1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Sendikalar seçimlerini yapıyorlar
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sendikalar seçimlerini yapıyorlar

A+A-

Sendikalar seçimlerini yapıyorlar

 

Eğitim ve öğretim alanında sendikalar var.  Zamanında sendikanın eğitim ve öğretim alanındakinin ilçe temsilcisi oldum.

Ne olduysa olmaya başladı. İl seçiminde bizim sahip çıktığımız arkadaşın canı sıkılmaya başladı. Seçim sonucunda sendika temsilcisi yetkiyi alınca çok güçlü olduğunu düşündü.

Kulağıma gelen haberler hiç hoş değildi. Benimle olan ilişkilerinde alttan oyma şeklindeydi. İlçede kendisine yardımcı olacak arkadaşı ve de yardımcısı  da vardı.

İlçede ki üyelerle geceleri, gizli, toplantı yapmalar. Olmayanları var göstermeler. Habersiz ikilik çıkarmalar. Sonra ne oldu beş üyeli olan , adı sanı duyulmamış sendika yetmiş iki üyesi olmuş.

İlk ismini dediğimde böyle sendika mı varmış diyordu bir çok eğitim öğretim çalışanı.

İştahı kabaranlar çoğalmıştı. İnsanımıza hazır olsunda ne olursa olsun.

Arkadaşlık nedir? Emeğin hakkını çiğnemenin ne olduğunu bilmeyenler düzen çevirmeye başlamışlardı.

Birisi size yükleyeceği suçun kararını vermişse çareniz yok. Ayrıldım, arkadaşın canı sıkılmasın, geceleri rahat uyusun diye.

Şimdilerde o sendikanın ilçe de ne adı geçiyor, ne de sanı. Ama bana karşıda tavırları var. Benim sendikaya üye olmadığımı bilmediklerinden. Ben hiçbir sendikanın üyesi değilim. Çağrı değil bu. Boşa günaha girmeyin diye.

Ön yargının esiri oldukları içinde aleyhimize konuşmalar olduğunu biliyorum. Geçen gün arkadaşla konuştuk.  Aidattan haberi olmazmış ilçe temsilcisinin , tüzüğe göre göndermesi gereken paraları göndermezmiş.

Bizim toplum yapımızın içinde has bel kader önde bulundum. Çok iyi niyetle çıktım yola. Sendikacılıkta köy okullarını ziyaret ettim.

İlksanda rekabet oluşturduk. Başa baş mücadele edildi. Adayımız ilçeden  kendisi  beş kilometrelik ilköğretimi ziyarete gidemedi beni suçladı.

Sendikacılığın nasıl yapılacağını ilçe çalışanları gördü. Fakat sendikanın ne faydası var diye hala muhabbet etmekteler.

Promosyonların habersiz şekilde araç alımına harcanmasına engel oldum. Her öğretmene yaklaşık olarak yüz onar lira meblağ döndü.

Öğretmenlere ödettirilecek bazı masrafları kabul etmediğimden, kurum yetkilisi tarafından dışlandım. Ama hiç kimsede gelip teşekkür etmedi

İdarelerde ki bazı öğretmenlere karşı tutumların yanlış olduğunu söyledik. İnsanımızın özelliklerinden burada bir kaçını dile getirmeliyim.

İnsanların konuşmalarıyla davranışları arasında tahminimizden çok daha açı farkı var. Çok güzel konuşan insanların hadi dendiğinde pes ediyor.

Güvenmekte insanları yanıltıyorlar. Güvendiğiniz yakın arkadaşınız(!) size yanlış yapmaktan çekinmiyor.

Bankanın uzak olduğunu dile getiren üyenin önerisiyle ikinci ATM kuruldu. Bankanın bulunduğu yere gitmeden çalışanlarımız paralarını çekiyorlar.

Şuna inanmak gerekiyor. İnsan yürekten çalışınca başarının geleceğini aklımızın köşesine yazmalıyız. Zafiyetim belki ama ben New York’ta Beş Minare filminde ki Hacıyı sevenler gibi olsun istedim etrafımın fakat olmadı.

En küçük menfaatte yalnız kaldım. Burada mı yalnız kaldım? Yok devamını anlatacağım. Şimdi diyelim ki, temsilci olsam , geçmiş dönemde ki gibi davranır mıyım? Asla davranmam. Harcama yapmam. Önce para sonra köylere giderim derim.

Cebimden harcama yapmam. Fedakarlığın enayilik olmadığını fark ettirirdim. Hayat ders alınması için yaşanmalıdır.

Sendika temsilcisi olmak kağıt üzerinde olmak başka icraat yapmak başka. Önceleri selam verenler şimdi yaşadıklarını biliyorum fakat selam , mesaj gelmez oldu.

İlçelerde ve illerde seçimlerin yapıldığını biliyorum. Fakat şunu da biliyorum, bizde size önderlik yapan insanlara nezaketen de olsa davet edilir.

Emeği geçenler unutulmaz. Unutmamakta okumayla  olmaz. Kültürle olur.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.