1. YAZARLAR

  2. Gürhan GÜRSES

  3. SIR SAKLAMASINI BİLİR MİSİNİZ?
Gürhan GÜRSES

Gürhan GÜRSES

Yazarın Tüm Yazıları >

SIR SAKLAMASINI BİLİR MİSİNİZ?

A+A-

Casusluktan daha beteri yok! Bu, ülkesini satmak demektir, ülkesine ihanet etmek demektir. İnsanını ispiyonlamaktır düşmanına. Kalem kaşımıza, akan yaşımıza, sürmeli gözümüze âşık değildir el âlem. Duyarlı olmamız lazım.

Ülke çıkarı söz konusu olursa gerisi teferruattan öte bir şey değildir. Sır saklamasını bilmemiz gerekir. Bu sır, ülkenin varlığıyla alakalıysa olmazsa olmazımız olmalıdır. Bu işin partisi de cemaati de yoktur. Devletin bağımsızlığını, milletin varlığını alaşağı etmek isteyenlere karşı ketum olmalı, bir olmalı, iri ve diri olmalıyız. Yabancı servis sağlayıcılar -twiter, youtube gibi- bana zarar veriyorsa dur dememiz de bir sakınca yoktur. O sana uymazsa sen ona uyacaksın demek komikliktir. Şartsız o sana uyacaktır. Kural budur, eğer büyük bir devlet ve milletsen bu böyledir. Özgürlük bunlarla gelmedi ülkemize bunlarla da devam etmez. Twiter ve youtube’un engellenmesine karşı çıkanlar var. Şöyle düşünelim; bunlar haklıysa birkaç gün engellenmeleri bize bir şey kaybettirmez. Ya haksızlarsa? Engellenmeleri, kapatılmaları işte o zaman milli derecede önemli bir hal alır.

Ses kayıtları pazarlanıyor. Bu ne ahlakidir, ne vicdanidir, ne dinidir, ne de insanidir. Vatanını seven biri, milletinin düşünen biri ne olursa olsun karşılığında, bunu yapamaz. Ekmeğini yemişse ülkesinin, suyunu içmişse bunu aklına bile getirmemelidir. Bu kadar ucuz değildir. Bu kadar basit olmamalıdır. En mahrem yerlere kadar gidiliyor böceklerle; görüntüler ve sesler servis ediliyor. Sanal âlemde anında bütün dünya olan biten doğru yanlış öğreniyor.

Bu bir ülkenin milliliği, mahremliği, varlığı ve devamlılığı için ciddi manada bir tehlikedir. Düşmanların ekmeğine yağ sürmedir. Onların ağızlarının köpürmesine vesile olmaktır. Bun hakkınız yoktur. Yeter artık!

Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim yapacağı seferlerini hep gizli tutarmış. Yine böyle bir sefer hazırlığı sırasında vezirlerinden biri ısrarla Padişah'a seferin nereye yapılacağını sorunca Yavuz Sultan Selim şöyle demiş;

'' Sen sır saklamasını bilir misin ?'' Vezir sorduğu soruya cevap alacağı ümidiyle:

'' Evet, Hünkârım, bilirim.'' dediğinde Yavuz Sultan Selim şu susturucu karşılığı vermiş:

''Ben de bilirim!'' Sır saklamasını bilmemiz gerek.

Faili meçhullerin olduğu bir Türkiye’den çıktık ama faili servislerin, montajların, casuslukların arttığı bir döneme girdik. Bu servislerin, montajların, şantajların tadı kaçtı. Kabak tadı vermeye başladı. Eteğinizdeki bütün taşları atın da kurtulalım sizden. Bunun toplum nazarında değeri kalmadı. Bir şeyleri kendi hesabınıza çevirmek adına da tesiri kalmadı. Tam tersine aleyhinize dönmeye başladı. Taş attığınız daha da güçleniyor.

Girin siyasete, meclise girin istediğiniz her şeyi konuşun. Maç sahada kazanılır. Saha dışı işlerle uğraşmayın. Masa başında kazanamazsınız, gizli odalarda senaryolar yazarak da galip gelemezsiniz. Er meydanı burada, buyurun.

Bu ülke bunları hak etmiyor. Girilmemesi gereken her yere giriliyor ve orada ülke adına alınan kararlar konuşulan hususlar hemencecik pazarlanıyor. Olacak iş değil! Bu sadece taşeronlarla yapılacak bir şey değildir. Arkasında dış güçler vardır. Türkiye’nin bölgede güçlenmesini istemeyenler ve onlara bağımlı

kalmayan bir Türkiye var. Ve hızla büyümesine devam eden bir Türkiye’den de rahatsız oluyorlar. Mesele ayaklarımızın üzerinde durmamızdır. Değerlerimize sahip çıkmamızdır. Ülkede barış olmasıdır, huzur. Birlik olmamızdır onları rahatsız eden, dirlik içinde olmamızdır onlara koyan. Bu oyun bozulacaktır.

Bizi yıkmayan bu rüzgâr, bizi güçlü kılacaktır. Kök sağlam çünkü son zamanlarda onlarca saldırı olmasına rağmen yine de bu millet ayakta durmasını biliyor ve dik durmasını bilenlere destek veriyor.

“Vurulsam kaybolsam derim çırılçıplak bir kavgada,

Erkekçe olsun isterim, dostluk da, düşmanlık da.” diye ne de güzel yazmış Ahmet Arif! Erkekçe olsun her şey, adamca, harbice! Bizi biz yıkmazsak dünya âlem gelse de yıkamaz. Dikkat edelim. Beyaz taş olmayalım.

Ülkesi ile ilgili konularda sır saklamasını bilenler kazanır. Bunu aşikâr kılanlar ise tez zamanda hak ile yeksan olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.