1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. SİZİN EN HAYIRLINIZ?
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

SİZİN EN HAYIRLINIZ?

A+A-

                               SİZİN EN HAYIRLINIZ?

itim ve öğretim çok zorlu bir süreç. Hele bu görev insanın üzerinde icraata dökülürse bu işin ne kadar yüce ve ulvi olduğu çok kolay anlaşılacaktır. Bazen aklımdan geçiriyorum. Şu dünyada dikili bir fidanı olmayana ne yazık diye. Evet, Ne yazık ömrünü boşuna heba edip geçinenlere. Atalarımızın gelecek nesilleri eser olarak görmeleri ve bu günden nesil ehemmiyetinin üzerinde sıkıdan sıkıya durulması gerektiği hususundaki hassasiyetlerini düşündükçe bu hayatın neresindeyiz diye düşünmeden edemiyorum. En azından sorumlu olduğumun idrakini hissediyorum. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin ilk adımını hiç şüphesiz aile oluşturmaktadır. Ailede başlayan bu ilk adım, süreç olarak iyi işlemez ve değerlendirilmezse çocuk ilerideki hayatında adaptasyon ve uyum sorunu yaşayacaktır. Sevgi, saygı, hoşgörü, birlik ve beraberlik, şeffaflık, diğergamlık gibi soyutsal konuların tema olarak çok güzel işlendiği ailelerde eğitilen bireylerin; gelişim-girişim-oluşum dönemleri de mükemmel bir süreç olarak gelişecek ve işleyecektir. Aslında var olan bu ilkelerin; okumuşlukla doğrudan alakası olduğu yatsınamaz bir gerçektir. İyi eğitim sürecinden geçen bir bireyin toplumda suç ve ceza hususunda daha duyarlı ve vakur davranacağı; yekdiğerine örnek kişilik teşkil edeceği bilinen gerçekler arasındadır. Ailesinde iyi bir başlangıçla hayata ilk adımı atan birey, okul yaşamında da bu aldıklarını pekiştirecek hem toplumuna hem vatanına sağlıklı düşünen bir birey olmanın sevincini yaşayacaktır.

İlk emri “OKU” olan bir medeniyetin mümessilleri olan bizler, maalesef günümüzde taban tabana zıt bir hal ile karşı karşıya kalmaktayız. Bunun ilerleyen teknoloji ve yaşam tarzıyla da inanın hiçbir alakası yok. Her defasın da İlim, bilim ve fennin aydınlığında ilerlemeye ve düşünmeye çalışan dinimiz; bizleri beşikten mezara kadar kalem ve kitapla iştigal etmemizi talep ederken, günümüz dünyasında ki Müslümanların bencilane yaşayışları objektiflere takılı kalmaktadır.

Sağlıklı düşünmenin odak noktası, ilim ve bilimin ilk kapısı, dünya ve ahiret saadetinin ilk halkası içinde zerre kadar şüphe bulunmayan ve oku medeniyetinin beşiği olan kitap hiç şüphesiz kelamullahtır. Zaman kullanımının en mükerremi kuranın tahsiline ayrılan zaman dilimidir. Tabi ki ilim tahsilinin her çeşidi mukaddes ve muteberdir. Ancak; kuranın bir kitap olarak öğrenilmesi, okunması, anlaşılması ve yaşanması hususu iyi incelendiğinde, onunla geçen her bir dakikanın ibadet olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır. Hiçbir kitap kıraat olunduğunda ibadet telakki edilmezken, kurana verilen bu değerin iyi anlaşılması ve iyi idrak edilmesi gerekir. Hem dünya ve hem de ahiret saadetini şiar edinen yüce dinimiz İslam; Kuran-ı kerime verilecek bir nebze Anın ve dakikanın kişinin ufkuna, yüreğine ve geleceğine ışık tutacağını beyan etmektedir.

Hal böyle olunca iki cihanın serveri Peygamber efendimiz(sav)”-Sizin en hayırlınız Kuranı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” Buyurmuşlardır. Kuranın öğrenimine ilişkin verilen bu özet bilgi üzerimize çok önemli ve de vazgeçilmez bir misyonu yüklemiştir. Demek ki toplumda en hayırlı olmanın ilk adımı kuranın kapaklarını aralamaktan geçmektedir. Kuranı öğrenen ve öğretenler bu dünyada aziz oldukları gibi hiç şüphesiz ahirette de berhudar olacaklardır. Yukarıda belirttiğimiz üzere, bireyin ilkokulu ailesi ise; kuranla ilk haşır neşir olacak olan insanlarda o ailenin ebeveynleridir. Bu çemberi genişletecek olursak, kuranı hakimin öğrenilmesi bağlamında, o beldenin imamı ve mekan olarakta camisi gelmektedir. Yaz tatilinin ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde iyiler sınıfının ilk bireyleri olmak için çocuklarımızı camilerle ve kuranla buluşturalım. Bunun hem insani hem de İslami bir görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmasak iyi olur. Çünkü yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın, manevi dünyası ellerimizde yatmaktadır. Maneviyatsız bir maddiyatta asla söz edilemez. Hayatımızda hep rehber olacak şu cümleyi hiç aklınızdan çıkarmamanız dilek ve temennilerimle…

ZİN EN HAYIRLINIZ KURANI ÖĞRENEN VE ÖĞRETENLERİNİZDİR…(Hadis-i Şerif)

Sağlıcakla kalın efendim…

 

Yüzünüz Hep Gülsün…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar