1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Sizde Çocukluğunuzu Hatırladınız mı?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sizde Çocukluğunuzu Hatırladınız mı?

A+A-

Sizde Çocukluğunuzu Hatırladınız mı?

Gerçekten son yılların en güzel kış mevsimini yaşadık ve yaşıyoruz. Çocukluğumuzdan kalma kışlarda ki kar yağışına tanıklık ettik. Mevsimin kendine has özellikleri vardır. kış mevsimi de karla çok güzel oluyor.

Kartopu oynayanlar. Kardan adam yapanlar. Pekmezle kar yiyenler. Yollarda hafiften düşenlere tanık olmaktır. Ufağı büyüğü eldivenlerini ellerine takmalar. Eskiden eldiven falan yoktu.

 Geçen yıl hiç kışı anımsatan kar yağmamıştı. Karın yağmaması yaz mevsiminin kurak geçeceğinin göstergesidir. Karın yağması rahmet, bereket ve temizliktir. Ekinler için yorgandır.

Son senelerin en bol karı yağmıştı. Çocukluğumu özlemişim. Çocukluğumu bu kadar çok özlediğimi bilmiyordum. Kar yağmıştı. İlk akla gelen kayak yapmaktır. Çocukluğumda doyasıya kayamamıştım. 

Sabah erkenden kendimime göre kayabileceğim kayma aracı yaptım. Oğlumla gittik yamaçlara önce ben kaydım. Sonra oğlum kaydı. İkimizde çok mutlu olduk. Babam bana kayak yapmam için hiç oyuncak yapmamıştır. Bizler çocuklarımız söylemeden yapıyoruz.

 Mahallenin çocukları oğlumun yanına toplandılar. Yapmış olduğum kayma aracını yapmaya çalıştılar. Bu arada daha güzelini yapmak için kayma aracını bozmuştum. 

Çocuklar uğraştılar yapamadılar. Çocuklara acıdım, aşağıya indim, yanlarına vardım. müsaade eder misiniz dedim? Mehmet amca güzel yapıver dediler. Çocukları sevindirmek çok sevaptır.

Mümkün olanı yaptım. Çocukluğumda ne zaman kaymak için sokağa çıksam mutlaka engel çıkardı. Komşularımızdan büyükler asla müsaade etmezlerdi. Hatta kayıyorsak bile biz çocukları kovalardılar. 

Yakalanırsak güzel dayak yerdik. Kayma esnasında hiç yakalanmadım, yakalananlara şahit oldum.

Bizlere sokakları dar edenler şimdi onlar rahmetli oldular. Elbette bildikleri varmıştır. Bizde toplumun gelip geçtiği yollarda kaymaya çalışırdık.

Bu sene çocuklarla doyasıya kaydım. Karın bu kadar bol yağması birçok hatırayı canlandırdı. Bizler sobaların üstünde nohut kavururduk.

 Odunu akşamları baltayla sobaya göre keser eve taşırdık. Mutlaka evin erkeği odunu hazırlar. Çocuklar kucaklarıyla taşırlardı.

 Sobayı yakarsınız. Onun kendine özgü sesi vardır. Odunlardan meşe odununuz varsa uzun süre yanardı. Diğer odun türleri çabuk yanardı. 

Sobanın üzerine çaydanlık konurdu. Su fokurdamaya başlayınca çay demlenir. Sobanın üzerinde pişen çayın tadı aklıma geldi. 

 Lastik pabuçlarınız varsa şanlısınızdır. Çünkü lastik pabuçlar karda kaymazlardı. Naylon pabucunuz varsa işiniz çok zor demektir. Karda yürümek için lastik pabucunuz mutlaka olmalıdır. 

Benim çocukluğumun zamanıyla şimdiki çocukların arasında ki fark ne kadar çokmuş meğer bizzat tanık oldum. Şimdiki babalar oğullarını kayak yapmaları için bizzat kendileri bizzat kendileri götürüyorlar.

Bizim babalarımız kayacaklar diye yasaklar koyuyorlardı. ama bizim imkanımız olmasa da kayabileceğimiz pabuçlarımız vardı.

Şimdi ki çocukların her tarafı koruma altına alınıyor. Karda olduğunu hissetmeli çocuk, düşmeli, kaymalıdır. Onların kayabilecekleri pabuçları bile yok. Bizim pabuçlarımız vardı ama kayma şansımız sınırlıydı.

Karda yürüyebilmek de maharet ister. Bizler bundan çok zor şartlarda yetişmenin avantajıyla karda yürümek bizlere zor olmuyor. Şimdiki gençler ne yazık ki, titreyerek yürüyorlar.

Çocukluğumun unutamadıklarımın arasında ömrümde ilk kez av için gitmiştim. Karın üzerine kapanları kurduk. Akşama kadar bekledik. Soğukta kuş avlamak için beklenir mi?

Arkadaşlarla bekledik. İlk avımı ve son avımı o zaman yakalamıştım. Karların yağması sizlere neler hatırlattı?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.