hele bir çekilsin bekleyip göreceğiz..

Su gider kum kalır değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.