1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. SİSTEM “HATA” VERİYOR...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SİSTEM “HATA” VERİYOR...

A+A-

 

İsmi de ne güzel ne anlamlı ..Bilge köyü..

Bunu yapanlar insan olamaz çığlıkları geliyor her yerden..Olur, oldu da!!

Bu ölenlerin suçu Türkiye"de doğmak mı?

 Bu ülkede bu sorumlulukları alacak hiç kimse yok mu?

 Bu ülkenin önde gelenleri,liderleri bu kadar mı gaflet uykusundalar?

 Herşey takdiri ilahi olamaz,kader olamaz..

Evet kaderleri Türkiye"de doğmak ve yaşamak ama hepsi bu ..Birileri de bundan sorumlu .....

Şimdi soruyorum:korucu denen kişiler köy basıp insanları katledip,tecavüzlere kalkışıp,insanlara zulmedip ve her türlü pisliğe bulaşırsa korucu olmayan yani elinde silahı olmayan ne yapacak? Öcünü almak için dağa çıkıp silahını devlete ve masuma karşı kullanacak, bu mudur yani? Koruculuk sistemi tartışılmaya  başlandı nihayet.. Bunun için bu acı olayın yaşanması mı gerekliydi?

 Bundan yıllar önceydi, Avrupa Birliği koruculuk sistemi eleştirmekle işe başlamıştı zaten..Koruculuk sisteminin bir an önce kaldırılmasını, bu sistemin "güvenlik açısından" da, "köye geri dönüşler" açısından da büyük sıkıntı yarattığı belirtilip, Avrupa Birliği'nin Türkiye hakkında yazdığı tüm ilerleme raporlarında, köy koruculuğu sisteminin “tehdit yarattığına” dair  söylemlere yer verilmişti.

 Enteresan değil mi? “ Tehdit yaratmak” İçi bizi dışı sizi yakar ..Adamlar taaa Avrupalardan bu sistemin tehdit oluşturduğunu görebiliyor  ya.. Sanırım bizimkilerde yakını görme kusuru var!! Görmezden gelinen bir gerçeğin acı sonuçlarını yaşadık..Bir sorunu görmezden gelirsin gelmesine de , sen görmüyorsun ya da göz yumuyorsun diye  sorun yok olmaz daha da büyür.

Koruculuk.. İdeal bir meslek midir  koruculuk ? Nasıl olunur, sınavı var mıdır? Sorgusu suali var mısır?  Beş farklı amaç ve niyet insanları korucu yapmıştır. Bunlar, PKK'ya düşmanlık, devletin baskısı ve zoru, ekonomik zorunluluk, hasımlara-kan davalılarına üstünlük sağlamak, eline resmi silah alıp üstünlük sağlayan hasımlarına-kan davalılarına karşı malını, canını ve ırzını korumak olmuştur.

Peki neden tehdit oluşturuyor bu insanlar? Dinleyin şimdi,göç ile boşalan köylerde istedikleri evi ve araziyi sahiplendikleri için, geri dönmek isteyen aileler can korkusu yüzünden gidip mallarını bunlardan geri alamıyor. Koruculuk genellikle aşiretler tarafından yapılıyor. Bu kişiler, devleti temsil ettikleri için ne söylerlerse, ne yaparlarsa karşı çıkma şansları yok.Bu yüzden onlarda görevlerini kötüye kullanıyorlar..Aileleri terör örgütü yandaşları gibi ihbar edip yakalatabiliyorlar,ondan sonra o insanlar ayıklasın pirincin taşını .. Devletin  arşivinde bununla ilgili örnek verebileceğimiz bir çok olay var..İşte biri  “2002 yılı raporundan: 'Mardin ili Mazıdağı ilçesine bağlı Gümüşova köyü korucuları, köyde işledikleri suçlardan dolayı köy halkı tarafından kovuldular. Bu korucular, Diyarbakır ili Çınar ilçesine bağlı Salyazı köyüne baskın düzenleyerek burada ikamet eden 18 haneyi boşalttılar. Korucular, boşalttıkları köyün halkına ait olan mal varlıklarına el koydular. Geri dönüş oranlarının, Şırnak gibi köy koruculuğu sisteminin özellikle güçlü olduğu illerde çok  düşük olması tesadüf değil.

Sistemin yanlışlığına dair tartışma , 24 yıl sonra başlayabildiğine göre, sonuçlarını da 50 yıl sonra görmemiz ancak mümkün olur gibi görünüyor..

Bu arada, göç ile şişen şehir nüfuslarını köylerine dönmeleri konusunda  ikna etmenin başkaca bir yolu olduğunu düşünmüyorum.
Sistem 2000 den beri “HATA” vermektedir.. 85 bin 383 kişilik korucu ordunun  4 bin 804" ü suça karışmıştır.Devede kulak gibi görünüyor değil mi? Ne yazık ki devletin verdiği alarak görevini kötüye kullananlar yüzünden diğer 80 bin küsür kişi  işinden olacak.Türkiye"nin önünde iki seçenek var; ya koruculuk sistemini bitirerek bu kişilerin işlediği ve Ülkenin itibarını zedeleyen suçları ortadan kaldıracak, ya da sistemin devamındaki olumsuzluklara göğüs germek zorunda kalacak.Eee boşuna dememişler “Bir kötünün yedi mahalleye zararı dokunur” diye..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.