1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. SİYASET BİLMECESİ VE TANIMADIĞIMIZ FAŞİZM
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASET BİLMECESİ VE TANIMADIĞIMIZ FAŞİZM

A+A-

SİYASET BİLMECESİ VE TANIMADIĞIMIZ FAŞİZM 
           
Hitler ve Stalin, bir barda otururken içeri giren bir adam, ”Bunlar Hitler ve Stalin değil mi” diye sorar. Barmen "Evet, doğru" deyince adam onlara : "Selam, ne yapıyorsunuz?" Hitler: "3. Dünya savaşını planlıyoruz." Adam "Gerçekten mi? Neler olacak?" Hitler :"Bu defa 14 milyon Yahudi ve bir bisiklet tamircisini yok edeceğiz" diye yanıtlar. Adam: "Bisiklet tamircisi mi?" diye sorunca Hitler, Stalin’e dönerek : "Gördün mü, kimse 14 milyon Yahudi’yi umursamaz diye söylemiştim...”
                                   

GEÇEN YÜZYILDA TÜRKİYE
           
1960’lı yıllarda bizi hep “komonizm geliyor” diye korkuturlardı. O günler Türk sağı ile Amerikan sağı hemen hemen aynı anlamda sayılıyordu. Ruslara “ayı” yakıştırması yapılırken. Amerikalılar ise Türkün can dostuolarak olarak lanse ediliyordu. Bu düşünceler ışığında Komünist yanlılarıyla liberal kapitalistlerin didişmesi İslamcı ve milliyetçi fikirlerin gelişmesine yol açtı. Sol kesim de taraftarlarını örgütlemeye başladı.. Birçok kurtarılmış bölgeler ortaya çıktı. 1970’li yıllarda bu yaşananlar unutmak imkansızdır. Şimdi biz yazımızda bu ortamın aktivistleriyle ülkeler ve insanları etkileyen Faşizmi ele alacağız.
                                            

FAŞİZM NEDİR ?
           
Faşizm, ideolojiler içinde en az bilinenler arasındadır. Herkes kendince  bir tanımlama yapmaya çalışmaktadır. Ama bu ad, ilk önce, İtalya'da kurulmuş olan milliyetçi-otoriter bir rejimi ifade etmek için kullanılmıştır. Versay Antlaşmasıyla Almanya’nın 20 binden fazla asker, uçak, büyük gemi ve silah bulundurulması yasaklanmış, “tamirat borcu” adı altında da milyarlarca dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Buna tepki olarak devlet aleyhtarı kampanyalar ile terör yayılmış, ülke kaosun eşiğine gelmişti. Güçlenen kapitalizm ile komünizm arasında bunalan halk, yeni bir alternatif arayışına geçti. 1919 Yılında Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi kuruldu. İşte bu ortamda memur ve küçük işletme sahipleri ile milliyetçi işçiler, kendilerini bu Faşist yapılanmanın içinde buldular. Hitler, partiye 1921'de katıldı. Fransız yazar Jean Marie Domenach’a göre Hitler, Liberaller ve kilise ile işbirliği yaparak önce komünistleri daha sonra da liberalleri saf dışı bıraktı. Sonunda ahlak dışı hareketler yapıyorlar diye Kiliseyi de yıpratarak tek başına iktidar oldu.

 

FAŞİZMİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

            Siyaset bilimci Dr. Lawrrence Bitt; İtalya, Almanya ve İspanya’da araştırmalar yaparak Faşizmin temel özelliklerini ortaya koydu. Şimdi bunlara bir göz atalım: Öncelikle büyük sermaye dostu denilen faşizm, aslında orta sınıf ürünüdür. Komünizmden ne kadar hoşlanmıyorlarsa bir o kadar da büyük sermayeden hoşlanmazlar.. Faşizmde insanlar doğuştan eşit olmayıp, bazıları yönetmek, bazıları da yönetilmek için yaratılmıştır. Eşit olmayan inanlara eşit oy hakkı tanıyan bir seçim, saçmalıktır. İnsanlar gibi, ırklar da eşit değildir. Üstün ırkların aşağı ırkları yönetmeleri, insanlığın yararınadır. Parlamenter demokrasi sorumsuzluk ve güçsüzlük rejimidir. Propaganda Faşizmin doğasında vardır  ve sürekli olarak vatanseverlik imajı taşıyan slogan, sembol ve marş gibi araçları kullanırlar. Hileli seçimler, göz boyama amaçlı yapılır. Korku en etkin yönetim aracıdır. Sistem, tamamen erkek-egemenliğinden yanadır. Kürtaj karşıtlığı had safhadadır. Kitle iletişim araçları kontrol altında ve emek gücü ile işçi sendikalar da baskı altındadır. Profesör ve akademisyenler sansüre tabidir..

KURAN’A GÖRE FAŞİZM
           
Faşizmin İslama uygun olduğu hakkında ileri sürülen safsataların gerçekle alakası yoktur. Kuran ayetleri son derece açıktır: “Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler şeklinde kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. (Hucurat Suresi, 13)

DEĞERLENDİRME
           
İnsani değerlere rejimlerin saygı göstermesini istediğimiz kadar bizler de aynı titizlikle kendi yaşamımızda bu değerlere sahip çıkmalı ve de özendirmeliyiz. Bu sadece dini inançların değil, insanlığın da gereğidir. Afyon ve Gaziantep’te meydana gelen olaylarda şehit olan Mehmetçiklerimiz ile tüm kaybettiklerimize Cenab-ı Allahtan rahmet, gazilere de şifalar diliyorum.
            İyi haftalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum