1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Sendika temsilcilerine öneriler
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sendika temsilcilerine öneriler

A+A-

Sendika temsilcilerine öneriler

Sendikalardan istifalar çoğaldığını Kamudan Haber sitesinde okudum. Dört ay zarfında yaklaşık olarak yirmi bin sendikalı üye sendikasından ayrılmış.

Sendika temsilcileri bilirler ki, sendikacılık çok zordur. Sendika temsilciliğini isteyerek yapanlara ve de en önemlisi menfaat için yapmayanlara hiç zor gelmez.

Ortadan konuşmak isterim. İnsanların sıkıntılı anında yanında olmayan sendikaların var oluş sebebini anlayamıyorum.

Kendi sahasında olan olumsuzluklar karşısında sendika tavrını ortaya koymalı. Hepimize lazım olan insani değerlerde aksama olunca sendika olmalı. Aksayan yöne destek değil, dur demeli.

Aidatların kontrolünü yapan temsilciye, temsilci gözüyle bakmam. İnsanların önünde olduğunuzda ve de hizmet sunumunuz esnasında sizi yüceltenler, siz gerçekten doğru iş yaparsanız, eğer birileri zarar gördüğünü düşünüyorsa kulislerden yaka silkersiniz.

Eğer sendikalar var oluş sebeplerini ortaya koyarlarsa, üyelerine aynı mesafede yaklaşım sergilerlerse kayıpları azalır.

Temsilcide aranacak çok önemli özellikler vardır. Özgüven sahibi olmalı. Haklı olduğu konu ve sıkıntı da doğrunun yanında olmalı.

Asla yanlışın ve kötülüğün yanında olmamalıdır.

Benim üyem yaparsa makbul, başka sendikaya mensup üye yaparsa caiz değil yaklaşımıyla olmaz. Böyle yapanlar hep kayıp eder. Hiç kazanamazlar.

 Kötüyü ben yaparsam da kötüdür, bir başkası da yaparsa yanı derecede kötüdür.

Üyeliğin gereği nedir aidat yatırmak ve üyeliğini kabul etmektir. Bundan sonra ki sorumluk tamamıyla idareye geçer. 

Sendikalarda temsilcinin yaklaşımı kişisel olarak değerlendirilmez. Hükmi şahıssındır. Her hata temsil ettiği sendikaya fatura edileceğini unutmamalıdır.

  Üyesinin yapacağı yanlışa bile izin vermemeli. Haberim yoktu deme şansı yoktur.

İletişim becerisi olmalı. İletişimin günümüzde ki önemini hiç kimse inkâr edemez. İletişimsiz yaşayacak insan temsilci olmamalıdır.

Temsilci fedakârlık yaptığı kadar, üyelerine karşı vefakâr olmalıdır. Maalesef vefakârlık noktasında çok körüz.

Zor zamanlarında temsilci, üyesinin yanında olmalı. İyi günlerinde de temsilci üyesinin yanında olmalıdır.

Çalışan temsilcinin hatasını büyütenler olabileceğini de gözden uzak tutmamak gerek. Genel merkez bu noktada çok dikkatli olmalıdır. Temsilcilerle iyi diyalog kurulmalıdır.

Problem olduğunda aile içi konuları kendi iç organları tarafından halledilmelidir. Hiç kimse günahsız değil. Hatasız da değildir.

Temsilci hakkaniyeti korumalı. Yanlış yaptığında hesabını ahrette kendisinin vereceğini asla unutmamalıdır.

Kişilere aynı mesafede durmalıdır. Yetenekli olanları ortadan kaldırma yerine, verimini arttırıcı ortamlar hazırlanmalıdır.

Hakkaniyet esasına kesinlikle uymalı temsilciler. Üyemiz olmasa bile kişi hak etmişse makamında ziyarette bulunarak, kutlamalıyız. İllaki benim üyem o makama gelmeli derken hakkı varsa sesi gür çıkmalı. Hakkı yoksa susmalıdır.

Üyemiz gerçekten çalışmışsa zaten kimsenin bir diyeceği olmaz. Çalışanların yanında olmalı temsilciler.

Temsilciler kucaklayıcı olmalı. Etkinliklerle birlik beraberliği sağlama yollarına gitmeli. Uğraşılarına rağmen bazıları anlamaz ise, demokratik yolla gereği yapılmalıdır.

Tüzüğün dışına kesinlikle çıkmadan tüzük emri dâhilinde uygulamaya gidilmeli. Hele demokrasi kültüründen bahseden bizler eğer kendi sendikamızda uygulamamızda yanlışa imza atarsak inandırıcı olamayız.

Çok önemli özelliğe geldik temsilcinin en önemli vasfı bence temsilci güvenilir olmalıdır. Tüzüğün amir hükümlerini yaparken sanki kendi inisiyatifiyle oluyormuş gibi davranmamalıdır.

Temsilcilik demek, emreden değil, hizmet eden olmalıdır. Sabırlı olmalı ama bizde sabırlı olmalıyız üye isek.

Temsilciliğin getirisi nedir? Maddi olarak olmaz. Manen doğru ve haklı iş yapmışsan onun mutluluğu kalır sana.

Dertlere çare olursanız, onun huzuru kalır. Sendika temsilciliğinden menfaat umanlar başarılı olamazlar.

Üyelerin istifalarını ortaya koyarken, önce temsilciler kendilerini değerlendirmelidirler. Üyeler üç beş kuruş için sendika üyeliğinden istifa etmezler. Temsilciler gerçekten adil davranırlarsa üyeleri istifa etmeyecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.