1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. SİBER ANARŞİST GRUP ANONYMOUS
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

SİBER ANARŞİST GRUP ANONYMOUS

A+A-

Son günlerde birçok kişinin şikayet konusunda olduğu gibi, Facabook’ta profiliniz ya da grubunuz  çalınsa kendinizi nasıl hissederdiniz? Tabii ki kötü.. Ama bu işin örgütlü bir grup tarafından yapıldığını öğrenirseniz bu defa korku bile duyarsınız. İşte Anonymous, internet aleminin korkulu rüyası.. Son aylarda belirli şirketlere hatta resmi devlet kurumlarına yapılan saldırılarla grubun adını çok sık duymaya başladık. İnternet kullanırken yavaşlayan ya da birden kesilen bağlantılar esnasında onun varlığını hissedebiliriz.  

KİMDİR BU Anonymous? ROBİN HOOD YA DA DON KİŞOT MU?  

Anonymous, siber anarşist ve anonim kimliklerin oluşturduğu bir bir grup.. Dünyanın çeşitli ülkelerinden, birbirlerini hiç tanımayan birçok hacker, grubun temel fikirleri etrafında bir araya geliyor, çeşitli konularda eylemler yapıyorlar. En temel konuları ifade özgürlüğü.. Hedeflerinde ise daha çok sansürcü, baskıcı resmi kurumlar, siteler bulunuyor. Dünyanın dört bir yanında üyeleri bulunan bu grubun liderleri ve hiyerarşik düzenleri yok.. Hücreler şeklinde örgütleniyorlar. Anonymous, ürettiği tüm laf hezeyanlarına rağmen aslında korkulacak bir grup bile değil..Tersine kurulu bir panoptikon, yani herkesin merkezden konuşuyor gibi olduğu bir topluluktur. Anonymous her dini inancı, mezhebi, kültürel statüyü, işi, fetişi, cinsiyeti, hobiyi, beğeniyi, antipatiki yani ne varsa ortaklaşa olarak içeriyor.   

Anonymous nasıl ortaya çıktı? KISA TARİHÇESİ..

  Anonymous grubuna mensup kişiler 2003 yılında hacker yatağı olarak bilinen 4chan sitesinde toplandılar. 2007′ye kadar amaçsızca sağa sola saldırdılar. Sony grubunu çökerttiler. Fakat 2007′den sonra daha çok popüler ve kutsal konularda eylemlere başladılar. Mısır isyanı sırasında isyancılara destek  amacıyla, Mısır Kültür ve Bilgi Bakanlığı web sitesini çökerttiler. Ekonomisi iflasın eşiğine gelen Yunanistan, kemer sıkma önlemleri almaya başlayınca Anonymous kızdı. “Demokrasi ülkenizde doğdu ama onu öldürdünüz' diyerek Yunanistan Adalet Bakanlığı’nın sitesini çökerttiler. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile İngiliz Polis teşkilatı Scotland Yard arasındaki telefon konuşmalarını da internet üzerinden yayınlayarak her ikisini de kamu oyunda küçük düşürdüler.. Polonya hükümetinin internette sansür uygulamak istemesini protesto eden hackerlar, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık sitelerine saldırı düzenlediler. Suriye Savunma Bakanlığı’nın internet sayfasına girerek, göstericilerin kanlı fotoğraflarını ve Suriyeli askerlere yönelik bir mesajı internetten yaydılar. Wikileaks’e karşı yaptırım uygulayan şirketlerin internet sitelerine ve Zimbabve, Tunus ve İran gibi ülkelerin hükümet sayfalarına yönelik eylemler düzenlediler. İsrail'i " Filistin halkına kötü davranarak, insanlığa karşı suç işlemekle” suçlayıp bu ülkeyi sanal alemde yok edeceklerini ilan ettiler.

NATO ciddiye alıyor

Siber Savaş Saldırı Konsepti’ni son iki senedir öne çıkartan Anonymous, ABD ve NATO tarafından önemseniyor. NATO Parlamento Meclisi Şubat 2011 tarihli raporunda üye ülkeleri uyarıyor: “Anonymous her geçen gün daha sofistike bir yapıya bürünmekte ve hassas devlet ve askeri dosyalarına sızma potansiyelleri artmaktadır. Bu grupların saldırılarına karşı koruma tedbirleri de gelişecektir.” ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), başta New York kenti olmak üzere, birçok kentte Anonymous  üyeleri tarafından kullanılan mekanlara baskınlar düzenledi..

TÜRKİYE’DE Anonymous

Anonymous, 22 Ağustos'ta Türkiye'de başlayacak olan 'filtre uygulaması  ile ilgili olarak ta ilgilileri uyardı” Serbest bilgi akışına erişim ve katılım temel insan hakkıdır. Bizler internet konuşma özgürlüğünü destekliyoruz. Serbest bilgi akışı engellenemez. Bilgi paylaşımı durdurulamaz. Bizler ‘anonim’iz. Bağışlamayız. Unutmayız. Bizi bekleyin."  Milli Eğitim Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet siteleri de saldırılardan nasibini aldı.

DEĞERLENDİRME

  İnternet iletişiminin artık nefes almak gibi sayılmaya başlandığı dünyada  bu tür gelişmeleri doğal karşılasak da mahrem bilgilerimizi böylesi bir tehlike varken ne kadar güvende tutabiliriz ki? Boşuna dememişler “bilgisayar icat oldu, mertlik bozuldu”diye. Herkes kendi önlemini kendi alsın demekten başka ne yapabiliriz?   İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.