1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. SIKINTI YARATACAK ÖLÜMLER YAŞANMASIN DİYE !!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SIKINTI YARATACAK ÖLÜMLER YAŞANMASIN DİYE !!

A+A-

SIKINTI YARATACAK ÖLÜMLER YAŞANMASIN DİYE !!

Çok soğuk günler geçiriyor ülkemiz..Kar belki de ,soğuk hava sanırım hiç kimseye pek cazip gelmez.Kar ve soğuk ,hele hele sokakta yaşayan insanlara hiç gelmez..

Hepsinin  hayatlarında kırılmalar, düşme kalkmalar oldu , tökezlemeler oldu. Bir şekilde, bir şeyler dağıldı, yuva dağıldı, aile ortamı dağıldı. Koptular…

Bir şeyleri daima gurur meselesi yaptılar. Bir şeyleri daha ince düşündüler, daha hassas düşündüler. Geniş olamadılar. Biraz içlerine  kapanık oldular. İlk söylenen kötü kelimeyi, içlerinde büyüttüler, içerlediler, sorun ettiler.

Fiziksel ve zihinsel sıkıntılar yaşayan, şiddete uğramış, içine kapanık, toplumdan korkan, bağımlı insanlar evsizler..

Şimdilerde soğuktan ölümlerin olmaması için büyükşehirin açık hava otelleri yerine kapalı spor salonlarında ağırlanıyorlar devlet tarafından..Her kış duymaya alıştığımız bu haber bu sene yine eksilmedi kulaklarımızdan..Her sene her sene aynı şey..Bu insanları sadece soğuk havalarda mı sahiplenirler diyesi geliyor insanın ..Acaba kesin bir çözümü yok mudur? Evsizlere kalacak yer sağlamanın bir çözümü yok mudur?

Büyükşehirlerin giderek büyüyen sorunlarının başında evsiz insanlar.. Yerel yönetimlerin bu hususa kesinlikle ve ciddi bir şekilde eğilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Umarım bir daha ki kış kapıya dayanmadan tedbirler alınmış olur.

Her mahallede, her ilçede kaç evsiz var bilmek zor değil. Bu insanların sürekli bir merkezde yaşamasını sağlamak kolay olmasa gerek.. Fakat, evsizleri kayıt altında bulunduran bir sistem mutlaka geliştirilebilir. Sosyal hizmet uzmanları, bu insanların  sorunlarıyla ilgilenebilir. Darda, zorda  kaldıklarında gidebilecekleri merkezler kurulabilir. Eğer bunlar yapılmazsa, soğuk kış günlerinde ölümler kaçınılmaz olacak ve yapılanlar geçici bir çözüm olmaktan öteye geçemeyeceği gibi yöneticiler açısından sıkıntı yaratacak bir ölümü engelleme çabasından öteye gitmeyecektir. Evsizlerinde  insanca muameleye ihtiyacı var. Sadece sıkıntı yaratacak ölümler yaşanmasın diye değil, insan oldukları için, insanca yardım etmek gerek..Evsiz olmanın , ailesiz olmanın ne demek olduğunu sanırım anlatmam gerek yok..Sözünü etmek bile soğuk ve yalnız…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum