1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Sınav zordur
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınav zordur

A+A-

Sınav zordur
22 Eylül 2010 tarihinde sınav dershanesi Gölhisar şubesinin organize etmiş olduğu konferans vardı. Konferans Gölhisar düğün salonunda gerçekleşti.
Konferansçı ise hepimizin yakından tanıdığı Cihat Şener ‘di. Cihat ŞENER’İ birçoğumuz TRT 2’ den tanıyoruz. Çalış işin ne gibi tatlı sert cevaplarından aşinayız.
Konferansın konusu malumdu. Dersler, sınavlar. Konunun açılımı: hayatımız sınav. Öğrencilerle aileler sürekli çatışıyorlar. Niçin çatışıyorlar? Bunların cevaplarını konferansçımız verdi.
Öğrenci dizi izlemek istiyor, ailesi ders çalış diyor. Tıpkı kendisi de öğrenciyken kendi annesi ve babasının kendisine dedikleri gibi, o da çocuğuna diyor. Ortam geriliyor.
Şunu düşünürüm. Faydalı bilgi kimden gelirse gelsin orada olmalıyım. Gölhisar’ımızın eğitim kurumlarının okullarının tümü, velilerin hepsi konferansa katılmalarını bekliyordum.
Benim çocuğum o dershaneye gitmiyor ki gibi mazeretler olamamalıydı. Olsun konferansa herkes davetliydi. Ben burada sınav dershanesi müdürü Mustafa Ertilav beyi canı gönülden kutluyorum.
Konferansçının daveti, iletişim kurmak, organizasyonu yapmak, program hazırlanması kolay değildir. Randevu almak, programı ayarlamak ne kadar zordur.
Bizler öyle dershane ayrımı yaparak olumsuz düşünmemeliyiz. Öğrenmemiz gereken varsa kimden olursa olsun öğrenmeliyiz.
Şener hocamız taaa İstanbul’dan kalkıp, Gölhisar’a gelip bizleri aydınlattığı içinde teşekkür ediyorum. İkinci kez geldi hocamız.
Elbette kolay değil. İstanbul’dan gel, tekrar dön program sun. Bizim insanımız maalesef beş dakikalık yoldan gelmiyor.
İlim, bilgi kimden gelirse gelsin almalıydık hani? Katılan öğrencilere, yöneticilerimize, Gölhisar bürokratlarına teşekkür ediyorum.
İlim deryadır nerden akarsa orada dağarcığımızı doldurmalıyız. İmtihan her dönem var. İmtihana çocuğum nasıl çalışmalı? Çocuğum ders çalışırken ben dizi seyrediyorum doğru mu?
İmtihana çalış dediğimizde, daha imtihana çok var diyor kızım. Çok sıkıldım anneeee evde siz, okul da öğretmenlerimiz ders çalış derken hiç eğlenemiyorum.
Bu ve buna benzer soruların cevaplarını verdi Şener hocamız. Esprili insanların cazibesi başka oluyor. Bir buçuk saat anlattı.
Ben sıkılmadım, ayrıca çok önemli bilgiler kazandım. Belki söylediklerini biliyordum. Ama etkili bir insanın ağzından duymak çok başka oluyor.
Şener hoca memleketimizin dört bir yanını geziyor. Durmadan anlatıyor. Seyahat ediyor. Nasıl vakit bulup ta insanların pür dikkat dinlemeleri için anlatabiliyor?
Bunların sırrını açıkladı. Eğitim ve öğretimde insanlar tek yönlü düşünmemelidir. Arı bal yapmak için kovanından çıktığında bu çiçekten almayayım demez.
Arının duyarlı olduğu çiçeklerdense, mutlaka o çiçekten yararlanır. Aklı Allah insanlara kullansınlar diye verdi.
Okuyacağız, öğreneceğiz ve bilenlerden de dinleyeceğiz. Bilgi deryasına girmeden dağarcığımız beslenmez.
Susuz kalan ağaç nasıl kurursa, bilgiyle beslenmeyen öğretmen, öğrenci de yok olur gider. Şener hoca yaşına rağmen çok dinamik anlattı.
Zaman zaman güldürdü. Zamanı geldi düşündürttü. Zamanı geldi çok önemli ipuçları verdi. Evde geçen konuşmalardan bahsetti. Annesini şikâyet etmek için arayan öğrencinin ruh halini tahlil etti.
Sınavın adı üstünde çok zor olduğunu üstüne basarak ifade etti. Türkiye de ki öğrenci sayısını vurguladı. Kazanan öğrencinin duruşuyla, kazanamayan öğrencinin yüz ifadelerini tasvir etti. Annesinin kazanan öğrencilerin gururla cevap verdiğini, kazanamayanın ise laf karıştırdığını dillendirdi. Babanın gurur duyduğu ve mahcup olduğu halleri anlattı. Kısacası imtihanın çok çetin olduğunu, çetin olan meseleleri de çalışanın kazanancığını anlattı.
Cihat hocam belki bu yazıyı okumayacaksın, bilki çok istifade ettik. İyi ki, çalışmışsın şimdiyse…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.