1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. “SOYULDUK, BUNUN BAŞKA İZAHI YOK”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“SOYULDUK, BUNUN BAŞKA İZAHI YOK”

A+A-

“SOYULDUK, BUNUN BAŞKA İZAHI YOK”

Akşamları iş çıkışı eve geldiğimde çantamı vestiyere, takılarımı komidine bırakır, yemek hazırlamak için doğru mutfağın yolunu tutarım her kadın gibi..  Ertesi gün yine sabah işe gitmek üzere hazırlanıyordum , komidinin üzerine akşam bıraktığım takılarımı aradım, yerlerinde yoktu, belki dalgınlıkla çantamla birlikte vestiyere bırakmışımdır diye düşünerek kapıya doğru yürüdüm. Vestiyerde takılarım yoktu ayrıca çantam da yoktu. Eşim ne aradığımı sordu, takılarım yok, çantam yok “Soyulduk, bunun başka izahı yok” dedim!

Eşim ilk etapta inanamadı tabii, ben de öyle, ama  hırsız girmişti evimize.. Yerinden fırladı, onun da cüzdanı yoktu .. Hemen telefonlara sarıldı. Kredi kartlarını iptal etmeye başladı..Hele bir 155 i ara dedim, etrafa bir bakalım, çöpe falan atmış olabilir, ondan sonra iptal ettirirsin dedim. Polisi aradık, on dakika geçmedi geldiler, ardından olay yeri inceleme geldi, daha sonra da bizi karakola ifade vermeye çağırdılar. Fakat bunları yaşarken nedense hırsızın yakalanacağına ve suçunun cezasını çekebileceğine hiç inanmadım.. Ne yazık ki yaşananların hepsinin prosedür olduğunu atı alanın Üsküdar’ ı çoktan geçmiş olduğunu biliyordum. Onlarda biliyor.

O mahalleye taşınalı 4 ay oldu. İhbarı yaptığımızda gelen polis ekipleri bizim mahallemizde ve semtimizde hemen hemen her eve girildiğini, her hafta iki üç olay yaşandığını söylediler. Olaydan sonra gelen polislerin söylediği kafamı karıştırdı. Her hafta birkaç hırsızlık olayı.. Peki neden geceleri devriyeleri sıklaştırmıyorlar o zaman?

Mersin İl Emniyet Müdürümüz Arif Öksüz, devriyelerin sıkılaştırılması konusunda siz ne düşünürsünüz?

Hırsızlıkları kontrol altına almada sıkılaştırılan devriyeler caydırıcı veya azaltıcı rol oynayabilir mi? Olabilir mi?

Bir de kat mülkiyeti yasasına göre, güvenlik için birinci katların demir parmaklık yaptırması uygun fakat merdiven görevi görecek şekilde yapılan parmaklıkların tehlikeli olduğunu biz yaşayarak öğrendik ne yazık ki. İkinci katta oturmamıza rağmen alt kattaki komşumuzun demir parmaklıkları merdiven görevi görmüş, yaz günü sıcak olduğu için açık olan pencereden giren hırsız alacağını alıp gitmiş.

 

Mersin, Türkiye’de suç oranının en yüksek olduğu on şehir arasında beşinci sırada.. Türkiye’de asayiş suçlarının çoğunluğu ki bu oran yüzde ellibeş civarı mala karşı işlenen suçlar.. Mala karşı işlenen suçlar içinde hırsızlık suçları ,daha sonra dolandırıcılık ve mala zarar vermek ve benzeri suçlar, gasp/yağma, yangın suçları geliyor.

Hırsızlık; en çok evden, iş yerinden, oto hırsızlığı ve otodan hırsızlık şeklinde gerçekleşiyor. Gasp/yağma suçlarının büyük bir kısmı şahıstan gasp şeklinde..

Türkiye’de mala karşı suçlar daha çok Türkiye’nin güney ve batı kıyılarında yoğun..

 Türkiye’nin güneyinde Mersin’den başlayarak batıya doğru Antalya, Muğla, Aydın, İzmir; Marmara Bölgesinde Bursa ve İstanbul; Batı Karadeniz’de Düzce, Zonguldak ve Bartın; İç Anadolu’da Ankara ve Niğde; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gaziantep, mala karşı suçların yüksek olduğu yerler..

Hırsız alacağını aldı gitti bize de soruları bıraktı.

Suç işlenmeden önce devriyeler çoğaltılamaz mı?

Demir parmaklıkların yapılmadan önce yöneticiler tarafından kontrol edilmesi ve diğer katların güvenliğine zarar vermeyecek şekilde takılması sağlanamaz mı?

Yoksa , bırak hırsızlar işini yapsın, demirciler kazansın, camcılar kazansın,güvenlik şirketleri alarm satsın, kamera satsın, çelik kapı satanların yüzü gülsün, ekonomiye canlılık gelsin, ülke kazansın demeli gülüp geçmeli mi? Ne dersiniz?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.