1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Söz bitti, Kaddafi çekilsin!
Söz bitti, Kaddafi çekilsin!

Söz bitti, Kaddafi çekilsin!

Libya'da Türkiye aleyhine art niyetli bir kampanya başlatıldığını belirten Erdoğan, 'Artık söz tükenmiştir. Trablus'ta yönetimi elinde tutan Kaddafi derhal emaneti gerçek sahibi olan halka bırakmalıdır' dedi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya'da  durumun düzelmesi için Muammer Kaddafi'nin çekilmesi gerektiğini söyledi. Libya'daki gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, özetle şunları söyledi: 
- Libya'daki tavrımız, tamamen insani bir tavır olmuş, bir tek kişinin dahi burnunun kanamamasına yönelik bir tavır olmuştur. İnsani duruşumuzun, başta Libya olmak üzere, muhalifler nezdinde yanlış yorumlandığını özellikle de bazı ülkeler tarafından (Bu bizce bilinmektedir) art niyetli bir kampanya ile yanlış aksettirildiğini biliyoruz. Libya'da adeta Türkiye aleyhine bir kampanya başlatılmış, Türkiye'nin politikaları yalan-yanlış şekilde aksettirilmiş, muhalifler nezdinde bir infial oluşturulmak istenmiştir.
SÖZÜN TÜKENDİĞİ YER 
- Artık yeni bir dönem başlamıştır. Libya meselesinde artık söz tükenmiştir. Yapılması gereken, Trablus'ta yönetimi elinde tutan Muammer Kaddafi'nin derhal iktidarı bırakması, üzerindeki tarihi sorumluluğu derhal yerine getirmesidir. Mevcut şartlar altında, en uygun çıkış yolu, emaneti sahibine, yani iktidarı ve yönetimi halka iade etmektir.
- Libya liderinin, daha fazla kana, göz yaşına, yıkıma sebebiyet vermeden, kendisi için, ülkesinin geleceği için derhal Libya'dan uzaklaşmasını ve yönetimden çekilmesini arzu ediyoruz. Muammer Kaddafi'nin, böyle bir adım atması durumunda, kendisini misafir edecek bir ülkeye gidişi ve güvenliğinin sağlanması mümkün olabilecektir. 
- Bingazi'deki ulusal geçiş konseyi ve ülkelerine yeni bir demokrasi getirmeye çalışan Libyalı kardeşlerime de seslenmek istiyorum: Libya'nın özlemini çektiği hak hukuk ve özgürlüğe kavuşması en büyük isteğimizdir. Uluslararası toplumla işbirliği yapacağız. Her zamanki uyarıları bir daha söylemek istiyorum. Eşitlik, özgürlük, hak ve demokrasi tüm insanlığım meşru en tabii hakkıdır.

Halkın acısını artık görmeli
- Evlat acısı, acıların en büyüğüdür, torun acısı gerçekten çok büyük bir acıdır. Bir baba olarak, bir dede olarak Kaddafi'nin de bu acıyı yaşadığını biliyoruz. Aynı acıyı Libya halkının da yaşadığını görmesini ve hissetmesini, daha fazla acının yaşanmaması için artık bu adımı atmasının kaçınılmaz olduğunu hatırlatmak istiyoruz...

Demokrasiyle Ergenekon aynı kefede olmaz
ERDOĞAN, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda muhalefeti sert bir dille eleştirdi: 
- Yeni CHP'nin karşılık geldiği siyasi tanım, olsa olsa oportünizmdir, Makyavelizmdir. Gidiyorlar, Batman'da (Genel Af) diyorlar, KCK'ya sahip çıkıyorlar, geliyorlar Silivri'de Ergenekon'a avukatlık yapıyorlar, Ergenekon sanıklarına sahip çıkıyorlar. Buradan CHP'ye hatırlatmak isterim, demokrasiyle Ergenekon aynı kefede tartılmaz. Çetelere sahip çıkarak demokrat olunmaz. 
- Batılı, onlara değil bize 'sizi sosyalist enternasyonele alalım' diyor. 
- Aklıselim insanların hepsi Kanal İstanbul'a sahip çıktı. Siz isteseniz de istemesiniz de halkım istiyor, biz bunu yapacağız. Aynı zihniyet Marmaray'ı da istemedi. Ama benim dedem istedi. Abdülmecit, 1826'da bunun mimarı, projesini yaptı ama gerçekleştirmek bize nasip oldu. 2013'te açacağız ve Pekin'i Londra'ya bağlayacağız. 
- Eğer biz, Kars'ta yapılan bir şeye karşı çıktıysak bir sebebi var. Hasan Harakani Hazretleri Camii'nin, türbesinin olduğu yere bu tür bir eseri hoş karşılayamadığımız gibi yargı da yıkım kararı vermiş.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.