1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Sınav Zordur
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınav Zordur

A+A-

Sınav Zordur

 

Sınav sonunda görüştüğümüz gençler soruların zorluğundan bahsediyorlar. Özellikle sayısal sorularının zor olduğuna inanmaktalar.

Zorluk derecesini herkes farklı değerlendirir. Sınavlara bakış açısında kişinin durumu, çalışması, deneyim kazanması yorumlarda etkilidir.

Sınav öncesi deneme sınavına katılımı.

Gençlerimizin ve bizlerin unutmaması gereken çok önemli kural şudur: Sınavların zor olduğunu bilmeliyiz.

Çalışanlar için sınavın zorluğuna inanmıyorum. Elbette çalışmadan anne babaya sınava gireceğim dediğinizde oğlum sınava girecek diye heyecanlanır.

Aynı heyecansa öğrencilerin bazılarında hiç yok. Heyecan olmadan başarı gelmez. Çalışmadan başarıya ulaşmak asla mümkün değildir.

Çalıştıktan sonra ise kendimize güvenmeli fakat  kibirlenmeden, kimseleri küçümsemeden sınavımıza girmeliyiz.

Gelecek sene sınava girecekler şimdiden yarın imtihan varmışçasına derslerine, konularına, testlerine çalışmalıdır. Birikime başlamalıdır.

Donanımına bugünden başlayarak her gün birikimini arttırarak gelecek yılın hazırlığını yaptığından dolayı çok zorlanmayacaktır.

Özellikle gençlerimiz bahar mevsimiyle rehavete kapılmadan, ders dışı meşguliyetlere girmemelidir.

Arkadaşlarıyla gezmeyi, ziyaretleşmelerini , maçlarını düzene koymalı. Televizyon izliyorsa onu da sınırlandırmalıdır.

Yaz mevsimindeyse mutlaka okula gidiyor gibi her gün derslerini çalışmalıdır. Bazen muayene için hastaneye gittiğimde  doktorlarımızın sınavlara hazırlandıklarını görüyorum.

Hatta geçen yıl gece saat 04.00’ te muayene olmaya gittiğimde doktorumuz ders çalışıyordu. Nöbetçi olmayan ambulans görevlisi doktorumuz.

Sonra TUS sınavına girdi. Başardı. Şimdi uzmanlık için tıp fakültesinde çalışıyor.

Geçenlerde işim olduğundan dolayı hasta haneye gittiğimde gördüm ki,  doktorlarımız TUS sınavına hazırlık yapıyorlar. Tabi ki, bahsettiklerim mesaisi olmayan doktorlarımız.

Gençlerimizin yarın demeleri kendileri için zarardır. Onlar şunu söylemeli değil. Hemen yapmaları gereken ders çalışmaktır.

Yarıştığımız kişiler unutmayalım ki, bu günden dersleri birkaç kez çalışanlar olabilir. Onun için ilk fırsatta nefsimizi yenerek hazırlığımızı yapmalıyız.

Öğrencilerimiz istediklerinde başarılı olacaklarına inanıyorum. Arkadaş çevremizin çok olması bize kazandıracağı yoktur.

Bilgimizin, test çözme bilgimizin , tecrübemizin olması hayatımızın mihenk taşı olabilir. Çalışarak insanların başaramayacakları idealleri yoktur.

İdealleriyle yaşamak isteyenlerinde çalışmaktan başka çareleri yoktur. İdealist gençlerimizin de sınav çıkışında anne babasına şöyle sözü olmayacaktır.”Sınav zordu.” Aile büyükleri çalışanlardan bu cümleyi duymayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum