1. HABERLER

  2. SPOR

  3. SPOR HABERLERİ

  4. Şenol Güneş: 'Kelime oyunu yapmıyorum, Beşiktaş'ta mutluyum'
Şenol Güneş: 'Kelime oyunu yapmıyorum, Beşiktaş'ta mutluyum'

Şenol Güneş: 'Kelime oyunu yapmıyorum, Beşiktaş'ta mutluyum'

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, düzenlediği basın toplantısında medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

A+A-

PEPE ÇOK PROFESYONEL'

 

"Eksiklerimizi biliyoruz. Daha iyi olmak zorundayız. Yeniden bir ivme kazanmak için tempolu oynayacak bir takım olmak istiyoruz. Kendimizi aşmak durumundayız. Atınç’ın sakatlanması bizim için kötü oldu. Bizi üzdü ama maalesef futbolda bunlar var. En kısa zamanda aramıza katılmasını diliyoruz. Pepe takıma geç katıldı fakat çok profesyonel bir oyuncu. İnşallah Orkan da onun gibi kariyerli olur"

'SÜPER KUPA'YI ALMAK İSTİYORUZ'

"Önümüzde Süper Kupa maçı olacak. Daha sonra ligde devam edeceğiz. Şampiyonlar Ligi’ne hazır bir şekilde girmek istiyoruz. Bazı yerlerde eksiklerimiz, bazı yerlerde fazlamız var. Bunları bir kenara bırakıyoruz. Tüm oyuncuların katılması sevindirici. Süper Lig’de sadelik ve zarafet önceliğimiz olacak. En iyi futbol oynayan, rakibi incitmeden kazanan bir takım olmak istiyoruz. İyi futbol oynarsak herkes bize saygı duyar. Geçmiş başarılara takılıp kalırsak olmaz. Geçmiş geçmişte kaldı. Yeni bir dönem, heyecan başlıyor. Böyle olması gerekiyor. Futbol bir yarıştır, içinde şans da vardır. Fakat çalışanın şansı daha çok olur"
 
"Büyüklüğümüzü her anlamda ortaya koymak zorundayız. Bütün takımların takdir edeceği bir kulüp olmak, en iyisi olmak istiyoruz. Tecrübeli oyuncularımız çok fazla. Genç oyuncularımız da var. Yeni sezonun hepimize hayırlı olmasını diliyorum"

MİLLİ TAKIM SÖZLERİ

"Milli takımda daha önce ben de çalıştım. Önce çalışanı yıpratmamak gerekir. Nerede çalıştığımdan çok nasıl davrandığım önemli. Kelimeleri, dili, düşünceyi, insanları iyi seçmek lazım. Dikkatli konuşmaya ve izah etmeye çalıştım. Duygu olarak bir başka bakışım yok. Hepimiz bu ülkenin insanıyız. Milli Takım da piramidin tepesidir. Milli takım kimsenin malı değil. Hepimiz başarısını istiyoruz. Bu ortak değere saygısızlık yapmak doğru değil. Hatalar eleştirilebilir. Terim gibi çok katkı yapan birini yıpratırsak, gelecek hocayı da yıpratmış oluruz. Hatalar üzerinden insanlar yok edilmeye gidilmez. Yıpratırsak değerlerimizi yok ederiz"

"Kim düşünüyor ve takdir ediyorsa teşekkür ederim. Ama ben şu anda Beşiktaş ile yeni bir mukavele yaptım. Hak etmediğim şekilde üzerimden spekülasyonlar yapıldı. Başkan ile kavga ettiğime kadar getirdiler, para konusu sürekli konuşuldu. Ben imza attım zaten. Uygulamasını bilemem. Ben her şeyi konuşmuyorum zaten. Beşiktaş’a ait biriyim. Şu anda milli takım tartışmasına girmem doğru değil. Onu anlatmaya çalışıyorum. İmza attım, görevdeyim ve çalışıyorum. Ait olduğum bir kurum var. Herkes önemli ve değerli. Camiaları yıpratmak doğru değil. Bir takdir görmüşüzdür, ama düşüncelerimiz net. Ben Beşiktaş’ın teknik direktörüyüm. Benim resmi olarak zaten böyle bir şey yapmam doğru değil. Ben bulunduğum yerden bir yere gitmem. İşim bitmeden biriyle görüşmedim. Bana teklif gelirse başkan karar verir. Daha önce de söyledim. Kendi içimde tutarlı olmaya çalışıyorum"

“Yüzde yüz olacak” diyebilmem için ne yapmak gerek? Başkan görevime son verebilir mi? Verir. O zaman başka konular konuşulur. Şu anda çalışan biriyim. Tutarlı olmamız gerekiyor. Düşüncelerimi net şekilde ortaya koyuyorum. Bunu ani olan bir durum. Bana yansıyanlara göre adımın geçtiği, maç sayıları söylendi. Bu benim karar verebileceğim bir konu değil. Beşiktaş’ta çalışıyorum ve burada mutluyum. Varsayımlara göre konuşmayı sevmem. Ben veya bir başkası… Hem kulüp hem de Milli Takımda çalışmayı doğru bulmuyorum. Bunu gerekirse Cumhurbaşkanımıza da söylerim. Çalışmayan arkadaşların görev yapması daha doğru olabilir"

FORVET VE STOPER ALMAMIZ GEREKİYOR

"Geçen seneden sakatlanan oyunculardan konuşmuştuk. Aboubakar ve Demba Ba yoksa forvet oyuncu almamız gerekiyor. Oyuncuya ihtiyaç var. Eldekileri de kenara atmıyoruz. Stoperle ilgili düşüncelerimi söyledim. Stoper ve forvet mevkisi ihtiyaç duyduğumuz mevkiler. Pepe geç geldiği için bazı hazırlık maçlarında oynatamadık. Şu andaki durumumuzda önce stoper ve santrafor öncelikli. Daha sonra diğer bölgeler olabilir. Önceliklerimiz belirli. İsimlerle ilgili konuşmayı sevmiyorum. Ben her şeyi başkanla paylaştım. Zaman zaman isim de verdim. Transfer başlı başına bir olay. Biz teknik olarak söylüyoruz. İyi bir stoper ve santrafor acil olarak lazım"

"Altyapıdan geçen sene 7 kişi katmıştık, diğer takımlara gittiler. Elimizde 2 tane kalmıştı. Fatih ve Sedat’ın durumu eldeki kadronun durumuna göre şekillenebilir. Atınç konusunda sıkıntı yaşadık. Onu listeye de yazabiliriz. Teknik taktik olarak da bir üst seviye çıkmak önemli. Pepe biraz daha idmansız geldi. 4 Temmuz’da maçları bitti ve tatile gitti. Pepe de fit ve durumu iyi. Ricardo da geç geldi. Durumlarına bir kez daha bakacağım. Korkumuz, herhangi bir riske girmeden taşımaya çalışmamızdır. Daha önce olsaydı Pepe ile diğer oyuncunun uyumunu görme şansımız olurdu ama olmadı. Pepe tecrübeli bir oyuncu, bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Hazır olabilir, büyük ihtimalle. Fiziksel olarak çalışıp, yorgun olan futbolcular da var. Fizik yorgunluğa karşı bir direnç de görmek isteriz. Kamp dönemi geçiriyoruz"

TRANSFERDE EKONOMİ ÖNEMLİ

"Şu anda hazır değiliz. Ayrıca hazır olsak o bile tehlikeli. Erken forma girmek de zorlayabilir. Ayrıca grup olarak yaşlı bir takımız. Genç oyuncu formu daha erken yakalar, tecrübeli futbolcu daha farklı. Antrenmanda bir bakarsınız genç oyuncu parlar ama diğeri geçer onu. Mevkisel sıkıntılarımız var. Mesela Cenk iyi bir santrafor ama taşıyamaz tek başına. Kötü oynarsa kim girecek? Geçen sene eleştiriler vardı. Değişikliklerin yararını da gördük. Sezon başında değişiklik yapmak için kadro genişliği önemli. Transfer döneminde de tabi ki beklentiler var. Ekonomi burada önemli"

"Hazırlık maçında gol yemek , yememekten çok herkesi oynatmak önemli. Hatalar tabi ki vardı. Giderek, her gün farklı bir durum olabilir. Hazırlık maçlarını kazanmaya dönük değil, oyuncuları oynatmaya dönük oynarsınız. Hiç düşünmediğiniz oyuncuları da oynatmak durumunda kalabilirsiniz. Geçen sezon çok gol yedik, bu sene az yedik… Bunlar önemli değil. Bazı şeylerin farkında olarak lige girmek önemli. Forvette elimizde hep bir değişiklik var. Takım içinde değişiklikler yapıyoruz. Deneme şanslarınız oluyor. Eldeki imkansızlıklardan dolayı böyle şeyler olabilir"

ÇİN VE İSPANYA KAMPI...

"17'sinde gittik Çin'e, 23'ünde buraya geldik. 1 haftayı kaybettik, yönetime de söyledim. Çin konusundan bahsediyorum. Kamp yeri olarak çok güzel. Biz çalışmayı da içine görüyoruz. Kayıplar var ise özel idmanlar yapacağız. Yavaş oynandı, hatalar yapıldı. Ama bunların düzelme şansı var. Marcelo önemli bir oyuncu. Geldiğinde tartışıldı fakat gittiğinde övgüyle gitti. Bu bir kayıp mı? Bunun böyle olması gerekirse saygı duyacağız. Şikayet ve bahanelerin yararı olduğunu düşünmüyorum. Çözümü içimizde arayacağız. Şampiyonlar Ligi’ne giden takım ideal 11’i bozmaz, ekstra oyuncular da katar. Bazen zorlanabiliyoruz. Şikayet ve bahanelere hayatımızda yer verirsek, randumanımız düşer"

"Geçen sene Süper Kupayı kaybettik. Çok olumsuz görmedim o maçı. Bu sene ise kazanmak istiyoruz. Oyuncuların performansı iyiyse ideal 11’i öyle kullanırım. Elimizdeki oyunculardan hangisi hazır ise onu oynatırım. Mesela Pepe’yi aldık, hazır değilse öbürünü oynatacağım. Çünkü kazanmak istiyoruz. Bizim şu anda aciliyetlerimiz var. Santrafor ve stoper acilen şart. Stoper için önce acele etmiyorduk, şu anda sayısal olarak eksiğiz. Şart olan pozisyonlar belli. Açık alıp, santrafor almazsanız olmaz. Bizim beklerimiz, orta sahalarımız var. Aksayan bölgeleri değerlendiririz. Alınabilecek santraforlarda da bazı sıkıntılar var. Aboubakar da tarz olarak farklı bir şey getirmiyordu, Cenk’ten daha farklıydı. Demba Ba olsaydı bir şeyleri halledebilirdik. Pivot santrafor olmayınca başka türlü devam etmiş oluyoruz"

SOSA OLABİLİR, MİTROVİC VE FRANCO GİDECEK

"Sosa, orta saha… Önceliklerimiz belli. Transferde ekonomik ve yeterli bir oyuncu olursa alırsın. Santrafor ve stoper almayıp başka bölge için oyuncu alırsan teknik olarak sıkıntı yaşarsın. Alex ve Pedro ile ilgili kendilerine de söyledim. Kulüp bulursa giderler. Biz yarışmada daha iyi olmak istiyoruz. Mitrovic de zaman zaman oynadı. Biraz yorgunluk var. Elimizdeki her oyuncuyu değerlendirmeye çalışıyoruz. Tosic de hatalar yapıyor fakat katkı da yapıyor. Atınç olmadığına göre Mitrovic  görünüyor. İsimler üzerinde çok durmuyorum. Yönetim ve başkan gereken şeyleri söyler. Ben mevkiyi de ihtiyaçları yönetime de söyledim"

SÜREKLİ KAMP OLMAZ

"Çin’e gittiğimizde oranın havası iyi sayılırdı. Vakit kaybettik. Hem idman hem de maç yapmamız gerekirdi. Süremiz zaten kısa. Maç bakılırken de an ideali bakıldı. Bu sabah bir sıcak vardı, bir eksiklik olmadı. Şu anda kamp yerimiz iyi. Maçla ilgili bir sıkıntı da olmadı. Maç oynadığımız sahalar çok iyi değildi. Bu kamp yeri, şartlar itibarıyla bizi buraya getirdi. Olumsuz şey söyleyemem. Çalışma ve hazırlık maçlarımızı yaptık. Onda bir aksilik olmadı. Fizik olarak biz henüz hazır değiliz. Takım ideal manada tam toparlanamadı. Eldekilerin çalışmasına göre performansına bakacağız. Geçen sene de önceki sene de uzun bir yarış içinde olduk. Hep kamp döneminden geçtik. Yine de yarışları aynı şekilde yapacağız. Sürekli kampta olan oyuncuların zihinsel yorgunluğu oluyor. İstanbul’da bir sıkıntı yaşamadık. Sakin bir yere gidip kamp yapabilirsin. O da yorgunluk oluşturabiliyor. Avrupa’da bazı takımların avantajları var. Maç günü toplanıyorlar. O ideal. Ama ona geçemedik. Her gün beraberiz. İdman yapıyoruz. Neden renkli hale getiriyoruz? Balık tutmaya gitsek keyif için gideriz. Ama balıkçı gece 2-3’de gidiyor. İşini yapan işini sevecek"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.