1. YAZARLAR

  2. Yüksel COŞKUN

  3. SORUMLULUK KİMİN
Yüksel COŞKUN

Yüksel COŞKUN

Yazarın Tüm Yazıları >

SORUMLULUK KİMİN

A+A-

Saygıdeğer Okurlar,

 

      13 Haziran Cuma günü merkezi yayınla camilere yapılan konferans konuşmasını dinledim.

      Çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak, sağlıklı ve bilinçli yetiştirilmesi için ebeveyinlerin üzerine düşen sorumluluğunu hatırlatan bir konuşma idi.

      Konusu güzel düşünülmüş ve ailelerin bilinçlendirilmesi hususunda yararlı bir konu olması dolayısı ile daha da dikkatli dinledim.

      Fakat burada anlatmış olunan şeylerde sadece ebeveyinlere sorumluluk düşmediğinin bilinmesi,

      Ve başka kimlere düştüğünün belirtilmemesinin eksik anlatıldığını söyleyebilirim.

      Ayrıca bunun yanında, zamanımızda hayat şartlarının zorluğu içinde mücadele eden ailelerin maddi ve manevi yönden rahat olmaları gerektiğidir.

      Bu yüzden ülkeyi yönetenlerin daha büyük sorumluluğu olduğunu,

      Ve ülkemizde yaşayan halkın menfaatleri düşünülerek onlara bu imkanları sağlamak zorunda olduklarının belirtilmesinin de, anlatılması gerekir diye düşünüyorum.  

      Geriye dönüp baktığımızda, bu konuda çalışmalar olmadığı gibi, gün geçtikçe de maalesef fakirleşen bir toplum olmaya gidildiği görülmektedir.

      Esnaf siftahsız kepenk kapatmakta, çiftçi borç batağına batmış banka icralarıyla boğuşmakta, işçi, memur ise ay sonunu zor getirmektedir.

      Sadece, iktidarlara yakın belli kesimlerin, bir eli yağda, bir eli baldadır.

      Şimdi yukarıda belirttiğim ve halkın çoğunluğu olan bu kesim, hayat şartları ile boğuşurken çocuklarına sizce ne kadar zaman ayırabilecektir.

      Herkese eşit mesafede olması ve bu anlayışla yönetilmesi için onay verilen kişiler, sadece belli kesimin maddi ve manevi rahatlığını düşünerek hareket edince de bu konuda ne kadar başarılı olunabilir.

      Konuşmanın bir bölümünde uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, kapkaç ve hırsızlık olaylarının arttığını, emniyet güçlerinin de bunlarla baş edemez duruma geldiğini anlatıldı.

      Burada ailesine helal bir lokma yedirme uğraşında olan ebeveyinler, yanlış düşüncede olanların yarattığı sistemler sayesinde çocuklarına zaman ayıramadığı gibi,

      Takibini yapamadığı çocuğunun da yanlış kişilere bulaştığını fark edememektedir.

      Bence sorgulanması ve çözüm bulunması gereken öncelikli düşünce bu olmalıdır.

      Ebeveyinlerin, çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve karnını doyurabilecek imkanı olmalı ki, onların etrafında oluşabilecek kötü kişilerden koruyabilecek zamanı olsun.

      Ben buradaki konuşma da halkını gün geçtikçe fakirleştiren, sadece kendi ve yandaşlarını düşünen ve yıllardır bizleri yönetmekten sorumlu olanların esas muhatap olarak belirtilmesinin vurgulanması gerektiğine inanıyorum.

      Evet saygıdeğer okurlar,

      Topluma faydalı, üretken ve kötü alışkanlıklardan uzak olmasını istediğimiz bu çocuklar bu ülkenin ve hepimizin çocuklarıdır.

      Bu konuda ebeveyinlere düşen sorumluluğun daha büyüğü bizleri yönetenlerindir.

      Bunun içinde, önce onların uyarılması ve Devlet Baba şefkati ile toplumun tüm kesimine sahip çıkmaları gerektiği anlatılmalıdır.

      Saygılarımla,        

 

      BOŞUNA KENDİNİZİ KANDIRMAYIN

      SÜREKLİ YAPTIĞINIZ NEYSE SİZ O SUNUZ

Önceki ve Sonraki Yazılar