1. YAZARLAR

  2. Sema MANDUZ

  3. Siyaseti Dizayn Etmek, Ama Nasıl?
Sema MANDUZ

Sema MANDUZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaseti Dizayn Etmek, Ama Nasıl?

A+A-

Batı sermayesi merkezileşerek, dünyayı yöneten tekelci aileler grubu insanlığa karşı çok kapsamlı saldırılara hazırlanıyorlar ve bu süreç bütün acımasızlığıyla devam etmektedir.Bütün bu hevesleri,dünyayı tek devlet olarak yapılandırmak istemelerin dendir.Bu tavır insani özlemlerin içini boşaltarak, tamamen köle insan tasarlamak amaçlıdır.Bütün bu saldırılara karşın Türkiye`de siyaset nasıl dizayn ediliyor? CHP, MHP,BDP ne yapmak istiyor,var mı farklı çözüm önerileri?

 

Muhalefet süreğen bir bunalım yaşayarak,görevini yapamamakta ve süreğen bir programsızlık dayatmaktadır.Parlamentoda muhalefet yapmaya çalışan partilerin iç hesaplaşmaları, gündemin önüne geçmiş,adeta gündemi belirler bir hal almıştır.Yeni CHP safsataları,MHP`nin aşırı milliyetçi söylemleri,BDP`nin Kürt sorununun çözümü de emperyalist politikalara ve kendi iç hesaplarına kurban etmeye çalıştığı koca bir Kürt halkı..

 

Geleceği, bu tür basit hesaplarla yaratamazsınız,tarih;geleceğe ilişkin yeni ve insanlığı kucaklayan programlarla ilerler.Parlamentoda parmak kaldırıp indirmeyi siyaset zanneden siyaset yoksunları.Yaklaşan seçim sürecinde,parlamentoda kitlelerle, çalışanlara yönelik var mı yeni bir proje? AK Partiye alternatif ekonomik bir programla muhalefet ortaya çıkabiliyor mu? Var mı kaynakları? Siyasetin kendi iç çekişmeleri ile,Türkiye halkın ekonomik,sosyal,siyasal sorunları ve gündemi taban tabana bir zıtlık arz etmektedir.İktidar olmak,hükümet olmak,yeni şeyler yaratmak la,Türkiye`nin geleceğine projeksiyon tutmakla mümkündür..

 

Dünya,derin bir krizler konjonktürüne girmişken,Türkiye`nin bu krizin dışında kalması mümkün mü?Büyük ekonomik depremlerin yaşanacağı kesin ve bu süreç kriz düzleminde derinleşerek devam etmektedir.Bütün sorun muhalefetin bu depreme,bu büyük krize karşı tutumunda düğümlenmektedir.Siyaset Türkiye`de milli politikalara yönelerek,bölgede asli görevine dönmek zorundadır. Cemaat,ABD ve genelde Batı ya yüz dönerek Türkiye`de siyaset yapmak,bütün olumsuzluklarıyla açığa çıkmış ve bu sürecin savunulur bir yanı kalmamıştır..

 

Türkiye hızla-durmaksızın demokratik normaliteye dönerek ekonomik, sosyal, siyasal, hukuksal ve kültürel bütün reformlarını yapmak zorundadır..Yeni Türkiye vizyonu, 2023 vizyonu bu gerçeği dayatmaktadır.Yeni yüz yıla hazırlanan Türkiye`nin, insanlığın umutlarını büyütecek umutlarla,bütün insanlığın yeni yılını en derin saygılarımla kutluyorum...

 

 

Sema MANDUZ

Önceki ve Sonraki Yazılar