1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. SON DEVRİN BİR GÖNÜL İNSANI…
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

SON DEVRİN BİR GÖNÜL İNSANI…

A+A-

SON DEVRİN BİR GÖNÜL İNSANI…

 

GÖZÜYLE ÖLÇÜ ALACAK KADAR

SANATININ USTASI…

 

GÖMLEKÇİLİĞİN

DÂHİSİ VE 2010 YILININ TÜRKİYE

ÂHİSİ:

BAYRAM ÖZER:

 

            Halkın Sesi Partisi Seyhan İlçe Başkanlığı olarak bir hafta önce “Bayram Özer Gömlekleri”nin sahibi Sayın Bayram ÖZER beyi Has Parti Adana Teşkilat Kademelerinden bir kısım arkadaşlarımızla ziyaret etmeyi düşündüğümüzde;  üstün bir ahlak, fazilet ve erdem derinliği olan son devrin bir gönül insanını, gözüyle ölçü alacak kadar sanatının bir duayen ustasını, gömlekçiliğin bir dahisini ve 2010 yılının Türkiye Ahisi’ni bu denli etraflıca tanıyabileceğimizi hayal bile etmemiştik.

 

            Meğer yanı başımızda, 100 metrecik ilerimizde ve bir ömür nefes alıp vermekte olduğumuz aynı şehrin caddelerinde farklı zamanlarda da olsa, Bayram ÖZER gibi ince ruhlu bir dostla birlikte, belki onlarca kez yürümüşüz de farkında değilmişiz.

 

            11.02.2011 Cuma günü Cuma namazını takiben Seyhan İlçe Başkanlığı’nda buluşarak, Has Parti Seyhan İlçe Başkanı olarak ben Fahrettin KORKMAZ, İl Başkan Yardımcılarımız, Burhanettin HATTISARI, Muammer AVŞAR, Zeki CAN ve Seyhan İlçe Başkan Yardımcılarımız Ahmet AKCAN, Tuncer İNCİRCİ ve Emin KESTİ olduğu halde, Adana Ziyapaşa caddesindeki Sayın Bayram ÖZER ağabeyimizin iş yerini ziyaret ettik.      

                                                                            

            Ne iyi etmişiz de bu gönül insanını ziyaret etmişiz. Eğer bu mütevazı sayılabilecek bu ziyareti gerçekleştirmemiş olsaydık, karakter ve kabiliyetin gizlenemez olduğu gerçeğine bu kadar özgün olarak nasıl şahit olabilirdik. 01.01.1932 yılında Malatya’da dünyaya gelmiş, ilkokul tahsili süresince yaz tatillerinde gömlek ustası Ahmet BİTLİS’in, sonraları uzun süreli Süleyman SAROĞLU’nun yanında çırak olarak çalışan, daha sonraki yıllarda ise bu işi benimseyerek gömlekçilerin gömlekçisi ve ustaların ustası olan bu ahlak güzeli bir insanı bu kadar yakından nasıl tanıyabilirdik.

 

            Ne iyi etmişiz de, bu güneş gözlü ve nur yüzlü fazilet ve erdem insanını ziyaret etmişiz. Eğer yine bu ziyareti gerçekleştirmemiş olsaydık, gömlekçilikte Türkiye’nin ilk TSE belgesini alarak, emeği sanata dönüştüren bu irfan adamını bu kadar derinden tanımayacaktık belki de.

 

            Adana’da adını birçok site, park ve sosyal yaşam alanlarına vermiş meslek hayatının 60’ındaki bu genç çınar, devrimizin esnaf Enderunlarının belki de en deriniydi ki, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda 16 Ekim 2010 tarihinde Kırşehir’de gerçekleştirilen Ahilik törenlerinde, kendisine “2010 Yılı Türkiye Ahisi” unvanı layık görülmüştür.

 

            Ustaların ustasının işyerine ziyaretimiz bir emrivakiden ibaretti. Kendisine, kendisini ziyaret edeceğimizi önceden haber bile vermemiştik. Onlarca gömlek ustasını gömlekçilik sanatıyla tanıştıran bu güzel insanın işyerine yaklaştığımızda kendisini mağazasının önünde her zaman ki gülen yüzüyle bulduk. Sanki mesleğinin henüz ilk günlerinde ve mağazasını henüz bu hafta açmış bir esnaf heyecanıyla karşıladı bizleri. Mağazasında rengârenk gömlekler, kravatlar ve muhtelif ölçülerdeki elbiseler büyük bir düzen içerisinde oldukça simetrik bir intizam içindeydi. Pırıl pırıl bir mağaza, raflardan insanın üstüne hoplayacak gibi duran ve insanın oracıkta üstüne giyinesi geldiği 1000’lerce “Bayram ÖZER” markalı gömleğin dizili olduğu rafların önünde koyu bir sohbete girdik gömleğin yaşayan en mahir ustasıyla. Televizyonda izlerken beden ölçüsünü hesap ederek Sayın Süleyman DEMİREL’e diktiği gömleklerin hatıralarından bahsetti bizlere.

 

            Gömleği yırtılan Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL için gece ortasında atölyesini açarak diktiği gömleğin hatırasını anlattı bizlere, sonrasında ise, çok beğenilmesi üzerini 17 adet daha rahmetli Turgut ÖZAL’a gömlek diktiğini anlattı bizlere. Ömrün uzun olsun, bedenin sıhhatli olsun, her şey ama her şey gönlünce olsun Adana’mızın efendi insanı ve Anadolu’nun esnaf ÂHİSİ / Fahrettin KORKMAZ-11.02.2011                 

 fahrettin.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar