1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Sınav dönemini önemsemeliyiz
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınav dönemini önemsemeliyiz

A+A-

Sınav dönemini önemsemeliyiz

Öğrencilerimizin imtihan maratonu  başlamıştı ve farklı kategorilerde devam etmektedir. Hatta bazı  sonuçlar açıklanmaya başladı.

 İmtihana  hazırlanarak başarılı olmuş olan  öğrencilerin tavrı bambaşka. Çalışmanın gururunu yaşıyorlar.

Başarmanın tadını çıkarıyorlar. Kendisinden beklenilen performansı gösterenler tebriki hak ediyorlar. Zahmetin nimetini gördüler.

Hele beklenmedik  sürpriz başarılar gösteren  öğrencilerin ise  sevinci iki kat fazla oldu.

Akıllı davranarak gelecekteki zaman için gecesini gündüzüne katarak gayret etmiş olan öğrencilerimiz bugünlerde çok mutlular.

Çünkü çalışmalarının karşılığını buldular.

İnsanın çalıştığının karşılığını alması ne kadar mutlu eder insanı değil mi?Bizler bile imtihana girdiğimizde imtihan iyi geçtiğinde başka  konuşuruz.

Gerçekleri görmek lazım, ne olursa olsun, insan çalışmadan başarılı olabileceğini düşünüyorsa büyük yanılgı içindedir.

Çalışkan olup da çalışma temposunu da düşürürse imtihanlarda bunun farkına hemen varıyorsunuz. Çocuğunuzun imtihanlarını takip etmek velilere düşmekte.

Dershaneye gönderdiğim halde nasıl olur da , ben imtihan sonuçlarını takip ederim deme hakkımız olmamalı velilerimizin.Çünkü öğrencilerden birinci derecede anne baba sorumludur.

Böyle hakkımız olduğunu düşünmüyorum.

Okullarımızda ise rehber öğretmenlerimiz ellerinden geleni yapmaktadırlar. Uygulamalarda öğrencisinin yapmış oldukları hataları beraberce incelerler.

 Düzeltme yönüne gitmektedirler.

Çalışmadan başarılı olacağım diyen öğrencinin ki sadece ütopyadır. Böyle bir düşünce varsa, gerçekte değeri yoktur.

Çalışanla çalışmayan bir oluyor diyene de bakmamak lazım.

İmtihan esnasında cevap verme esnasında birçok etken vardır. Bunlardan biri de zamanı iyi kullanabilmek. Zamanı dengeli kullanabilen öğrenciler daha çok net çıkartır.

Öğrencilerimizin üstüne şimdi daha çok sorumluluk düştüğü gibi ailelere ise daha fazla mükellefiyetlikleri olduğunu unutmamalılar.

Ailelerin çocukları için yapacakları vardır. Onların moralini bozmadan uygun ortamı sağlamaları gerek.

Özellikle hayati önem atfedilen orta öğretim öğrencilerimiz için  lisan yerleştirme sınavları için rehavete kapılmalarına müsaade etmemeliler.

Yüksek puan alan öğrencilerin nasıl olsa kazandım, benim yerleşmem garanti gibi yanlışa düşmelerini engellemek gerekiyor.

İkinci imtihanın özelliliği bilgiye dayalı soruların gelecek olması çok önemlidir. Onun içindir ki ,öğrencilerin derslerin müfredat konularını iyi kavramaları ve testlerle kendilerini desteklemeleri lazım.

Sıcakların başladığını, gençlik duygularının ve ders çalışmanın nefse zor geldiği dönemde olduğumuzu unutmadan, çocuklarımızla çatışmadan, teşvikle , başarısını arttırmayı düşünmeliyiz veli olarak.

İmtihanın vermiş olduğu yüksek dereceli strese karşıda hoşgörülü olmak önemlidir. Belki dersine çalışırken kendi çocuğumuzu tanımakta zorlanacağız.

Öğrencilerimiz kadar en azından demeyeceğim gerçekte de öyle ki, veliler imtihanı çok önemsiyor.

Velilerimiz de çok haklılar çünkü birçok fedakarlıkta bulundular bugüne kadar.

Kazanmanın hazzını yaşayan öğrencilerin yürüyüşü, konuşmaları farklıdır. Kazanmış olmanın vermiş olduğu duygudan dolayı coşkulu yaşar öğrencimiz.

Zamanında çalışarak dersleri takip eden, arkadaşlarıyla aşırı derece de gezmeyen, zamanının çoğunu dizilere ayırmayan öğrencilerimizin keyfi yerindedir.

Aynı tempoyla çalışmaları gerekiyor. Belki birçok öğrenci bundan sonra milli eğitim bankalığımızın tanımış olduğu kolaylıktan faydalanacaktırlar.

Onun için diyoruz ki, öğrencilerin çalışmalarının birinci derecede sorumluluğu fazlasıyla anne ve babaya düşüyor. 

Öğrencilerin sınav havasından uzaklaşmalarına izin vermeden , ara vermeden devamlılığı sağlamak  önem arz ediyor.

Her sorunun önemini öğrenci ve veli bilmekte. Onun için kazanan ve ideali olan öğrencilere daha fazla iş  düşüyor diye düşünüyorum.

İdeallere ulaşmak kolay değildir. İnsanların idealindekine ulaşabilmesi fedakarlık gerektiriyor.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.