1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. SÖMÜRGE DÜZENİ
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

SÖMÜRGE DÜZENİ

A+A-

SÖMÜRGE DÜZENİ

 

               Petrolün en pahalı satıldığı ülkelerin hangi ülkeler olduğunu bilmem. Lakin petrol fiyatının en yüksek olduğu ülkeyi çok spesifik olarak bilirim. Çünkü bu sorunun cevabı tektir ve aykırı mantığın hüküm sürdüğü bir coğrafyadadır. Halkı bahtsız bu coğrafyanın adı; TÜRKİYE’dir.

 

               Üzümün, şerbet olduğu, şerbetin şarap olduğu ve şarabın harman olduğu bir ülke vardır yerkürede. Ancak şarabın, alkolün ve içki türevlerinin satış fiyatının en yüksek olduğu ülkelerin başta gelenlerini katiyen bilmem ben. Ancak alkol fiyatının en yüksek olduğu ülkeyi bilirim ben. Çünkü bu sorunun cevabı tektir ve aykırı mantığın hüküm sürdüğü bir coğrafyadadır. Halkı bahtsız bu coğrafyanın adı; TÜRKİYE’dir.

 

               Dünyanın en kaliteli tütününün üretildiği ve tüketildiği ülkelerin başta gelenlerini bilmem ben. Tütün mamullerinin ve sigara fiyatının en yüksek fiyatla satıldığı ülkelerin isimlerini de bilmem ben. Lakin sigara fiyatının en yüksek olduğu ülkeyi çok spesifik olarak bilirim. Çünkü bu sorunun cevabı tektir ve aykırı mantığın hüküm sürdüğü bir coğrafyadadır. Halkı bahtsız bu coğrafyanın adı; TÜRKİYE’dir.

 

               Dünyada et fiyatlarının en yüksek seyrettiği ülkelerin adlarını nereden bilirim ben. Lakin et fiyatının, süt fiyatının, peynir fiyatının en yüksek olduğu ülkeyi spesifik olarak tarif edebilirim ben. Çünkü bu sorunun cevabı tektir ve aykırı mantığın hüküm sürdüğü bir coğrafyadadır. Halkı bahtsız bu coğrafyanın adı; TÜRKİYE’dir.

 

               Dünyanın en eski medeniyetine sahip olan ülkelerin hangileri olduğunu bilmem ben. Ancak binlerce yıldır eken, süren, yetiştirip hasat eden ve tohumculuk; unsur melekesi olan bir coğrafyanın çocuklarının şimdilerde ekmeyi unuttuğunu, biçmeyi unuttuğunu ve tohumculuğu unuttuğunu spesifik olarak pekala bilirim ben. Çünkü bu sorunun cevabı tektir ve aykırı mantığın hüküm sürdüğü bir coğrafyadadır. Halkı bahtsız bu coğrafyanın adı; TÜRKİYE’dir.

 

               Bir ülke; etrafındaki ülkelerin gıda ambarı olabilecek potansiyele sahipken, açlık tehdidine muhatap kalmışsa, dağlarında büyük ve küçükbaş hayvan sürüleri ile step selleri oluşturmuş bir coğrafyanın çocukları ete, süte, kıla, yüne muhtaç hale düşmüşse, bu coğrafyanın adını soranlara çok spesifik olarak bir nokta cevap veririm. Çünkü bu sorunun cevabı tektir ve aykırı mantığın hüküm sürdüğü bir coğrafyadadır. Halkı bahtsız bu coğrafyanın adı; TÜRKİYE’dir

 

               Şimdi bir ülkede hayvancılık yok edildi, tarım yok edildi, sanayi yok edildi, küçük esnaf ve zanaatkâr yok edildi. Şimdi bir ülke var ki, o ülkede sömürge ekonomisi iş başında. Yüksek maliyetlerinden dolayı Pazar kaybeden yerli ürünlerin yerini yabancı ürünler aldı. Şimdi yer kürede böylesine bir sömürge düzen ve ekonomisinin hüküm sürdüğü bir coğrafya var. Bu ülkenin adı ne mi? Bu soruya çok spesifik bir cevap verebilirim. Çünkü bu sorunun cevabı tektir ve aykırı mantığın hüküm sürdüğü bir coğrafyadadır. Halkı bahtsız bu coğrafyanın adı; TÜRKİYE’dir.  Hoşçakalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar