1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Sınava zaman kalmadı
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınava zaman kalmadı

A+A-

Öğrenciler için geçen yıl bu vakitler çok uzaktı. Zamanımız çok diye sınavlara çalış diyenlere kızıyorlardı belki de kim bilir.

Gençlerimiz maalesef zamanı iyi kullanmakta yeterli değiller. Sınav her bugün yanımızda gibi düşünülse o kadar sıkışılmayacak fakat nasıl olsa zamanım var yanlışı birçok öğrencinin sonunu heder etmektedir. Sınavlara kısa zamanda hazırlanırım diyenler yanılır.

Sınavın kolay geçeceğini düşünmekse hayalden ibarettir. Kendimizi daima hazır bulundurmalıyız. Anne ve babamızın telkinlerine kulak tıkamak en basitinden uygunsuzluktur.

Bizi büyüten, ihtiyacımızı karşılayanların değeri olduğu gibi söyleyecekleri mutlaka olmalıdır. Hakları da vardır. Hiç kimse aile büyüklerinin dikkat çekmesine kızmamalıdır. Hayatımızın öncesi de sonrası da sınavlarla belirleniyor.

Öncelikle bu sene sınavlara girecek olan adaylara başarılar dilerim. Çalışan öğrenciler kazanacaklardır. Okul hayatının sonuna gelmek bahtiyarlıktır diyerek orta öğretimi bitirmek hedefim diyenlerinde süreleri az kaldı. Okumayı ve sınavı önemseyenler hiç pişman olmayacaklardır.

Okul bitiyor diyenlerin çok mutlu olacağını düşünmüyorum. Sınavlara hazırlanan ve deneme imtihanlarını önemseyen öğrencilerin yüzleri gülecektir.

Okul hayatının dönüm noktası denen üniversite sınavını kazanmak önemlidir. Bir o kadar daha önemli olan hususta yüzdelik dilimin ilklerine girmektir. Okullarımızın hedefi önceliği bu olmalıdır. Kazandırmak ve de yüzdeliğin 10 diliminin değer ifade eden yerinde olmalılar. Yüzde üçler- yüzde beşler gibi çünkü yüzdenin rakamı arttıkça kazanılan okulun popülaritesi azalır.

Eğitimcilerden konunun ilgilileri bu noktayı göz ardı etmezler. Kazanılan okul ve kazanan sayının yüzdelik dilimde ilklere girmek çok önemlidir.

Onun içinde okul idaresi, aile, öğrenci üçlüsü ciddi şekilde sınavı önemsemelidir. Okul idaresinin öğrencinin denemelerinin sonuçları irdelenmesi önem arz etmektedir. Deneme sınavlarının anlam ifade edebilmesi analizinin yapılması ve hatanın ikincisinde ortadan kalmasıyla olur.

 Öğrencinin kendisi veya anne babası yapsın dersek çekilen emekler boşa gider. Deneme sınavı kadar takibi de çok önemlidir. Zaman kullanımını kazanır. Pratik yapmış olur. Ciddi şekilde yapılırsa sınavda ki olumsuzlukları yaşamaz.

Gelecek yıl sınavı olanlara hatırlatmamız yarın sınav varmışçasına çalışılmalı. Sayılı günler çabuk gelir. Ben bu kadarda hızlı geçeceğini bilmiyordum sözlerini çok söyleyenler oldu bu güne kadar.

Okulun kıymetini okul hayatında bilmeli gençlerimiz. Enerjilerini, ince düşüncelerini nefsi arzuları için kullanmamalıdırlar. Verilen harçlıkları boş yere sarf etmemelidirler.

Gençliğinde enerjisiyle ve de gücüyle övünen birçok insanımız zamanlarının kıymetini bilmeyenlerin akıbetini merak edenlere sözümüz pişmanlıktır.

Okul hayatında çalışmayanların kaybı büyük olur. Benim oğlum kızım çok zeki fakat sınavlarda başarılı olamıyor bahanesini söylemek kolay değildir.

Gençlerimizin gelecek adına kazanımları parlak okul hayatının önemini bir kez daha hatırlatalım.  Çalışkan insan kaybetmez. Tembel insanın itibarıyla çalışkanların saygınlığı bir olmaz.

İnansın yaratılış amacı güzellikler sunmaktır. Kendimize saygımız vardır. O halde çalışkan olmalıyız. Çalışkanlıktan zarara gelmez. Tembellik öyle mi?

Sınava çok zaman yok diyenler göreceksiniz yarın mutlu olarak uçacaklardır, başları dik olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.