1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seyhan'dan "Haddini bil" mesajı
Seyhan'dan "Haddini bil" mesajı

Seyhan'dan "Haddini bil" mesajı

Kılıç'ın sözlerine tepki gösteren CHPMilletvekili Seyhan, "Anayasa Mahkemesi'ni göreve çağıran siyasi kurumları statükoculukla suçlamak kimsenin haddi değildir" dedi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözlerine tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, "Anayasa Mahkemesi'ni göreve çağıran siyasi kurumları statükoculukla suçlamak kimsenin haddi değildir" dedi.

ANKA'ya konuşan CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Anayasa Mahkemesi'nin 49. yıldönümünde konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözlerine tepki gösterdi. Anayasa Mahkemesi'nin görevlerini hatırlatan Seyhan, şöyle dedi:
"Bu konuda yapılması gerekenleri bir kenara bırakıp akıl vermek suretiyle sorun çözme anlayışına gitmemelidir. Biz vatandaş olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvuramıyoruz. Muhalefetin tüm uyarılarına rağmen iktidarın uzlaşmaz tutumu tüm siyasi kurumları Anayasa Mahkemesi nezdinde çözüm arayışına yönlendirmektedir."

-"SİYASETİ VE SİYASET KURUMLARINI YÖNLENDİRME ANLAYIŞI YERİNE HUKUKSAL BİR TUTUM İZLEMELİ"-

"Anayasa Mahkemesi Başkanı siyaseti ve siyaset kurumlarını yönlendirme anlayışı yerine toplumun beklentilerine cevap verecek hukuksal bir tutum izlemelidir" diyen Seyhan, şöyle dedi:
"Yasama faaliyetini yürüten bir kurumun üyesi olarak buradaki uzlaşmazlıkların çözümünün kendi görev ve yetki alanı dışına taşıma gayretinden büyük üzüntü duydum."

-DAVA AÇMA ELEŞTİRİSİNE YANIT-

Seyhan, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın "dava açma" konusundaki sözlerine, "İktidar partisinin kendi uzlaşmaz tutumu içerisinde hukuksuz olarak değiştirmeye çalıştığı anayasal karşıtlıkları düzelteceğine muhalefetin hukuksuzlukları düzeltmesi çabasını kolaycılık olarak nitelemesi oldukça düşündürücüdür" diye karşılık verdi. Seyhan, şöyle dedi:
"Anayasa Mahkemesi'ni göreve çağıran siyasi kurumları statükoculukla suçlamak kimsenin haddi değildir. Siyasi partiler mahkemeye başvuramayacaksa bireysel başvuru hakkının savunulmuş olması da büyük bir ironidir. Geçmişte iktidarın yarattığı krizleri yapay krizler olarak yorumlayıp mahkeme dışında aklamak zannederim ki bir Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın işi değildir."

Seyhan, CHP'ye davet gitmemesine de, "En azından devlet yönetme nezaketiyle bağdaşmaz. Öyle sanıyorum ki hükümet ile uzlaşmak konusunda tavsiyelerde bulunmak isteği Sayın Başkan'a kurumsal sorumluluğu unutturmuştur" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.