1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. SIRRI ÇÖZÜLEMEYEN HAN, CENGİZ HAN
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

SIRRI ÇÖZÜLEMEYEN HAN, CENGİZ HAN

A+A-

Dünyanın seyrini değiştiren 30 kişinin adını söyle deseler, Cengiz Han aklımıza gelen ilk liderler arasında yerini alır. National Geographic'e göre; Cengiz Han dünyada 16 milyon kişiyle en fazla ırkını devam ettiren tarihi lideridir.. Ama o, bilinmeyenler kategorisinde de liderdir..18.Ağustos.1227’de (784 sane önce dün) hayatını kaybeden Cengiz Han’ın ölümü de, yaşamı gibi sıra dışıdır. Cengiz Han’la ilgili ulaşılabilen çok yönlü bilgileri paylaşalım..

Cengiz Han Kimdir?

Cengiz Han, 1155 yılında dünyaya geldi, 13 yaşında iken babası Yesügey Bahadır, Kitay Kabilesi tarafından öldürüldü. 20 yaşındayken, Kerayit’lerin himayesine girdi, Cacirat beyi Camuka ile de kan kardeşlik kurarak güçlendi. Börte ile evliliği nüfuzunu daha da arttırdı. İyice güçlenen Cengiz Han önce Kerayitler’i sonra da Nayman, Merkit, Oyrat ve Tatarları yenerek bütün Moğol kabilelerine hakimiyetini kabul ettirmiş, 1206’da yapılan kurultayda büyük kağan ilan edilmiştir.. Moğollar, günümüz coğrafyasındaki Çin, Moğolistan, Kore, Ukrayna, İran, Azerbaycan,Irak, Ermenistan, Gürcistan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Macaristan, Rusya ve Polonya topraklarına hakim olmuştur..
HAKKINDAKİ OLUMSUZ İDDİALAR
Tarihteki en zalim ve kan dökücü hükümdarlar arasındadır..Cengiz Han’ın 40 milyon insanı öldürdüğü tahmin ediliyor. Medeniyetler beşiği, Buhara ve Semerkant şehirlerini yerle bir etmiş, bütün alimlerini de öldürtmüştür. O’nun “Bize ilim değil, savaş lazım” sözü meşhurdur.. Bu sözden sonra, bütün Kur’an-ı Kerimler’i yaktığı ve camileri de ahır olarak kullandığı, işgal ettiği ülkelerde kadın ve çocukları vahşice öldürttüğü, güzel kadınları seçip tecavüz ettiği abartı da olsa yaygın bir kanaat olduğu düşünülmektedir...

CENGİZ HAN’I ÖVEN KAYNAKLAR
Moğolistan'ın gelmiş geçmiş en büyük ve efsanevi lideri ve gururudur Cengiz Han. 25 yıl içinde, Pasifik’ten Akdeniz'e 28-30 milyon km2 alanı zaptetmiştir.... Moğollar, Moğolistan'a Cengiz Han ülkesi, kendilerine de Cengiz Han’ın çocukları demektedir. Moğollar bu ismi bir çok sokağa, binaya ve resimlerini de paraları olan Tugrik'in üzerinde koymuşlarr. Başkent Ulaanbaatar'daki hava alanının ismi Cengiz Han'dır. Cengiz Han, aristokrasiyi kaldırarak yöneticileri çobanlarla bir tutan yasaları kabul ettirmek konusunda ısrarlı davranmıştır..
POPULER KÜLTÜRDE CENGİZ HAN

1979’da İsrail’de yaılan ve Türkiye’nin son anda çekildiği Eurovision Şarkı Yarışmasına katılan bir Alman grubu, bestesi Ralph Siegel’e ait olan Cengiz Han adlı şarkıyla 4.lük kazanmıştı. Grubun adı da Cengiz Han’dı.. “Cen Cen Cengiz Haaan”diye nakaratları biten şarkı dünyada bizde de çok sevilmişti. Ancak Cengiz Han Camoka’nın birlikte savaşması konu alan bir fimde tek sazla eşlik edilen Nogay halk türküsü Dombra’yı internetten indirin, çok keyif alacaksınız. Şimsi Nogay dilinde Dombıra türküsünün bazı sözleri..
Kara kıs avulumga kelgende ( Kara kış köyüme gelende )

Kültüldegen kar yerge tüsgende ( Lapa lapa kar yere düşende )

Nogaydın kaygı sansız kününde ( Nogayların derdi sayısız, her gününde )

Batirler yuklamagan kününde ( Yiğitlerin uyumadığı günlerde )

Yüreklerin kötergen ( Yüreklerini cesaretlendiren )

Sogıslarda küş bergen ( Savaşlarda güç veren )

Köptü körgen Dombıra* ( Görüp geçirmiş dombıra )

(*):İki telli kazak çalgı )

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ
Çok şeyler yazdığımı sandığım Cengiz Han hakkında, ama daha yazılması gerekenler yazılabilenlerin yanında devede kulak kalmış.. Bu durumda Cengiz Han için söyleyebilecek tek şey kalıyor. Allah yerinde dinlendirsin ve taksiratını afetsin.. Dünya Sultan Süleyman’a da Karun’a da Firavunlara da kalmadı ki..
İyi haftalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.